@jaczekvodizcka

Ray Dalio jest założycielem Bridgewater Associates, największej na świecie firmy, która zarządza aż 154 miliardami dolarów. W tym artykule przyglądamy się temu, co amerykański miliarder, inwestor i zarządzający funduszami hedgingowymi dodawał do swojego portfela, a czego starał się unikać. Nigdy nie wystarczy inspiracja, która w rękach bardzo skutecznego inwestora może spełnić swoją rolę.

Ray Dalio

Niniejszy artykuł jest częścią serii, w której na bieżąco analizujemy zmiany dokonywane w portfelu 13F Bridgewater Associates w okresach kwartalnych. Choć Bridgewater jest bardzo szanowany, na czele z Rayem Dalio, to nie można bezpiecznie powiedzieć, że tegoroczne spadki nie dotknęły ich i nie wpłynęły na ich strategię. Bridgewater stracił prawie 1 miliard w ostatnim kwartale (niezrealizowane straty = spadki akcji), co jest jednym z powodów, dla których objęli zmiany, gdzie ich perspektywa i strategia uległa znacznej zmianie.

Jedną z największych zmian omówiłem również w artykule, w którym skupiłem się na gigantycznych shortach przeciwko europejskim akcjom, gdzie Dalio był sceptyczny - link tutaj.

Ray Dalio, jeden z mocodawców Bridgewater naprawdę nie próżnował w minionym kwartale i wykorzystał wiele ciekawych spadków, aby dodać do kilku pozycji 👇

Podnoszenie pozycji

iShares Core S&P 500 ETF $IVV:

IVV jest jednym z kilku funduszy ETF, które śledzą indeks S&P 500 - zapewniając doskonałą ekspozycję na duże spółki. Pomimo powszechnego przekonania, że Indeks S&P 500 zapewnia czystą ekspozycję na gospodarkę amerykańską pod względem kapitałów rynkowych, jego komitet może korzystać ze swobody w zakresie wykluczania określonych spółek.

 • Bridgewater posiada obecnie aż 2,73% swojego portfela w samym $IVV.

Stosunkowo duży pakiet akcji IVV został zbudowany w okresie 2017-2018 po cenach z przedziału 245-295 USD. W ciągu dwóch kwartałów do I kwartału 2021 roku sprzedawano go w cenach pomiędzy 325-400 dolarów. Wydaje się więc, że obecna cena w okolicach 375 dolarów jest interesująca dla Bridgewater i znów nie boją się tu inwestować.

CVS Health $CVS

 • CVS zapewnia wygodny dostęp do usług detalicznych i sprzedaży wysyłkowej, aby pomóc Ci uzyskać potrzebne recepty zdrowotne.
 • Udział CVS w portfelu o wartości 1,24% budowany był w tym kwartale głównie po cenach z przedziału 89-107 USD, a akcje notowane są obecnie po 100 USD.

Costco Wholesale $COST

 • Costco to największa członkowska sieć hurtowni w Stanach Zjednoczonych, która opiera się na systemie cash and carry.
 • Udział COST w portfelu na poziomie 2,46% był budowany przez cztery kwartały do II kwartału 2021 r. po cenach z przedziału 305-395 USD. W ostatnim kwartale odnotowano 30% wzrost akcji przy cenach w przedziale 477-577 dolarów, co świadczy o dużym zaufaniu kupujących przy takiej różnicy w stosunku do początkowej inwestycji .

Target Corp. $TGT

 • Target to sieć dyskontowych supermarketów w USA, która jest prawdziwą ostoją na rynku, gdyż jej korzenie sięgają 1902 roku.
 • Udział TGT w portfelu na poziomie 0,93% jest wyceniany w przedziale 119-180 USD w oparciu o H2 2020. W II kwartale 2021 roku nastąpił 55% wzrost akcji w cenach pomiędzy 200 -245 USD. Po tym nastąpił dalszy wzrost o 50% w ciągu ostatnich dwóch kwartałów w cenach pomiędzy 139-249 USD.

