Miliardářský investor Jeff Gundlach predikuje pokles indexu S&P500 o dalších 20-25%

Miliardář, investor a také muž s přezdívkou dluhopisový král nám predikuje další výhled, ale podkládá ho i argumenty, přičemž vysvětluje i různé dopady těchto kroků. V čem je tento článek speciální? Bude to především o tom, že vám představím obavy, názory a argumenty Jeffa Gundlacha, ke kterým také přikládá svou strategii, kterou bude využívat v jednotlivých situacích.

Jeff Gundlach 

Kdo je Jeff Gundlach?

Gundlach je spoluzakladatelem podílového fondu DoubleLine Capital, který spravuje aktiva v hodnotě více než 140 miliard dolarů. Mimořádný obchodník s dluhopisy je známý svými odvážnými výzvami a správně předpověděl krach bydlení v roce 2007.

  • Jedná se o velice zkušeného investora, který nám má rozhodně co říct k aktuální tématice.

Kde vidí Gundlach velký problém?

Miliardářský investor Jeff Gundlach očekává, že index S&P500 klesne na 3 000 nebo asi 20% až 25% pokles ze současné úrovně.

"Činnost úvěrového trhu je v souladu s ekonomickou slabostí a problémy na akciovém trhu," řekl Gundlach z DoubleLine v rozhovoru. "Myslím, že musíme začít být více medvědí."

  • Gundlach řekl, že věří, že Fed by měl zvýšit sazbu o 25 bps, i když očekává, že Fed zavede zvýšení o 75 bps, až se opět sejde.
  • Proč by volil 25bps? Je to kvůli obavám z potenciální přetáčivosti. Tvůrci politik se také nezastavili dostatečně dlouho, aby zjistili, jaký dopad již měla předchozí zvýšení, řekl v rozhovoru.

Proč očekává tak prudký pokles indexu S&P500?

Horší než předpovídané údaje o indexu spotřebitelských cen, které Wall Street obdržela, mohou vést Fed ke zvýšení o 75bps. "Riziko deflace je tímto dnes mnohem vyšší, než tomu bylo v posledních dvou letech," řekl Gundlach.

  • Komentáře Gundlacha přicházejí poté, co významný investor Scott Minerd ve čtvrtek řekl, že očekává, že akcie do poloviny října klesnou o dalších 20%, s odkazem na historickou souvislost mezi poměrem ceny a zisku akcií a inflací.

Jeffrey Gundlach se především obává, že Fed příliš rychlým zvýšením úrokových sazeb zadusí hospodářský růst. 

Temperament trhu se pohybuje opačným směrem. Mezitím jednodenní indexový swapový kontrakt na září 2022 v jedné fázi minulé úterý vzrostl až na 3,14 %, což je o 81 bazických bodů více než současná efektivní sazba Fedu, což naznačuje, že minimální zpřísnění o 75 bazických bodů je považováno za jasnou věc pro příští týden.

  • Gundlach pravidelně varuje, že ekonomika aktuálně není až tak silná, což potvrzují nová data, ale dává to i určitou důvěryhodnost jeho slovům.

(329) The economy isn't as strong as people say, warns DoubleLine CEO Jeffrey Gundlach - YouTube

Gundlach není jediným skeptikem. Například tohle tvrdí prezident Hardvardské univerzity:

Pokud by existovala volba mezi pohybem o 50 bazických bodů a pohybem o 100 bazických bodů, pak by Fed měl zvolit "krok o 100 bazických bodů, aby posílil důvěryhodnost," řekl Summers, který je nyní emeritním prezidentem Harvardské univerzity. 

Úterní zpráva CPI "potvrzuje, že USA mají vážný inflační problém," uvedl Summers.

Jakou volí Gundlach strategii pro aktuální období?

  • Gundlach doporučuje investorům nakupovat dlouhodobé státní dluhopisy. Vlastní také více evropských akcií než amerických, což je dle mého názoru překvapující (skeptiků vůči Evropě totiž poslední dobou převážně přibývalo).
  • Gundlach uvedl, že plánuje nakupovat akcie společností z rozvíjejících se trhů, když americký dolar klesne pod svůj 200denní klouzavý průměr.

"A když se to stane, chci do toho jít ve velkém," vysvětlil Gundlach.

  • Gundlach také řekl, že nebude kupujícím kryptoměn během vymývání trhu.

Posledních pár myšlenek Gundlacha  👇

Investoři zvyšují očekávání ohledně toho, jak vysoko by podle nich centrální banka mohla nakonec na začátku roku 2023 stlačit měnově-politické sazby směrem k přibližně 4,3 %, i když se zdá, že rostou obavy, zda by to také nemohlo ochromit ekonomickou aktivitu způsobem, který by je donutil znovu uvolnit politiku před koncem roku 2023.

Swapy spojené s daty zasedání Fedu naznačují, že referenční hodnota bude na méně než 3,8 % do konce tohoto roku. Naznačuje to také určitou šanci, že by se úředníci mohli pokusit navyšovat sazby o celý procentní bod, někteří analytici v reakci na to začali měnit své názory směrem k tomuto scénáři. Vzhledem k tomu, že představitelé Fedu jsou v období před zasedáním, je však jen malá šance, že centrální banka oficiálně položí základy pro takovou změnu, takže všechny oči budou upřeny na sentiment na trzích a v médiích.

  • Co říkáte na názory a strategii Jeffa Gundlacha? 🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!

Nice information article. full of information. Help follow my account and comment

To si umím představit, osobně bych se ale očekával spíše pokles o nějakých 10-15%

dalších 20,25 bych už bylo poměrně dost.

Je pravda, že -40 % ytd vypadá celkem hrozivě. Ale dokážu si to i tak představit

Souhlasím 👍

F pro Gundlacha, kterej drží víc evropskejch akcií 😅

Ray Dalio by mu vynadal 😅

ten je na opačném konci provazu :d

Nepříjemný 😅

Tak on určitě ví co dělá. Já bych ale s většinovou expozicí v Evropě asi nespal úplně dobře 😅😅

Koneckonců na rozdíl ode mě investuje v řádech asi o 3 nuly víc, tudíž těžko můžu někomu takovýmu říkat, že neví co dělá... ale stejně... F 🤣🤣

toto mi pride realne, keďže vychádzaju spravy, že Putin mobilizuje armadu

Ukrajina už s trhy nijak nepohne.

@miroslavmikulecky s tím úplně nesouhlasím. Nebudeme se teď bavit o tom jak moc je to ne/reálné, ale kdyby Rusko využilo jaderné zbraně, tak s propadem počítám.

Teď už zase jo, ale on to hlásal ještě před touhle zpravou, to nemohl tipovat 😅

dobre načasovanie, čo ti poviem :D

Aby měl vůbec koho mobilizovat 😅 Ted ve velkém zdrhají z Ruska, navíc protesty mohou začít v plném proudu, tak uvidíme konečné výsledky.

Díky bohu to vypadá, že Rusové byli hrdí vlastenci jen do doby, než se řeklo, že by vlastně mohli jít s kůží na trh sami. Najednou se zvedá odpor proti mobilizaci

s trhy to ale zatím nic nedělá

V Číně tam určitý náznak paniky byl, jakožto ''spojence'' Ruska. Ale bylo to i v kombinace na slova Bidena ohledně Taiwanu a pomoci při konfliktu.

Moc pěkný článek👍🏻

Díky 😎