@dominikpetrnousek

Na Elona Muska můžou mít lidé rozdílné názory. Je pravda, že často se nechová úplně zodpovědně. Občas lze jeho činy dokonce označit až za nebezpečné. Na druhou stranu je to dost možná daň za to, že v jiných směrech vyniká a tlačí kupředu značný vývoj lidstva. Jeho projekty mají často obrovský dopad na technologický svět i běžný život. A právě jeden takový se rychle blíží do finální podoby. Elon Musk totiž snad již brzy představí hotový Neuralink.

Mnoho lidí očekává, že Neuralink by mohl nahradit mobilní telefony. Obrázek

Co je vůbec Neuralink?

Půjdeme postupně - byť nejspíš každý z vás o existenci Neuralinku minimálně tuší. I přes to: Neuralink je zařízení, které které bylo vytvořeno za účelem pomoci fyzicky postiženým lidem s jednoduchými úkony, jako je používání mobilu a klikání myší na počítači - bez nutnosti fyzického pohybu. To je ale pouze ten "Ultimate goal". Myšlenka, se kterou byl projekt založen. Hromadné zkoušky na lidech ale ještě nezačaly. Prototypy ale už byly úspěšně testovány na zvířatech. Nejznámější je jednoznačně virální video s opicí. Byť se kolem videa vznesla řada otázek a konspirací...

https://www.youtube.com/watch?v=2rXrGH52aoM

Zjednodušeně se jedná o rozhraní, které by mělo dovolit propojení mozku s počítačem. Ten by pak dále ovládal potřebné úkony. Víceméně by mělo být možné něco "ovládat myšlenkou".

V aktuální fázi je stále nutné zařízení chirurgicky implantovat na povrch mozku. Musk tvrdí, že jednou bude možné provést instalaci neinvazivně. Podle mnohých lidí a jejich představ by se mohl Neuralink jednoho dne stát náhradou mobilního telefonu.

Z textu je jasné, že Neuralink je opravdu zatím stále hodně velkou hudbou budoucnosti. Poslední dobou však začaly některé zdroje uvádět, že by mohl svět poznat další verzi, nebo dokonce reálný prototyp, který by měl obrysy něčeho, co by se v budoucnu mohlo nasadit masově.

Co se chystá?

Podle zprávy Reuters a čtyř osob obeznámených s touto záležitostí se Elon Musk obrátil na společnost Synchron Inc, která vyvíjí mozkové čipy, s žádostí o potenciální investici, protože jeho vlastní společnost Neuralink dohání v závodě o přímé propojení lidského mozku s počítačem.

Musk v posledních týdnech oslovil zakladatele a výkonného ředitele společnosti Synchron Thomase Oxleyho, aby s ním projednal možnou dohodu, uvedly zdroje. Není jasné, zda by případná transakce zahrnovala spojení nebo spolupráci mezi společnostmi Synchron a Neuralink.

Synchron má před Neuralinkem náskok v procesu získávání povolení od úřadů pro svá zařízení, uvedly zdroje. Společnost se ještě nerozhodla, zda přijme investici, a žádná dohoda není jistá, dodaly zdroje. Zástupci Muska a společnosti Neuralink na žádosti o komentář nereagovali. Mluvčí společnosti Synchron se odmítl vyjádřit.

Musk také údajně interně zaměstnancům sdělil, že není spokojen s rychlostí vývoje Neuralinku. Ale známe Muska - jeho časové představy bývají poněkud zkreslené 😂 Není ani jasné, v jaké fázi je žádost společnosti Neuralink u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o zahájení zkoušek na lidech. Mluvčí FDA na žádost o komentář okamžitě nereagoval. O možném zahájení testů na prvních pacientech se ale už nějaký ten pátek mluví.

https://www.youtube.com/watch?v=Gv_XB6Hf6gM

Podobně jako v otázce kolonizace Marsu - Musk veřejně odsouvá deadliny. V roce 2019 hlásal, že první testy na lidech přijdou v roce 2020. Koncem roku 2021 pak tvrdil, že snad zahájí testy letos. No čas ještě má.

