Tesla objevila unikátní cestu, jak zvýšit hodnotu svých akcií a snížit závislost na jiných dodavatelích. O co se jedná?

Elon Musk proslul svou snahou nespoléhat se příliš na externí dodavatele a naopak si vyrábět všechno sám. Veškeré díly automobilů a další potřebný hardware proto vzniká výhradně v továrnách vlastněných americkou automobilkou. Tesla však unikátní představila plán, jak tuto svou nezávislost posunout ještě o krok dál.

Tesla Supercharger

Podle dopisu zaslaného texaskému kontrolnímu úřadu se Tesla $TSLA+1.2% chystá vybudovat na pobřeží Mexického zálivu vlastní továrnu na rafinaci lithia na baterie, která bude vyrábět hydroxid lithný připravený k odeslání do továren na baterie Tesla v USA.

Tesla si bude těžit lithium sama

Elon Musk již dříve uvedl, že „ceny lithia jsou dlouhodobě neudržitelné“ a Tesla se možná bude muset pustit do těžby a rafinace sama, pokud se náklady nezlepší. Podle posledních dat cena lithia za poslední rok vzrostla o více něž 256 %! Zajištění stálých dodávek součástí baterií je přitom pro Teslu v době, kdy čelí tvrdé konkurenci na rychle rostoucím trhu s elektromobily naprosto zásadní.

Potenciální zařízení na rafinaci hydroxidu lithného v kvalitě pro baterie, které Tesla propagovala jako první svého druhu v Severní Americe, zpracuje „surový rudný materiál do stavu použitelného pro výrobu baterií“, uvedla společnost v žádosti podané u texaského kontrolního úřadu.

Roční graf ceny Lithia 

Snaha o diverzifikaci dodávek lithia 

Tento krok Tesly je pravděpodobně také snahou o diverzifikaci dodávek lithia. Lithium je kritický kov pro baterie, které jsou použity ve všem od elektromobilů po chytré telefony. Vzhledem ke strategickému významu těchto kovů a jejich těžbě, které dominuje Čína se ve Washingtonu objevily obavy, že by Peking mohl přerušit kritické dodávky lithia a dalších matriálů. Austrálie, Chile a Čína jsou tři největší producenti lithia, Čína ale vede v rafinaci lithia s velkým náskokem, kdy kontroluje více něž polovinu světového trhu. Naproti tomu snahy Spojených států a Evropské unie vytvořit konkurenční projekty zatím čelí řadě neúspěchů.

Ceny lithia letos raketově vzrostly a to především kvůli rostoucí poptávce ze strany automobilového sektoru. Pokud bude plán Tesly pokračovat, automobilka by se mohla stát první v tomto sektoru, která bude přímo investovat do rafinace lithia.

Pokud bude plán schválen, stavba by mohla začít ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 a komerční produkce by se spustila do konce roku 2024, uvedla Tesla v žádosti z 22. srpna.

DISCLAIMER: Veškeré informace zde uvedené mají pouze informační charakter a žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Vždy si dělejte vlastní analýzu.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

Jako tohle bylo celkem jasný. Tesla tím udělá další skok napřed oproti konkurenci

jednoznačně krok kupředu

No som zvedavy či to nebude zase viac o slovách ako o činoch

Rozumný krok pro další růst a snížení závislosti. Divím se, že s tím nepřišel už dřív.

Vybudovat něco takového pravděpodobně není dvakrát jednoduché, navíc nyní je k tomu tlačí vysoké ceny lithia.

Není to jednoduché, souhlasím. Ale to si vážně někdo myslel už v minulém roce, že ty normy, které jsou, zde budou do nekonečna i s postupem vyšší konkurence a rozrůstající výroby (píšu tyto dva faktory, protože válka se nedala vyloženě čekat)?

Tak ta cena lithia je ale extrém 😬 vůbec se Tesle nedivím

jak prohlásil Musk: šílené

Růst ropy je oproti tomu nic 😅