Analýza akcií dle Warrena Buffetta: Co sledovat při analýze a na co si dávat pozor?

Dnes bych rád navázal na svůj předchozí článek, který měl minulý týden úspěch. Rozebíral jsem to, jak Warren Buffett dosahuje nadprůměrné výkonnosti, což sklidilo pozitivní ohlasy. Dnes bych na to rád navázal a podíval se na konkrétní kritéria či parametry, které velikán využívá pro výběr jednotlivých akcií.

Warren Buffett (Věštec z Omahy)

Warren Buffett, legenda, genius či věštec, takto je často označován tento velikán, který toho dokázal opravdu mnoho za svou kariéru. Investoři by nikdy neměli někoho slepě následovat či kopírovat jeho kroky, v tomto případě je to ale tak, že se můžeme hodně naučit sledováním jeho kroků, rad, vyjádření atd. Z předchozího článku víte, jak Buffett vybírá jednotlivé společnosti a co musí orientačně splňovat  👇

Jak dosáhnout průměrného ročního výnosu 20%, kterého dosahoval Warren Buffett?

Dnes se však zaměříme na konkrétní čísla, která Buffett požaduje, aby o potencionální investici vůbec přemýšlel. Věštec z Omahy je právem považován za nejúspěšnějšího investora 20. století, což nás nabádá k tomu, abychom se zaměřili na jeho kroky, strategie a další.

(338) Warren Buffett: How To Achieve A 30% Return Per Year (7 Investing Rules) - YouTube

„Základem investování je vybrat správné akcie ve správný čas a držet je tak dlouho, dokud se společnosti daří.“

Existuje několik věcí, které stojí za zmínku o Buffettově strategii hodnotového investování. Buffett používá několik klíčových úvah k vyhodnocení atraktivity možné investice. Pojďme se podívat na konkrétní kritéria 👇

Návratnost vlastního kapitálu = ROE

Společnosti, které poskytují pozitivní a přijatelné ROE po mnoho let, jsou žádoucí než společnosti, které měly jen krátké období solidních výnosů. Čím delší je počet let dobrého ROE, tím lépe. Aby bylo možné přesně posoudit historickou výkonnost, měl by investor přezkoumat alespoň 5-10 let ROE společnosti.

  • Důležité je také srovnávat ROE s konkurencí z daného odvětví, což nám poskytne hlubší obraz na danou společnost a její sílu.

Dluhy společnosti

Velký poměr dluhu k vlastnímu kapitálu by měl vyvolat určité obavy, protože větší část zisků společnosti půjde na správu a snižování tohoto dluhu, zejména pokud růst pochází pouze z přidávání dalšího dluhu, což je negativní vlastnost.

  • Buffett preferuje růst zisků z vlastního kapitálu. Společnost s kladným vlastním kapitálem znamená, že společnost vytváří dostatečný peněžní tok na pokrytí svých závazků a nespoléhá se na dluh.

Ziskové marže

Investor by měl vyhledávat takové společnosti, které mají dobrou ziskovou marži, ale především marže, které rostou. Podobně jako u jiných ukazatelů, tak i zde dbá Buffett na delší časový horizont a zkoumá vícero let dozadu, aby zjistil možnosti do budoucna, ale vyloučil i možnost, že se jedná o krátkodobý trend, který může utichnout.

  • Aby se vedení společnosti udrželo na Buffettově radaru, mělo by být zběhlé v meziročním růstu ziskových marží, což je známkou toho, že management je také dobrý v kontrole provozních nákladů.

P/E a P/B další důležité metriky

Buffett při určování budoucí hodnoty společnosti zohledňuje zejména vývoj návratnosti kapitálu a vývoj zisku na akcii.

  • Aby Buffett zjistil, zda může společnost sledovat dál nebo ji ignorovat, zjišťuje si P/E a účetní hodnotu. V minulosti se zaměřoval na to, aby bylo P/E 15 nebo nižším.
  • Warren Buffett, největší hodnotový investor tohoto století, má tendenci nakupovat akcie s poměrem P/B kolem 1,3. Pokud je například cena společnosti A, 500 USD, ale její účetní hodnota je 250 USD, pak její poměr P/B bude 2,00. Cena akcií je tedy dvojnásobkem účetní hodnoty.

Při své analýze zohledňuje tato kritéria:

Zisk na akcii za posledních 10 letstabilní růst
Dlouhodobý dluh< 5x zisk (ideálně < 2x zisk)
Návratnost kapitálu (ROE) za posledních 10 let> 15%
Rentabilita aktiv (ROA) (vypůjčený kapitál + vlastní majetek)> 12%
Podnikání nesmí záviset na velkých kapitálových výdajích 
Volný peněžní tok> 0%
(Zisk uplynulého roku po zdanění – zisk před 10 lety po zdanění) / celkový nerozdělený zisk> 15%

Našel jsem také tuto zajímavou tabulku z webu LYNX, která ukazuje další zajímavé ukazatele pro výběr a analýzu akcií dle Buffetta - odkaz zde.

