Indický magnát se stal druhým nejbohatším mužem planety a investuje až 2,5 miliardy dolarů do této společnosti

Vizionáře a zakladatele Amazonu Jeffa Bezose vystřídal nedávno na pozici druhého nejbohatšího muže planety indický podnikatel Gautam Adani, který jej předstihl o necelých 20 milionů dolarů poté, co akcie jeho společnosti Adani Enterprises raketově vzrostly. Gautam Adani je pro řadu z vás určité neznámým jménem, úctu si však zaslouží tím, co vybudoval. Tím je myšlen jeho konglomerát, který během pár let vzrostl o tisíce procent. Dnes se na tento konglomerát podíváme a představím vám odvětví, kde aktuálně vidí Adani potenciál pro dlouhodobý růst.

Gautam Adani

Zní to možná až moc dobře na to, aby to byla pravda? V případě nové světové dvojky, co se týká nejbohatších mužů planety, Adaniho příběh není o tom, že by pouze jeho konglomerát raketově vystřelil a za pár let se vypracoval do této pozice. Ve skutečnosti je to dlouhý a náročný příběh plný překážek, který má kořeny až k roku 1988, kdy Adani založil svůj konglomerát. Což nám vlastně říká, že tato dlouhá cesta, nad Bezose a zároveň pod Elona Muska, trvala přes 44 let. Stát se tak úspěšným a bohatým něco zkrátka stojí a v tomto případě je to jen další ukázka vytrvání v kombinaci s tvrdou prací.

Během posledních osmi let se podnikatel první generace ze svého domovského státu Gudžarát vynořil z relativní temnoty a zastínil Jeffa Bezose ze společnosti Amazon. Žádný jiný asijský podnikatel se nikdy nedostal tak vysoko. Adani je doslova muž, který z ničeho vybudoval něco extrémního, navíc je na domácí půdě milován a často byl označován za pravého ministra Indie, jelikož jednal s vlivnými lidmi o změnách a změnách v klimatu a ekonomice (například i s Borisem Johnsonem).

Vzestup Gautama Adaniho na 2. místo v žebříčku globálního bohatství, vytvořený především z akcií obchodovaných na místním trhu, si zaslouží být v centru pozornosti.

Adani Enterprises (Adaniho konglomerát)

Od roku 1988 si konglomerát připsal přes 60 000%, hlavní nárůst však přišel v poslední 2-5 letech, kdy společnost zažila raketový růst.

Adani Group je indický nadnárodní konglomerát se sídlem v Ahmedabadu. Založil ji Gautam Adani v roce 1988 jako obchod s komoditami s vlajkovou lodí společnosti Adani Enterprises.

Zásoby firem v jeho indickém obchodním impériu - od přístavů po distribuci plynu a těžbu uhlí až po obnovitelné zdroje energie vedou k tomu, že se konglomerátu v poslední době hodně daří.

Navíc to vypadá tak, že Adani nelení a hodlá si své místo upevnit či dokonce ohrozit samotného Elona Muska (jakožto jedničku ve světě nejbohatších).

  • Firma Gautama Adaniho zabezpečila projekt přístavu ve východní Indii v hodnotě 3,1 miliardy dolarů.
  • Skupina Adani vybuduje přístav v indickém státě Západní Bengálsko s plánovanou investicí ve výši více než 3 miliardy dolarů, protože jeho konglomerát nadále posiluje svou kontrolu nad místními infrastrukturními a logistickými odvětvími.
  • Tím zároveň Adani vytvoří nesčetné množství pracovních míst - Konkrétně více než 125 000 přímých a nepřímých pracovních míst.
  • Nejnovější vítězství dodává na síle největšímu indickému soukromému provozovateli přístavů, který již má 30% podíl na domácím trhu a zajišťuje globální kontrakty.

Gautam Adani je také zkušeným investorem. Kde nyní nachází příležitosti?

Je jasné, že odpověď nebude znít - US akcie. O indickém trhu a jeho potenciálu jsem v minulosti párkrát psal, obecně se počítá s tím, že Indie bude do roku 2050 druhou světovou mocností, což otevírá i brány pro investice.

Miliardář Gautam Adani napumpoval až 200 miliard rupií (2,5 miliardy dolarů) do cementářské firmy Cement Arm a přiměl svého syna, aby dohlížel na nově získané podnikání, protože druhý nejbohatší muž světa se snaží posílit své infrastrukturní impérium, které zahrnuje přístavy, veřejné služby a výrobu energie.

"To, co dělá cement vzrušujícím obchodem, je prostor pro růst v Indii, který převyšuje růst všech ostatních zemí po roce 2050," uvedl Adani v prohlášení a dodal, že rozmanité podniky poskytují "bezkonkurenční vztahy" pro cementářský průmysl.

  • Neberte to jako střet zájmů, Adani do čela společnosti vytlačil svého syna, nešlo tedy o nějaký dar, aby synova společnost fungovala. Jde především o to, že věří, že v synových rukou to bude dobře vedeno.

Nedávná oznámení také ukazují, že magnát dělá z cementových jednotek motor růstu svého impéria a posiluje logistický řetězec, který zahrnuje námořní přístavy, letiště, nemovitosti a uhlí. Adani se rychle diverzifikuje nad rámec svých tradičních kořenů (fosilních paliv) a rozvětvuje se do datových center, digitálních služeb, telekomunikací a médií.

Závěr

Tato tématika mi přišla hodně zajímavá, jelikož sesadit druhého muže planety (Bezose) není vůbec nic jednoduchého. Ještě lepší na celém tom příběhu je, že se jedná o člověka s kořeny v Indii, kde situace není vůbec ideální pro budování tak velkého konglomerátu takřka od nuly. Především mě to celé utvrzuje v tom, že se Indie posouvá ku předu a vážně se mi začíná zamlouvat myšlenka, že Indie bude v budoucnu jednou ze světových velmocí. Prozatím na tomto území nemám zainvestováno, ale určité myšlenky a nápady se mi už honí hlavou, potenciál pro růst mnoha odvětví je tam opravdu obří.

  • A co vy? Vidíte v Indii potenciál do budoucna?
  • Dokáže Adani v budoucnu sesadit z trůnu i samotného Elona Muska?

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!

Nice information article. full of information. Help follow my account and comment

Fascinuje mě, že tak obrovská a lidnatá země je vlastně z pohledu byznysů a financí na západě úplně zapomenutá

Je straně opomíjená. Já to beru jako super bod, kde se vlastně buduje (když to tak řeku) od nuly a úroveň se bude posouvat.

Je straně opomíjená. Já to beru jako super bod, kde se vlastně buduje (když to tak řeku) od nuly a úroveň se bude posouvat.

Indie je opravdu na vzestupu, stačí když se podíváte v kolika největších společností na světě je v čele Ind

Ten přehled jsem nedávno někde viděl, jejich tam sakra dost :D

Alphabet, Microsoft, Twitter, Adobe, IBM,...no není toho málo 😀

Indie je země se kterou se musí počítat

a umím si představit, že v budoucnu bude mezi nejbohatšími lidmi světa mnohem více Indů

Indie skrývá řadu příležitostí. Přestože je tam velká část populace v šílených životních podmínkách, tak ten prostor pro rozvoj prakticky všeho, tam rozhodně je.

Určite áno sú odhady že predbehne Činu

Tohle už bych si netroufnul predikovat, těžko říct. Jednoznačně se má jednat o nejsilnější duo na světě. Tedy Indie a Čína, zbytek a boj o prvenství bude záležet na vícero faktorech.

To se klidně stát může