S&P 500 ^GSPC
4,967.23
-0.88%
Nvidia NVDA
$762.00
-10.00%
Meta META
$481.07
-4.13%
Amazon AMZN
$174.63
-2.56%
Tesla TSLA
$147.02
-1.94%
Microsoft MSFT
$399.12
-1.27%
Apple AAPL
$165.00
-1.22%
Alphabet GOOG
$155.72
-1.10%

Grupa Colt CZ: najtwardsza spółka na praskiej giełdzie może mieć kłopoty

Jaczek Vodiczka
22. 9. 2022
4 min read

Na praskiej giełdzie znajduje się kilka bardzo ciekawych spółek. Jednak mało kto ma tak globalny zasięg jak Czeska Fabryka Uzbrojenia - obecnie Grupa Colt CZ. O jego jakości świadczy zwłaszcza fakt, że legendarna marka Colt została przejęta stosunkowo niedawno. Można by pomyśleć, że w dzisiejszej eskalacji sytuacji koncern zbrojeniowy będzie w centrum uwagi. Niekoniecznie. Gigant zbrojeniowy może teraz zmierzać do kilku problemów.

CZ Scorpion Evo 3 to nowoczesny pistolet podręczny 9×19 mm produkowany przez firmę Česká zbrojovka. Źródło.

Tak jak w ostatnich miesiącach, tak naprawdę winna jest sytuacja wokół Ukrainy i wynikające z niej inne skutki. Tyle, że tym razem chodzi raczej o drogą energię. Jak mogą szkodzić społeczeństwu?

Zacząć trzeba od oświadczenia złożonego w lutym tego roku przez wiceministra gospodarki zbrojeniowej Lubora Koudelkę, które brzmiało: "MON ma zagwarantowaną korzystną cenę na tę broń, niezależnie od szybko rosnących cen surowców i pracy, do 2025 roku."

Na początku tego roku Zbrojovka zaczęła realizować zamówienie dla naszej armii. Mowa o 350 sztukach karabinów CZ BREN 2 PPS, dużej ilości starszych typów CZ BREN 2, pistoletów CZ P-10 oraz granatników CZ 805 G1.

https://www.youtube.com/watch?v=yttm7WIZTd4

Surowce i robocizna naprawdę wydawały się wtedy największym kozłem ofiarnym. Jednak, jak już wiemy, prawdziwym zagrożeniem jest teraz cena energii, która oczywiście będzie potrzebna w znacznych ilościach przy tak wymagającej produkcji przemysłowej. Czy może być tak, że przemysł zbrojeniowy ucierpi, bo musi wypełnić kontrakt, a więc sprzedawać broń z niższą marżą?

Ale grupa Colt CZ już wtedy była świadoma rosnących cen środków produkcji. Miejmy więc nadzieję, że poradzą sobie z ekstremalnym wzrostem.

Do problemów spowodowanych przez kowadło w poprzednich dwóch latach doszły rosnące ceny energii elektrycznej i gazu, a także koszty materiałów i transportu. "Wdrożyliśmy szereg zmian i działań, aby zminimalizować te wielokrotne koszty, sięgające dziesiątków milionów koron. Zwiększamy efektywność i wydajność naszej pracy, mocno inwestujemy w nowe, bardziej wydajne technologie - powiedział E15 Jan Zajíc, szef Česká zbrojovka.

Akcje wcale nie radzą sobie źle.

Jednak wiadomością z przeciwnej beczki jest udział zbrojeniówki na krótkiej liście przetargu, w którym wraz z Włochami i Norwegami rywalizowali o szwajcarską państwową firmę amunicyjną RUAG Ammotec. Choć zabrakło im wygranej, to z pewnością świadczy ona o jakości firmy.

Jeśli jesteś zainteresowany działaniem części firmy Uherský Brod, tutaj jest ładny film:

https://www.youtube.com/watch?v=ATQD6mCpcoQ

Jak radzi sobie grupa Colt CZ?

Przejdźmy od nowości do ogólnego przeglądu. Jak wypadł w zeszłym roku?

W 2021 roku firma zarobiła łącznie 10,861 mld koron, co oznacza ładny wzrost o 55,99% w porównaniu z rokiem 2020. W ubiegłym roku firma osiągnęła zysk brutto w wysokości 4,289 mld koron . Regularnie rośnie również zysk brutto, jak i przychody. Z drugiej strony spada marża brutto, co wynika ze wzrostu kosztów, o którym wspomniałem wyżej. Tak czy inaczej, marża wciąż jest bliska 40%, co nie jest złe. Firma od dłuższego czasu jest rentowna, generując w ubiegłym roku ponad 760 mln funtów, przekraczając w 2019 roku swój najlepszy dotychczasowy rok.

Wskaźnik wypłaty w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynosił około 24 proc. To pokazuje, że spółka zatrzymuje ponad trzy czwarte wypracowanych zysków i nadal jest w stanie wypłacać solidną dywidendę. Dywidenda w tym roku została ustalona na poziomie C25 na akcję.

Ogólnie rzecz biorąc, Colt CZ Group jest jednym z najciekawszych wyborów na praskiej giełdzie. Przemysł zbrojeniowy był, jest i (niestety) będzie lukratywnym sektorem, który pewnie zawsze będzie potrzebny. Ponadto Zbrojovka nie boi się podejmować agresywnych kroków w celu ekspansji, co pokazała przy przejęciu firmy Colt.

https://www.youtube.com/watch?v=Mrld3aly5D8

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.