Patrik Drozen

Robert Kiyosaki, autor knihy Bohatý táta, chudý táta, posledních několik let pravidelně přichází s predikcemi ohledně ekonomického vývoje. Jeho předpovědi bývají zpravidla hodně pesimistické. Výjimkou není ani ta jedna z nejnovějších. Kiyosaki si myslí, že přijde ten největší burzovní krach v historii lidstva. Jaké důvody předkládá?

Upozorňuji, že v první polovině textu uvádím pouze pohled Roberta Kiyosakiho a jeho názory.

Podle Kiyosakiho dojde ke zkrachování největšího amerického penzijního fondu Giant CalPERS. To znamená, že hasiči, učitelé, obecně státní zaměstnanci budou bez důchodu. Nebude to problém jen pro ně, protože peníze z důchodů jsou investovány všude. V budovách, v REITech, nebo třeba dluhopisech.

Kiyosaki se obává, že přichází konec amerického impéria. Ze zkázy viní americkou centrální banku (FED), ministerstvo financí a vládu. Oni narušili americký dolar tak moc, že museli nějak udržet lidi v pohodě. Způsob našli v tisknutí peněz, lépe řečeno v kvantitativním uvolňování, které sice v minulém roce skončilo, ale jak můžeme vidět, tak od roku 2008 se bublina stále nafukuje. Připomíná se, že peníze jsou výsledkem nějaké práce, produkce. Pokud tedy neplatíme lidi za práci, tak je platíme jen kvůli tomu, abychom se vyhnuli revoluci, převratům. To ostatně byla také jedna z příčin konce Římského impéria. Proto si Kiyosaki myslí, že přijde konec USA jako světové velmoci. Protože peníze jsou zkažené.

celková aktiva Fedu, zdroj: federalreserve.gov

Co se děje s Fedem? Fed nemá prý žádnou moc, je pouze stínem evropského stínového bankovního systému, který má více moci. Fed se nám snaží vnutit to, že tu máme inflaci, ale reálně tady panuje deprese. To je důvod, proč Kiyosaki nakupuje zlato, stříbro a Bitcoin. Nevěří Fedu, ministerstvu financí, ani Wall Street, proto kupuje aktiva mimo jejich systém. USA směřuje ke stejnému osudu jako Zimbabwe, které se potácí v hyperinflaci.

zdroj: forbes.com

Fed se snaží tlačit výnosovou křivku pomocí úrokových sazeb. Opravdu by nás ale měla zajímat eurodolarová křivka. Pokaždé když dojde k jejímu obrácení, tak dojde poté k tragédii. Pokud tedy ještě někdy dojde k otočení této křivky, tak bude následovat největší kolaps. Kdy vlastně dochází k otočení výnosové křivky? Neobvykle poklesne výnos dlouhodobého dluhopisu pod výnosy krátkodobého dluhopisu stejné úvěrové kvality. Obří problém je to hlavně pro akciový trh.

Myšlenky Roberta Kiyosakiho jsou více rozvedeny ještě v tomto videu:

https://www.youtube.com/watch?v=ackxvlsq2_w&ab_channel=FREENVESTING

Shrnutí

Názory autora knihy Bohatý táta, chudý táta bych teď nyní okomentoval.

Kiyosaki je známý tím, že rád a často predikuje různé pesimistické scénáře. Mohlo by se zdát, že plaší lidi. S predikcemi ohledně pádu dolaru, ekonomických krizí, ale samozřejmě také krachu akciového trhu během posledních let nešetřil. A myslím si, že nyní je tomu nejblíže co kdy byl, a opravdu větší krize přijde.