Naopak konkurenční společnost je už dál. Skrytá ve stínu svého konkurenta v čele s Elonem Muskem překonala významný milník. Své zařízení poprvé implantovala pacientovi ve Spojených státech. V roce 2021 získala povolení FDA ke zkouškám na lidech a dokončila studie na čtyřech lidech v Austrálii.

Podle údajů z internetu má Synchron asi 60 zaměstnanců a od investorů dosud získal přibližně 65 milionů dolarů. Což je popravdě výrazně nižší číslo, než bych čekal. Společnost Neuralink je větší, má 300 zaměstnanců rozdělených mezi San Francisco a Austin v Texasu. Ta by měla mít od investorů již přes 360 milionů $.

Uvidíme, zda se Musk a neověřené zdroje z internetu opravdu trefí do predikce letošního roku, nebo jestli bude dále funkční Neuralink jen teorií. Každopádně na příkladu Synchronu vidíme, že tato technologie může být funkční. Funkční prototyp od společnosti nejbohatšího muže planety by tak mohl být na spadnutí.

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Discussion
@patrikdrozen 7h

já jsem srab, já bych si nenechal vrtat do lebky 😂

@michalsnobl 2d

trošku mi to přijde jako nějaké scifi :D

@michalsnobl 2d

je opravdu neskutečně, co dnešní věda dokáže

@dominikpetrnousek 2d

Bezesporu. Miluju dobu, ve které žijeme

@dominikpetrnousek 2d

Jak jsem psal dole - lidem před 30 roky by dnešní technologie přišly taky jako scifi, před 60 rokama jako magie

@sooskristian 1d

to je pravda vyvoj ide raketovo

@pavelbotek 3d

Strašidelné pro konspirátory, geniální pro ty, kterým by to mohlo vážně pomoct 🧐

@dominikpetrnousek 3d

Je fakt, že kdyby tohle opravdu přišlo v té formě, že to bude mít každý a bude to nahrazovat třeba ten mobil, kterým děláme úplně všechno, tak to bude chtít sakra velkou investici do cyber security, protože to už by nebyla sranda

@pavelbotek 2d

Rozhodně, ale i tak. Je to technologie a díry se tam dají vždy najít, neřekl bych, že v masovém měřítku to může být někdy plně bezpečné a bezchybné 🤷‍♂️ Kdyby to tak bylo, tak už nyní neslyšíme o kyberútocích.

@sooskristian 2d

Toto mi už príde dosť chore

@pavelbotek 2d

Bral bych to pouze pro využití v medicíně, kde vážně vnímám nápomoc lidem, jenž třeba neovládají své tělo a končetiny.

@michalsnobl 2d

to ano, určitě existuje hodně lidí, kterým to může významně pomoci

@dominikpetrnousek 16h

A ono je to i tak od začátku koncipované. Akorát se to pak zvrhlo do bodu, kde každý řeší, že by to mohli lidé používat i nějak masově :D

👋 Co je Bulios?

Bulios je největší sociální síť pro investory v Evropě. Najdete zde unikátní investiční analýzy, tipy na investice nebo návody jak si vytvořit pasivní příjem z akciových a kryptoměnových investic. Komunita investorů na Bulios aktivně sdílí své know-how a díky tomu může každý člen této komunity úspěšně investovat. Na Bulios najdete kompletní data k akciím a kryptoměnám z celého světa, například Tesla $TSLA, Apple $AAPL, Microsoft $MSFT, Amazon $AMZN, Bitcoin $BTCUSD, Ethereum $ETHUSD či Cardano $ADAUSD. Také zde najdete data k hlavním burzovním indexům NASDAQ, S&P500 či DOW. Můžete si zde vytvořit vlastní watchlist nebo virtuální portfolio a sledovat vývoj cen oblíbených akcií a kryptoměn. Akcie, kryptoměny, investice, burza, to je Bulios. Články, videa ani jakékoliv další příspěvky na serveru Bulios.com nejsou investičním doporučením. Mají pouze informativní či zábavný charakter. Proto se pravidelně vzdělávejte a provádějte své vlastní investiční analýzy. Sledujte Bulios na sítích 👇