Pokud bych se nedíval na konkrétní čísla, tak Buffett samozřejmě vyhledává i akcie, které se obchodují se slevou. To je jádro hodnotového investování: nalezení společností, které mají dobré fundamenty, ale obchodují pod úrovní, kde by měly být - čím větší je sleva, tím větší je prostor pro ziskovost.

Cílem hodnotových investorů, jako je Buffett, je objevit společnosti, které jsou podhodnocené ve srovnání s jejich vnitřní hodnotou. Příležitost nakupovat se slevou existuje, když je současná tržní hodnota společnosti levnější než její vnitřní hodnota. Zatímco neexistuje přesný vzorec pro výpočet vnitřní hodnoty, investoři se budou dívat na řadu faktorů - jako je správa a řízení společnosti a potenciál budoucích zisků.

Při odhadování vnitřní hodnoty společnosti Věštec z Omahy používá tzv. metodu diskontovaných peněžních toků (metoda DCF) s ohledem na budoucích 10 let. Jelikož ani Warren Buffett nemůže vědět, jaká bude hodnota společnosti za 10 let, o to důležitější pro něj jsou jeho výběrová kritéria, která jsem si zmínil výše. Na jejichž základě je pak schopen alespoň nějaké smysluplné predikce.

Závěr

Samozřejmě tímto článkem nikomu neříkám - Drž se těchto metrik a budeš úspěšný jako Buffett. Článek slouží jako inspirace od někoho, kdo byl a stále je velice úspěšný a hodně zkušený, zároveň strategie Buffetta nemusí být tou pravou pro vás. Osobně to beru tak, že pro posun a určité pokroky je dobré učit se od nejlepších, něco si z toho vzít a vytvořit si vlastní ideální metriky pro výběr. Podotýkám, že se opět nejedná o kompletní balíček metrik, které Buffett sleduje. Pokud bude zájem o pokračování, tak na to rád navážu dalším dílem. Napište mi do komentáře, zda vás tato tématika zajímá a zda by vás zajímal rozbor a pohled na strategie i jiných známých investorů.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!

Nice information article. full of information. Help follow my account and comment

já jsem zastáncem toho, že není nutné se držet 100% nějakých číselných kritérií, každopádně orientačně jo

Jako není to nutnost, ale určitě bude dobré, když budou orientačně +- v tvých kritériích splňovat požadavky 😎

joo, to jo, já je akorát teda dost často ohýbám 😀

Prekvapil ma Buffettov nákup energetických firiem, moc politiky, a ATVI keď si zavolal s Gatesom. Takže jedno je pekná teória a druhé realita.

Občas dokáže překvapit a vystoupit ze svých zajetých pravidel

Já v energy akciích neshledávám žádné překvapení z jeho strany. Okomentoval to s Mungerem důsledně a představil i mnoho důvodů, takže smysl to dává. A ATVI no, nemyslím si, že by po telefonátu běžel a nakupoval, analýzu a rozbor rozhodně udělal.

Rady nerady... dokud nejdeš all in do meme stocku, tak to děláš aspoň malilililinko dobře :D

trochu loterie no 😂

nápomocný článok

Díky za feedback 🤩

Za malo 👌

těch rad a tipu je rozhodně o mnoho více, ale řekl bych, že jsi vystihl to nejdůležitější :)

Je toho hrozně moc, ale nedá se to vystihnout do jednoho článku, bylo by to moc dlouhé čtení a věřím, že by si to většina asi ani nedočetla 😅

jasně, tohle jako základ stačí

Pokud bychom šli jen po nějakých vědomostech, tak toho bude tuna. Jenomže pak tu je ještě zkušenost, která je nepřenosná a hlavně by to vydalo tak na několik knih, než článků :D

Právě...o Buffettovi by se toho dalo napsat

Jsem rád, ze zmiňuje i P/B, ktere je často uplne prohlíženo

to je ale škoda, je to jeden z důležitých ukazatelů ocenění...

Já to bral jako důležitý point ke klasice P/E, který stojí za zmínku. Fakt je ale ten, že je to pouze zlomek ukazatelů, které jsem nastínil, je toho vícero.

P/B se da používat hlavne na průmyslové podniky. Na firmy, ktere se spoléhají na IP jako jsou napr farmacky nebo tech je to nepoužitelné. Praxe je navic taková, že když přijde na věc a firma se bude likvidovat, tak vy z té účetní hodnoty téměř nic neuvidíte;)

Amen :)