S&P 500 ^GSPC
5,104.68
-0.51%
Apple AAPL
$170.31
-2.74%
Tesla TSLA
$184.26
-2.06%
Microsoft MSFT
$406.37
-2.06%
Amazon AMZN
$175.66
-1.08%
Alphabet GOOG
$132.77
-1.07%
Meta META
$494.24
-0.79%
Nvidia NVDA
$853.05
+0.08%

Vybíráte skvělé akcie a přesto na burze nevyděláváte? Tohle je ten důvod

Tohle se zejména začínajícím, ale i profesionálním obchodníkům děje celkem často. Přestože investují do akcií, kterým se obecně vzato daří, oni sami nejsou schopni dosahovat uspokojivých výsledků. Následně si lámou hlavu tím, kde mohli udělat chybu, když vybírali tak kvalitní firmy. Zakopaný pes totiž leží někde jinde, než ve výběru.

Přemýšlíte často, kde jste udělali chybu?

Akciový trh v posledních 20 měsících prudce vzrostl, což bylo částečně podpořeno FOMO (strachem z promeškání) mezi investory. Zatímco při nákupu akcií mohou být investoři impulzivní, při prodeji je to jejich rozhodnutí, které je skutečně podrazí.

Umění prodávat

Profesionální investoři prokazují dovednosti při nákupu akcií, ale jejich prodejní rozhodnutí způsobují, že nedosahují srovnatelných výsledků. To je závěr nedávného pracovního dokumentu "Selling Fast and Buying Slow" čtyř výzkumníků, kteří zkoumali obchodní aktivitu více než 700 profesionálně spravovaných portfolií. Kvůli špatným prodejním rozhodnutím se manažeři portfolií v průměru každý rok vzdávají 80 bazických bodů výnosů ve srovnání se strategií náhodného prodeje - což odpovídá 80 dolarům z investice 10 000 dolarů.

Profesionálové na trhu jsou také lidé, kteří jsou náchylní ke stejným chybným investičním rozhodnutím jako všichni investoři, kteří mají tendenci dávat prodeji málo času, poznamenává Adam Grossman, zakladatel společnosti Mayport Wealth Management, který o studii napsal v příspěvku pro web Humble Dollar. Tato studie by měla sloužit jako varovný příklad toho, jak náročné je obchodovat s jednotlivými akciemi. 

"Pokud můžete, držte se indexového fondu, protože vás izoluje od vašich vlastních šílených rozhodnutí," říká Grossman.

https://twitter.com/AdamMGrossman/status/1459137550120067074

Jak se vyhnout běžným chybám při investování

Ze studie vyplývá, že investoři jsou ve skutečnosti docela dobří v nákupu akcií, které překonají své benchmarky, ale nevěnují stejnou energii prodeji. Studie zjistila, že spíše než na vyhlídky na budoucí výnosy akcií jsou portfolio manažeři náchylní k behaviorálním předsudkům, jako je například to, jak aktuální je informace, která je podnětem k rozhodnutí, váha akcie v portfoliu, minulé výnosy nebo to, kdy jsou oni sami ve stresu.

"Zdá se, že se soustředí především na hledání dalšího skvělého nápadu, který by mohli přidat do svého portfolia, a prodej vnímají převážně jako způsob, jak získat hotovost na tyto nákupy," napsali autoři studie.

Pro lepší rozhodování o prodeji radí Grossman plán o čtyřech krocích: 

  1. K prodeji přistupujte stejně uvážlivě jako k nákupu 
  2. Mějte plán s pravidly pro rozhodování o prodeji akcií 
  3. Zvažte, jak jednotlivé akcie zapadají do vašeho celkového portfolia 
  4. Nenechte svá rozhodnutí ovlivnit velikostí investice.

Prodejní strategie je stejně důležitá pro drobné investory jako pro profesionály, dodává Liz Youngová, vedoucí investiční strategie ve společnosti SoFi. A stanovení těchto typů pravidel pro spuštění případného rozhodnutí o prodeji vám také pomůže udržet emoce na uzdě, když přijde čas, říká.

"Můj tip č. 1 je vybrat si procentní pokles a vyhodnocovat akcie až ve chvíli, kdy je tam," říká Youngová.  

Pokud si stanovíte 20% hranici ztráty - částku, která akcie řadí do medvědího trhu - pak byste měli přehodnotit své investiční teze až v tomto okamžiku, abyste se vyhnuli přílišné aktivitě ve svém portfoliu nebo reakci na krátkodobé faktory. "Můžete se rozhodnout, že není čas na prodej a že je to vlastně příležitost k nákupu."

Navíc nemusíte prodat všechny akcie ve svém držení - nebo prodat najednou. Young i Grossman doporučují při prodeji strategii obráceného průměrování nákladů (DCA), při níž pravidelně prodáváte akcie, stejně jako to můžete dělat při nákupu. Tento typ strategie může být užitečný v případě, že akcie nabobtnala do velké váhy ve vašem portfoliu, protože prodat vše najednou by mohlo být "extrémní", říká Grossman. A v případě, že cena akcie po spuštění vaší prodejní strategie kolísá, je "průměrování nákladů na akcie v dolarech slušným způsobem ochrany," dodává Young.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @thebull má karmu 2101 a je členem této skupiny od 20/04/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

dobré rady, díky 🙏

Zrovna nad tímhle přemýšlím docela často 😂

Stačí neprodávat a vyřešeno 😅

Seems legit! 👌😅

Pište prosím více takových textů, četlo se to skvěle.