Walmart $WMT

 • Walmart to amerykańska marka sklepów Wal-Mart Stores, prowadząca sieć dużych dyskontowych domów towarowych.
 • Pozycja 2,42% WMT została zakupiona w ciągu czterech kwartałów do II kwartału 2021 roku po cenach z przedziału 119-152 USD. W IV kwartale 2021 r. pakiet został sprzedany, ale z najnowszego złożenia wynika, że w ostatnich dwóch kwartałach nastąpił overbuying przy cenach w przedziale 118-160 USD.

Medtronic $MDT

 • Medtronic jest irlandzką firmą produkującą urządzenia medyczne, ale jej siedziba znajduje się w USA.
 • MDT stanowi 0,95% pozycji w portfelu budowanej przez ostatnie dwa kwartały po cenach z przedziału 87-113 USD.

To było tylko krótsze podsumowanie największych dodatków do portfela, gdzie wyraźnie widać skupienie Bridgewatera. Opieka zdrowotna, hurtownicy i detaliści , którzy wyraźnie dominują w obecnym otoczeniu rynkowym i przy obecnych cenach. Jeśli jednak miałbym się skupić na mniejszych wzrostach pozycji, to znajdziemy również takie nazwy jak:

Baidu (BIDU), Berkshire Hathaway (BRK.B), Chipotle Mexican Grill (CMG), Dollar General (DG), Exxon Mobil (XOM), General Mills (GIS), Intuitive Surgical (ISRG), Mastercard (MA), Merck Inc. (MRK), Monster Beverage (MNST), NIO Inc (NIO), Stryker Corp (SYK) i Sysco Corp (SYY): te niewielkie (poniżej 0,75% portfela każdy) zakłady zostały podniesione w tym kwartale.

Spadek pozycji

Jeśli miałbym krótko skupić się również na sprzedaży lub obniżkach poszczególnych pozycji, to oto liderzy - Procter & Gamble (PG), Johnson & Johnson (JNJ), Coca-Cola (KO) i PepsiCo (PEP), McDonald's Corp (MCD) oraz Starbucks Corp (SBUX).

 • Są to jedne z największych pozycji w portfelu Bridgewater, gdzie we wszystkich przypadkach Dalio zrealizował zyski, ale jedynie zredukował pozycje, a nie sprzedał je całkowicie.

Sprzedaż

Ray Dalio został również nowo zaliczony do kolejnego sceptyka po stronie Chin, po całkowitym rozładowaniu Alibaba Group Holding (BABA) i JD.com (JD): stosunkowo duży pakiet 3,28% udziałów w BABA został utworzony w ramach czasowych 2018-2020, podczas gdy JD było tylko mniejszą pozycją krótkoterminową.

Niestety lubstety potwierdza to również moją teorię, że giganci uciekają z Chin i masowo dezinwestują z tamtejszych akcji. Przecież o tym również pisałem w tym artykule: Czy gospodarka Chin zmierza ku zagładzie? Giganci, na czele z Warrenem Buffettem, masowo sprzedają chińskie akcje.

Wniosek

Myślę, że ten artykuł posłuży głównie do uspokojenia wielu inwestorów, którzy ostatnio nie dostają nic poza wiadomościami - nadchodzi krach, pęka bańka, wszystko spadnie o 50% itp. W końcu może to zapewnić pewien spokój, że tak gigantyczny fundusz rozszerza swój portfel w tak wymagającym otoczeniu rynkowym, co również potwierdza stary dobry klasyk, który wszyscy znacie - kupuj tanio, sprzedawaj drogo. Dalio wyraźnie wierzy w prosperity służby zdrowia i wielu sieci handlowych, co można uznać za taki defensywny i nieco dywidendowy wybór. Z kolei po stronie sprzedaży mamy chińskie akcje, gdzie sprawy naprawdę zaczynają wyglądać beznadziejnie, gdyż wielu dużych inwestorów bierze nogi na swoje barki i masowo sprzedaje.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
Discussion
No comments yet

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