Tesla po raz kolejny znalazła sposób na zwiększenie wartości swoich akcji. Co to jest?

Elon Musk słynie z tego, że chce nie polegać zbytnio na zewnętrznych dostawcach i zamiast tego produkować wszystko samemu. Dlatego wszystkie części samochodowe i inne niezbędne sprzęty produkowane są wyłącznie w fabrykach należących do amerykańskiego producenta samochodów. Tesla jednak w wyjątkowy sposób odsłoniła plan, który ma tę niezależność posunąć o krok dalej.

Superładowarka Tesli

Według listu wysłanego do Texas Comptroller's Office, Tesla $TSLA-0.5% planuje zbudować własną rafinerię baterii litowych na wybrzeżu Zatoki Perskiej, aby produkować wodorotlenek litu gotowy do wysyłki do fabryk baterii Tesli w USA.

Tesla będzie wydobywać swój własny lit

Elon Musk powiedział wcześniej, że "ceny litu są niezrównoważone w dłuższej perspektywie" i Tesla może być zmuszona do wejścia w samo wydobycie i rafinację, jeśli koszty nie ulegną poprawie. Według najnowszych danych, cena litu w ciągu ostatniego roku wzrosła o ponad 256%! Zapewnienie stałych dostaw komponentów baterii jest kluczowe dla Tesli, ponieważ musi ona stawić czoła ostrej konkurencji na szybko rosnącym rynku EV.

Potencjalny zakład rafinacji wodorotlenku litu, który Tesla określiła jako pierwszy tego typu w Ameryce Północnej, będzie przetwarzał "surowy materiał rudny do stanu, w którym nadaje się on do akumulatora", powiedziała firma we wniosku złożonym w Texas Comptroller's Office.

Roczny wykres cen litu

Starania o dywersyfikację dostaw litu

Posunięcie Tesli jest też prawdopodobnie próbą dywersyfikacji dostaw litu. Lit jest kluczowym metalem dla baterii, które są używane we wszystkim, od samochodów elektrycznych po smartfony. Ze względu na strategiczne znaczenie metalu i jego zdominowane przez Chiny wydobycie, w Waszyngtonie pojawiły się obawy, że Pekin może odciąć krytyczne dostawy litu i innych matriałów. Australia, Chile i Chiny są trzema największymi producentami litu, ale Chiny prowadzą w branży rafinacji litu z dużym marginesem, kontrolując ponad połowę światowego rynku. Natomiast wysiłki Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zmierzające do stworzenia konkurencyjnych projektów spotkały się jak dotąd z szeregiem niepowodzeń.

Ceny litu poszybowały w tym roku w górę, głównie z powodu rosnącego popytu ze strony sektora motoryzacyjnego. Jeśli plan Tesli się powiedzie, producent samochodów mógłby stać się pierwszym w branży, który zainwestuje bezpośrednio w rafinację litu.

Jeśli plan zostanie zatwierdzony, budowa mogłaby się rozpocząć w czwartym kwartale 2022 roku, a komercyjna produkcja rozpoczęłaby się do końca 2024 roku, powiedziała Tesla w filmiku z 22 sierpnia.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie celom informacyjnym i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!
No comments yet