@patrikdrozen

Vypadá to tak, že nepřetržitá diskuze o tom, jak by měla vláda přistoupit ke snížení elektřiny pro koncového spotřebitele, je u konce. Po sněmovně schválil změnu energetického zákona i senát, což bylo stvrzeno podpisem prezidenta. Jak se změní cena elektřiny a co to bude znamenat pro ekonomiku a popřípadě i pro akcionáře ČEZu?

 

Co obnáší novela zákona?

Tím nejhlavnějším je bezesporu zavedení maximální ceny jak za silovou elektřiny, tedy za tu skutečně odebranou, tak i za plyn. Cena za elektřinu má být maximálně 6 Kč za kWh, za plyn včetně DPH pro maloodběratele 3 Kč za kWh. K tomu dodavatel ještě přičítá regulovanou část ceny energie. Konečná cena elektřiny by poté tedy měla být mezi 7 až 9 Kč na kWh. Novela má mimo jiné také lépe chránit spotřebitele, kteří mají ve smlouvě ceny odvozené od cen na burzách.

Cenové stropy se stahují na domácnosti, podnikatele (fyzické osoby), ale také firmy (právnické osoby), které jsou připojeny ke hladině nízkého napětí. Jinak řečeno ty firmy, které ročně spotřebují maximálně 630 MWh.

V rámci stropů pro domácnosti se objevily nejasnosti ohledně toho, jaká cena bude platit pro domácí kotelny a SVJ (společenství vlastníků jednotek). Zde by měla platit stejná hranice 630 MWh. Ostatní odběratelé budou mít možnost zpětné kompenzace. Ta bude čerpána formou státní dotace podle pravidel EU Dočasného krizového rámce.

Platnost stropů může být rozšířena i na střední a velké podniky, jenž jsou připojeny k sítím vysokého a velmi vysokého napětí. To se bude ale odvíjet od toho, jestli dojde ke schválení navrhovaného opatření Evropské komise na snížení cen energií. Ke schůzce mezi evropskými lídry dojít na konci září.

Podle novely by mělo být jednodušší vypovědět i smlouvu, která obsahuje v sobě tzv. cenové spoty. Což jsou ceny, které jsou odvozeny od vývoje na burzách. Právo vypovědět smlouvu bude avšak pouze na straně domácností, ne například firem. Vypovězení za těchto podmínek se bude vztahovat jak pro smlouvy na dobu určitou, tak i neurčitou.

Jak se projeví stropy na ceně energií?

Na tohle samozřejmě není jednoduchá odpověď, protože záleží hlavně na tom, jaké množství energií se spotřebuje. Každý spotřebitel to má také trochu jinak. Vláda každopádně přišla s modely pro měsíční zálohy jak za elektřinu, tak za plyn. Je tedy potřeba brát tyto částky s rezervou, jako orientace to může každopádně posloužit dobře.

Modelový příklad pro roční zálohy za elektřinu:

zdroj: vlada.cz

Modelový příklad pro roční zálohy za plyn:

zdroj: vlada.cz

Souhrn

Dle vlády by zavedení cenového stropu nemělo stát rozpočet více než 100 miliard Kč. Dodavatelé energií budou mít právo na kompenzace v případě prokázání ztráty a přiměřených zisků. Financování by mělo probíhat prostřednictvím daně z neočekávaného zisku, která by tedy měla opravdu přijít. Dalším způsobem bude využití dividend z ČEZu.

Zmiňovaný ČEZ tedy opatření moc nepocítí, jelikož mu budou ušlé zisky vlivem cenového stropu kompenzovány vládou. Víc se ho může dotknout již zmiňovaná daň z neočekávaných zisků, v angličtině Windfall Tax.

Pokud by vás téma drahých energií zajímalo ještě více, tak minulý měsíc jsem psal článek. Dozvíte se v něm mimo jiné, jak jsme se vlastně dostali do situace extrémních cen energií: Co stojí za extrémní cenou elektřiny na trhu?

Můj názor na řešení vlády je takový, že přišlo jedno z těch nejlepších možných. Jasně, reakce na situaci byla trochu pomalejší. Ceny za energie na burzách rostly raketovým tempem v podstatě od začátku prázdnin a situace se v rámci Evropské unie začala řešit prý až (!) koncem srpna. Bude to stát nějaké peníze, dluh se ještě zvýší, každopádně pokud to vytáhne většinu domácností z existenčních problémů a zabrání krachu většiny firem, tak se jednalo o úspěšný plán. Pokud bych si měl odpovědět na svoji otázku z titulku, tak asi ano. Mělo by to obecně situaci pomoct.

Jaký názor na cenové stropy máte vy? Jaké řešení byste popřípadě navrhovali vy? 🤔

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Discussion
@michalsnobl 2d

tak jasně že to pomůže o tom není sporu.

@michalsnobl 2d

Vláda prostě musela přijít s nějakým řešením a tohle byla jedna z možností, která se nabízela.

@sooskristian 17h

len či je aj správna, kratkodobo možno ano

@dominikpetrnousek 3d

Jak píše @pavelbotek - prostě jen odsuneme problém víc do budoucna. Je ovšem celkem logické řešit, že mi hoří olej na pánvi v kuchyni a ne to, že ve vedlejší vesnici hoří stodola

@michalsnobl 2d

pěkný příklad, který vystihuje naléhavost situace

@sooskristian 17h

TRUE

@pavelbotek 3d

Krátkodobé řešení problému, ale budiž 🤷‍♂️

@sooskristian 3d

to je take typicke Česko/Slovenske riešenie

@pavelbotek 3d

Prozatím je to ''dobré'' řešení, ale vážně je to jen prozatím. Čas uteče jako voda a jsme zpátky  🤷‍♂️

@dominikpetrnousek 17h

To je myslím společné pro jakoukoliv politiku.

@michalsnobl 2d

zas jak se to vezme, očekával bych, že ceny el. budou v budoucnu klesat a případně se i dostanou pod tento cenový strop, potom už by ani nebyl potřeba.

@pavelbotek 1d

Předpokládat se ale nedá zkrátka nic. Jedni v to věří, ale druzí v tom vidí nový standart, který bude +- cenově stejný do budoucna. Já to vidím ještě na pár dalších let, kdy se to celé nějak vyvine a uvidíme. Stále tam máme dost otazníků.

@dominikpetrnousek 17h

Nejspíš zase klesnou. Dodavatelé, pro které to do teď nebylo výhodné, se přetrhnou, aby sem svoji energii dostali

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