Jedním z mnoha důvodů je zvyšování sazeb. Fed je nedávno navýšil na 3,25 %, s čímž ale nehodlá jen tak přestat, jelikož do příštího roku se mají dostat až nad 4,5 %. Aktuálně jsou tedy sazby nastaveny nejvýše od finanční krize v roce 2008. A jak víme, tak zvyšování sazeb nechutná zejména akciím, naopak výnosy dluhopisů se tím zvyšují.

 nově upravený výhled vývoje ekonomiky na další 3 roky, zdroj: federalreserve.gov

Ekonomický výhled krotí i samotný Fed. Podle jeho projekcí by měla za tento rok americká ekonomika vyrůst pouze o 0,2 % podle HDP. To je značný propad oproti předpokládanému 1,7% růstu, který byl prezentován v červnu. Na příští rok se počítá s růstem o 1,2 %, původně to mělo být 1,7 %. Stejně tak se počítá i s růstem nezaměstnanosti, která by měla být celkem 3,8 % oproti původním 3,7 %. V příštím roce by měla dosáhnout 4,4 % oproti dříve projektovaným 3,9 %. Stejně tak se zhoršil také výhled pro inflaci. Samozřejmě, jedná se o predikce. Ty mohou být v realitě klidně i horší.

Zmiňované výhledy jsou pouze pro americkou ekonomiku. Jak víme, tak Evropa má problémů ještě víc. Zejména pokud se jedná o energetiku, v USA totiž žádné problémy v podobě extrémních cen energií totiž řešit nemusí. S tím se spojuje i válka na Ukrajině, která pro USA nepředstavuje moc velký problém.

Osobně si odhadnu pouze předpovídat akciový trh, nejsem žádný ekonom. Neviděl bych to až tak tragicky jako Kiyosaki. Podle mého názoru už část propadů máme reálně za sebou. S&P 500 $^GSPC se od začátku roku propadlo už o 23 %, to není málo. Úplně v pohodě se trh může propadnout ještě o dalších 10 %. Dokážu si představit pokles dokonce ještě o 20 %, byl by to tedy dohromady 43,36% výplach oproti ročnímu high. To je opravdu hodně, na druhou stranu historicky už k těmto propadům došlo. Navíc posledních více než 10 let bylo extrémně výnosných. Žádný strom neroste do nebe.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Sponsored by @etoro Advertisement
Discussion
@dominikpetrnousek 4M

Ten varuje furt... :D

@michalsnobl 4M

právě, to už se pak ani nedá brát vážně :d

@dominikpetrnousek 4M

Ten varuje furt... :D

@michalsnobl 4M

On si prostě nedá pokoj :d

@patrikdrozen 4M

nedá...nikdy 😂

@michalsnobl 4M

lepší ho asi ignorovat, co myslíš?

@bg 4M

Já teda spíš ztrácím zbytky duvery v Evropu a Asii, protoze to co prijde v USA bude pro nas x2.

@patrikdrozen 4M

osobně věřím taky pořád nejvíc Americe

@petrminarik 4M

A komu v současné situaci pomůže ta záplava katastrofických scénářů? Zvlášť od toho, podle kterého by měl přijít konec světa, nebo alespoň toho finančního, zhruba každé dva roky... Článek na úrovni klasické mediální žumpy. Ale chápu, že strach asi aktuálně zvedá čtenost

@pavelbotek 4M

Jednou mu to zase vyjde 😄 Nedávno jsem viděl na Twitteru, že doporučuje investovat do stříbra 🤔

@patrikdrozen 4M

jojo, ještě zlato a bitcoin 😅

@pavelbotek 4M

Zlato už myslím tak nějak zavrhoval, viděl jsem jen jeho hype okolo stříbra 😄

@bg 4M

radsi bych, aby btc sehral jinou roli, nez jako hedge v dobe totalniho vyplachu :) Ja to vidim zatim takto, recese, nezamestnanost, fed to vytopi, inflace x3, deprese a dal uz nechci :)

@michalsnobl 4M

nejenom, i do zlata a BTC

@michalsnobl 4M

Vím, že investovat do stříbra doporučoval i během propadu v roce 2020, což se ve výsledku vyplatilo.

@sooskristian 4M

Tých prehlásení už bolo 😀

@patrikdrozen 4M

Bylo bylo 😃 teď mu to třeba vyjde 🤷‍♂️

@dominikpetrnousek 4M

Tak to je klasickej Burryho přístup... jednou to vyjde :D

@michalsnobl 4M

právě, jak tomu má člověk potom věnovat pozornost...

@michalsnobl 4M

Tenhle pán neustále něco vykřikuje, očividně stojí o mediální pozornost