Pritarta elektros energijos kainų ribojimui. Ar tai kam nors padės?

Atrodo, kad nuolatinės diskusijos apie tai, kaip vyriausybė turėtų sumažinti elektros energijos kiekį galutiniam vartotojui, baigėsi. Po Atstovų Rūmų energetikos įstatymo pakeitimui pritarė ir Senatas, o Prezidentas jį patvirtino savo parašu. Kaip keisis elektros energijos kaina ir ką tai reikš ekonomikai ir galbūt CEZ akcininkams?

Ką reiškia įstatymo pakeitimas?

Svarbiausias iš jų neabejotinai yra didžiausios kainos nustatymas tiek elektros energijai, t. y. faktiškai suvartotai elektros energijai, tiek dujoms. Elektros energijos kaina turi būti ne didesnė kaip 6 CZK už kWh, o dujų kaina su PVM smulkiesiems vartotojams - 3 CZK už kWh. Galutinė elektros energijos kaina tokiu atveju turėtų būti 7-9 kronos už kWh. Pakeitimu taip pat siekiama geriau apsaugoti vartotojus, kurių sutartys grindžiamos biržose nustatytomis kainomis.

Kainų ribos mažinamos namų ūkiams, verslininkams (fiziniams asmenims), taip pat įmonėms (juridiniams asmenims), prijungtoms prie žemos įtampos tinklo. Kitaip tariant, tos įmonės, kurios per metus suvartoja ne daugiau kaip 630 MWh.

Nustatant viršutines ribas namų ūkiams, kilo neaiškumų dėl to, kokia kaina bus taikoma namų katilinėms ir daugiabučių namų savininkų bendrijoms. Šiuo atveju turėtų būti taikoma ta pati 630 MWh viršutinė riba. Kitiems vartotojams bus galima kompensuoti atgaline data. Tai bus valstybės subsidija pagal ES laikinosios krizių valdymo sistemos taisykles.

Kapsulės taip pat gali būti taikomos vidutinėms ir didelėms įmonėms, prijungtoms prie aukštos ir labai aukštos įtampos tinklų. Tačiau tai priklausys nuo to, ar bus patvirtinta Europos Komisijos siūloma priemonė energijos kainoms mažinti. Europos vadovų susitikimas įvyks rugsėjo pabaigoje.

Pagal pakeitimą taip pat turėtų būti lengviau nutraukti sutartį, kurioje yra vadinamųjų kainų dėmių. Kurios kainos yra išvestinės iš akcijų rinkos pokyčių. Tačiau teisę nutraukti sutartį turės tik namų ūkiai, o ne, pavyzdžiui, įmonės. Nutraukimas šiomis sąlygomis taikomas tiek terminuotoms, tiek neterminuotoms sutartims.

Kaip viršutinės ribos paveiks energijos kainas?

Paprasto atsakymo į šį klausimą, žinoma, nėra, nes tai daugiausia priklauso nuo sunaudojamos energijos kiekio. Be to, kiekvienam vartotojui jis yra šiek tiek kitoks. Bet kuriuo atveju vyriausybė pasiūlė mėnesinių įmokų už elektrą ir dujas modelius. Taigi šiuos kiekius reikia vertinti su saiku, tačiau kaip orientyras jie bet kuriuo atveju gali pasitarnauti.

Metinių sąskaitų už elektrą pavyzdys:

Šaltinis: vlada.cz

Metinių dujų telkinių modelio pavyzdys:

šaltinis: vlada.cz

Santrauka

Vyriausybės teigimu, kainų viršutinės ribos įvedimas biudžetui neturėtų kainuoti daugiau nei 100 mlrd. kronų. Energijos tiekėjai turės teisę į kompensaciją, jei sugebės įrodyti nuostolius ir pagrįstą pelną. Finansavimas turėtų būti vykdomas pernenumatytų pajamų mokestį, kuris tikrai turėtų būtitaikomas. Dar vienas būdas - panaudoti ČEZ dividendus.

Todėl minėta bendrovė CEZ dėl šios priemonės daug nenukentės, nes dėl kainų viršutinės ribos negautą pelną kompensuos vyriausybė. Jai didesnį poveikį gali turėti minėtas nenumatytų pajamų mokestis.

Jei jus dar labiau domina brangios energijos tema, praėjusį mėnesį parašiau straipsnį. Jame, be kita ko, sužinosite, kaip apskritai susidūrėme su ekstremaliomis energijos kainomis: kas lemia ekstremalią elektros energijos kainą rinkoje?

Mano nuomone, vyriausybės sprendimas yra vienas iš geriausių galimų. Žinoma, į situaciją buvo reaguojama šiek tiek lėčiau. Energijos kainos biržose šoktelėjo iš esmės nuo pat atostogų sezono pradžios, o padėtis Europos Sąjungoje esą buvo išspręsta tik (!) rugpjūčio pabaigoje. Tai kainuos šiek tiek pinigų, padidės skola, bet bet kokiu atveju, jei tai ištrauks daugumą namų ūkių iš egzistencinių problemų ir užkirs kelią daugumos įmonių žlugimui, tai buvo sėkmingas planas. Atsakydamas į savo antraštės klausimą, manau, kad taip. Tai turėtų padėti bendrai pagerinti padėtį.

Kokia jūsų nuomonė apie kainų viršutines ribas? Kokius sprendimus siūlytumėte, jei tokių yra? 🤔

Vai jums ir konts? Pēc tam pierakstieties . Vai arī izveidojiet jaunu .
No comments yet