Ta unikalna statystyka ujawnia, w jakie akcje inwestują wielcy inwestorzy w ostatniej części roku

Ponieważ inwestorzy instytucjonalni dysponują dużymi sumami pieniędzy, powszechnie uważa się ich za główną siłę napędową rynku. Przyjrzyjmy się, w oparciu o sprawdzone badania, gdzie ci wielcy inwestorzy prawdopodobnie umieszczą swoje pieniądze w pozostałej części 2022 roku i jak może to wpłynąć na Twój portfel.

Profesjonalni inwestorzy z trudem nadążają za indeksem największych spółek S&P 500

Inwestorzy instytucjonalni, którzy dominują na rynku giełdowym, w miarę zbliżania się końca roku coraz bardziej preferują akcje o dużej kapitalizacji - i Ty też powinieneś to zrobić.

Przyczyna przesunięć kapitału na koniec roku w akcje o dużej kapitalizacji ma związek z bodźcami kompensacyjnymi, na podstawie których działają inwestorzy instytucjonalni. Wielu zarządzających wie, że otrzyma premię na koniec roku, jeśli zakończy go przed indeksem S&P 500 $^GSPC+0.3%. Jeśli więc w tym okresie roku osiągają wyniki lepsze od benchmarku, mają silną motywację, by zacząć upodabniać swoje portfele do funduszu indeksowego S&P 500, blokując pozytywne zwroty.

10 najlepszych akcji S&P 500

Biorąc pod uwagę, że S&P 500 jest indeksem ważonym akcjami zdominowanym przez kilkadziesiąt akcji o największej kapitalizacji - w tym Apple $AAPL+0.7%, Microsoft $MSFT+0.6%, i Alphabet $GOOG-1.5%, $GOOGL --1.5% oznacza to-1.5%, że zarządzający funduszami będą bardziej ważyć te akcje i niedoważać akcje o małej kapitalizacji spoza indeksu.

Nawet zarządzający, którzy we wrześniu osiągną nieznacznie gorsze wyniki od indeksu S&P 500, będą kuszeni do kupowania akcji o dużej kapitalizacji - uważają badacze. Z pewnością robiąc to, zarządzający zablokują swoje ujemne stopy zwrotu. Ale unikają też inwestowania w akcje, które będą opóźnione w stosunku do S&P 500 o tak duże wartości, że ryzykują degradację lub nawet zwolnienie.

Zgodnie z tą teorią inwestorzy instytucjonalni będą najchętniej inwestować w akcje o małej kapitalizacji, które na początku roku znajdują się poza S&P 500. Jeśli więc teoria ta jest dokładnym opisem zachowania Wall Street, powinniśmy zobaczyć największą siłę względną małych spółek w styczniu, wraz ze stopniową zmianą w ciągu roku w kierunku siły względnej dużych spółek pod koniec roku.

Badania potwierdzające tę teorię zostały po raz pierwszy opublikowane w 2003 roku w Journal of Business Finance & Accounting przez Lucy Ackert, profesor finansów na Kennesaw State University, oraz George'a Athanassakosa, profesora finansów na University of Western Ontario. W zeszłym roku opublikowali oni zaktualizowaną analizę w Journal of Risk and Financial Management i stwierdzili, że wzór ten utrzymuje się.

Wyniki akcji o małej kapitalizacji w różnych okresach roku

Graficzne przedstawienie wzoru przedstawiono w tabeli powyżej. Jest on oparty na danych od 1926 roku i pokazuje średnią kwotę, o jaką spółki o małej kapitalizacji przewyższają spółki o dużej kapitalizacji w różnych okresach roku. Siła względna akcji o małej kapitalizacji jest oczywiście najsilniejsza w styczniu i stopniowo spada przez cały rok, po czym staje się znacząco ujemna w ostatnim kwartale roku.

Co znamienne, schemat ten utrzymuje się nawet po tym, jak jego istnienie zostało szeroko nagłośnione. Wzory zwykle znikają niemal natychmiast po ich odkryciu. To, że w tym przypadku tak się nie stało, sugeruje, że jego podstawowe przyczyny są wystarczająco silne, by przetrwać. Sugeruje to, że pozostaje on dobrym zakładem na przyszłość.

Jeśli kusi Cię, by postawić na powtórzenie tego schematu przez resztę 2022 roku, najprostszą opcją jest inwestycja w fundusz indeksowy S&P 500. Jeśli jednak chcesz obstawiać indywidualnie, najprostszą strategią jest wybieranie akcji o największej kapitalizacji w ramach indeksu S&P 500.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę. O tym badaniu poinformował analityk Mark Hulbert.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!
No comments yet