ČEZ čelí lavině problémů. Jak to ovlivní nejdůležitější společnost pražské burzy, na které závisí osudy nás všech?

Pražská burza obsahuje hned několik titulů, které by nás mohly a měly zajímat. Jestli je tu ale jeden, který vyčnívá výrazně nad všechny ostatní, tak je to právě ČEZ. Letošní události ji  navíc vystřelily na bezkonkurenčně nejvyšší pozici nejčastěji skloňovaných akcií a společností u nás. Gigant zůstává ve středu pozornosti fanoušků i odpůrců. Já bych se ale chtěl v dnešním článku věnovat zejména problémům, se kterými se musí dodavatel energií potýkat.

ČEZ je jednou z nejpodstatnějších společností u nás. Zdroj

Český energetický obr se dostal do hledáčku investorů v posledních letech zejména kvůli své pěkné výkonnosti a dividendě. Majoritním vlastníkem je ale stát, což je trnem v patě mnoha lidí, kteří se hlasitě dožadují využití síly společnosti na pomoc občanům a řešení energetické krize. A to se také stát rozhodl udělat.

Historické nadstandartní zisky společnosti přinesou i nadstandartní dividendu. Získat by měl částku ve výši zhruba 35 miliard. Což by mělo pokrýt značnou část 66 miliard vyhrazených na pomoc domácnostem v boji s vysokou cenou energií.

Podle dat dostupných na internetu by měla letošní dividenda dosahovat 48 Kč na akcii.

Historie dividend ČEZu a odhad na roky nadcházející. Zdroj: Fio

Na další roky počítají odhady s ještě rapidnějším růstem. Pro rok 2023 je to 71 Kč a pro 2024 pak 103 Kč. Spekulace se rozjely zejména ohledně výše letošní dividendy, která podle některých hlasů mohla být vzhledem ke skvělým výsledkům a nízkému zadlužení vyšší.

Růst ceny akcií odpovídá výsledkům společnosti a poptávce po investicích do energetického obra. Zdroj: ČEZ

Terčem kritiky se také staly odměny vyplacené představitelstvu společnosti. Všech osm členů si rozdělilo 135 milionů korun. Odměny se vyplácejí podle plnění ukazatelů výkonnosti. Nárok mají za uplynulý rok všichni členové, o čemž rozhodla dozorčí rada. Kolem toho se strhl politický boj mezi premiérem Petrem Fialou a bývalým premiérem Andrejem Babišem.

Znárodnění?

Tlak na ČEZ je velký. Pochopitelně - energetický gigant je v energetické krizi poměrně dost na ráně. Začaly se totiž objevovat myšlenky, že pro vyřešení krize a zmírnění dopadů drahých energií by bylo možné ČEZ zestátnit kompletně. Velkou překážkou by bylo zejména to, že stát by musel minoritním akcionářům platit vysokou prémii. 

Pokud by navíc došlo opravdu ke 100% převzetí státem, tak by se objevilo několik dalších problémů. Zejména to, že při zastropování cen energií by společnosti brzo prostě a jednoduše došly prostředky a zastavilo by se třeba financování nových jaderných bloků.

Zastropování cen energií

Asi nejčastějším tématem posledních týdnů je případné zastropování a regulace cen energií, které by se měly prý zastavit na hodnotách 7-8 Kč/kWh. Průměrná loňská cena je pak 5,80 Kč/kWh.

Zastropování cen by také mělo být zavedeno  na celoevropské úrovni.  Zejména u OZE. Což jsou zdroje, které tvoří výraznou část energetického mixu  ČEZu. Podle všeho se řeší cenový strop ve výši 200 EUR/MWh. To by podle odhadu Jana Rašky z Fio banky indikovalo, že ČEZ by v příštím roce prodával cenu své silové elektřiny kolem 130 EUR/MWh. Dle jeho slov by to nemuselo mít výrazný vliv na fungování ČEZu.

Windfall tax

Tzv. sektorová daň se začala objevovat v médiích v poslední době poměrně často. Mnoho členských zemí již daň zavedlo a Česko ji zvažuje také. Problémem je hned už jen samotná definice nezasloužených zisků. Je to také tak trochu podpásovka pro český kapitálový trh.

Podle posledních informací by ale k zavedení windfall tax dojít nemuselo. Jak popisuje Lukáš Kovanda ve svém článku.

Vysvětlení windfall zde:

https://www.youtube.com/watch?v=7jFd75_r2_k

Co je podle vás největší problém, kterému ČEZ aktuálně čelí? Vynechal jsem nějaký? A investujete do této energetické společnosti i přes mnoho nepříznivých faktorů?

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

Když pominu všechno kolem ČEZu daně a atd.. tak pokud ČEZ bude odebrán z burzy, bude to zase další krok zpět, co se tyče PX.

No to by nebyl krok zpět ale vražda 😅

Znárodnění mi smysl dává. Pokud by k němu mělo dojít, tak v podstatě stále nechápu na co čekají.  Až zase cena ČEZu vyletí a pak budou brečet nad tím, že stát musí vytáhnout o to víc peněz? Ohledně WFT si nemyslím, že si nechají utéct ''příležitost'', tady v tomto spíš nepobírám důvody, proč by měl někdo danit i banky.

Tak nebylo by to poprvé, co by se veřejný peníze nepoužily úplně nejvíc šetrně. Proč nekoupit dráž, že jo 😃

Jak píše Patrik. Když se budou rozhazovat veřejný prachy, tak je jedno jestli je premium vysoký jako prase, nebo ještě vyšší :D Pořád ale doufám, že k tomu v kapitalistický zemi střední Evropy nemůže dojít.

Taky pravda no, ale pak musí počítat i s tím, že tohle bylo jejich poslední období ve funkci. Lidi jim to dají sežrat 😄

Největším problémem ČEZu je jeho vrcholový management a politicky dosazená dozorčí rada.

souhlas

Při psaní tohohle článku jsem na to narazil okrajově... a samozřejmě tyhle věci slyším dost často útržkovitě ze všech stran. Docela by mě ale problematika zajímala a rád bych o tom klidně udělal článek. Nemáte nějaký odkaz na zdroj, že kterého by se dalo odrazit a trochu tohle téma nastudovat? Díky! 😇

Zkuste kontaktovat Michala Šnobra (na Twitteru @michalsnobr), má přes ČEZ největší přehled.

Nemyslím si, že by se opravdu šlo do 100% znárodnění

Říkejme tomu spíš zestátnění. Měl jsem akcie EDF, i kvůli zásahům většinového akcionáře dost klesly. Ale francouzská vláda oznámila, že akcie na podzim vykoupí za 12€. To je seriózní přístup. Pokud mi náš stát nabídne >1200Kč za akcii, ze kterých mi kvůli jeho zásahům cena spadla, prodám rád všechno co mám.

Jo, pravda, znárodňování zní jak za komančů 😅. Francouzská cesta je asi v pohodě

Windfall tax je nesmyl a za rok 2022 by společnost mohla vyplatit téměř 100 Kč, pakliže si stát řekne o 100 % ze zisku.

Jinak pěkně jsi v článku popsal problematiku ČEZ, za to palec nahoru :))

Díky 😇

Díky za doplnění! 🤟🏻

Ano, to zní logicky. Ale znamenalo by to i 100% divi pro těch 30% maloinvestoru. A to je pro společnost no-go.

rozhodují slovo má stát, pokud řekne že ČEZ vyplatí 100% na divi. tak to tak bude