3 tipy na ropné a plynárenské společnosti s téměř 6% dividendovým výnosem

Při vybírání dividendových akcií se stávají ropné a plynárenské společnosti v poslední době velice oblíbenými. Vzhledem k letošním problémům s ropou a plynem je jasné, že poptávka po těchto komoditách bude pořád velká. Mnoho energetických společností se tak může těšit dobrým ziskům, které se projevují i na výši dividend. Podívejme se na 3 společnosti se zaměřením na ropu a plyn, které mají téměř 6% průměrný dividendový výnos

1. Baker Hughes $BKR-0.9% 

Společnost Baker Hughes Company poskytuje portfolio technologií a služeb pro energetický a průmyslový hodnotový řetězec po celém světě. Působí ve čtyřech segmentech: (OFS), Oilfield Equipment (OFE), Turbomachinery & Process Solutions (TPS) a Digital Solutions (DS).

  • OFS: průzkumné, vrtné, drátové, vyhodnocovací, dokončovací, těžební a intervenční služby; a vrtné a dokončovací kapaliny, služby drátových vedení, nástroje a systémy pro dokončování vrtů, nástroje a služby pro zásahy do vrtu, tlakové čerpací systémy
  • Oilfield Equipment (OFE): podmořské a povrchové hlavice vrtů, systémy a služby pro řízení tlaku a těžbu, flexibilní potrubní systémy pro použití na moři i na pevnině a řešení pro celou dobu životnosti vrtů, včetně řešení pro zásahy do vrtů a vyřazování vrtů z provozu
  • Turbomachinery & Process Solutions (TPS): zařízení a související služby pro mechanické pohony, kompresi a výrobu energie v ropném a plynárenském průmyslu. Portfolio výrobků zahrnuje pohony, kompresory a řešení na klíč, čerpadla, ventily a řešení pro stlačený zemní plyn a zkapalněný zemní plyn v malém měřítku
  • Digital Solutions (DS): procesní měření na bázi senzorů, monitorování stavu a kondice strojů
výkonnost akcií BKR

Aktuálně se akcie firmy obchodují za 21,73 $, což ji dává více jak 3% dividendový výnos. Za rok se cena akcie propadla o téměř 13 %. Forwardový PE poměr vychází na 15,7. Společnost byla zisková pouze v letech 2018 a 2019, ale byla založena teprve v roce 2016, což musíme mít na paměti.

Důvody proč se zajímat o Baker Hughes? Za prvé, ceny komodit zůstávají nadále vysoké, z toho firma profituje. Za druhé, zlepšení výkonnosti v rámci konkurence. Baker Hughes dříve zaostávalo za konkurenty jako Schlumber a Haliburton.

2. Devon Energy $DVN-0.3% 

Společnost Devon Energy se zaměřuje na aktiva na pevnině v USA a je přední společností v oblasti průzkumu a těžby. Začátkem tohoto měsíce společnost učinila velký krok v rozšiřování svého portfolia v oblasti zemního plynu, když uzavřela dohodu se společností Delfin Midstream. Tato dohoda, partnerství pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), má potenciál k celkové produkci 2 milionů tun LNG ročně. To by se mělo projevit v solidním nárůstu volného peněžního toku Devon Energy, který může být nakonec vrácen akcionářům ve formě dividend.

výkonnost akcií DVN

Akcie DVN se nyní obchodují za 57,69 $, což představuje téměř 65% jednoroční nárůst. Forwardový PE poměr je stanoven na hodnotu 6. Společnost se může pochlubit solidním více než 8% dividendovým výnosem.

Na konci druhého čtvrtletí činil poměr čistého dluhu k EBITDA společnosti 0,4, což naznačuje, že společnost zaujala konzervativní přístup k zadlužování, což ji staví na bezpečné finanční základy. Kromě toho prognóza volného peněžního toku společnosti na rok 2022 ve výši 6,5 miliard $ naznačuje, že společnost má prostor pro další posílení své rozvahy prostřednictvím zmenšení dluhu.

3. Kinder Morgan $KMI-1.7% 

Kinder Morgan, Inc. působí jako společnost provozující energetickou infrastrukturu v Severní Americe. Firma působí ve čtyřech segmentech: Natural Gas Pipelines, Products Pipelines, Terminals a CO2.

  • Natural Gas Pipelines: vlastní a provozuje mezistátní a vnitrostátní plynovody a podzemní zásobníky zemního plynu, systémy pro shromažďování zemního plynu a zařízení pro zpracování a úpravu zemního plynu
  • Products Pipelines: vlastní a provozuje ropovody pro rafinované ropné produkty a ropovody pro surovou ropu a kondenzát a související terminály pro produkty a zařízení pro směšování ropy v ropovodech
  • Terminals: terminály pro kapaliny a volně ložené látky, které skladují a zpracovávají různé komodity, včetně benzínu, nafty, chemikálií, etanolu, kovů a ropného koksu; a vlastní cisterny
  • CO2: produkuje, přepravuje a prodává CO2 k těžbě a produkci ropy z vyspělých ropných polí
výkonnost akcií KMI

Naposledy akcie KMI uzavřely na 16,53 $, což je o 2,65 % méně oproti minulému roku. Forwardový poměr PE činí 14. Aktuální cena akcie dává firmě 6,72% dividendový výnos.

Ještě před několika lety vypadaly vyhlídky na růst společnosti Kinder Morgan, giganta v oblasti ropovodů a infrastruktury, slabě. Kapitálové výdaje byly na desetiletém minimu, protože investoři zpochybňovali dlouhodobou životaschopnost infrastruktury pro zemní plyn ve světě, kde se stále více obnovují zdroje energie.

V roce 2022 je ale situace diametrálně odlišná. Díky globálním otřesům v energetickém průmyslu je spolehlivost zemního plynu pro energeticky závislé země v Evropě a Asii důležitější než kdykoli předtím. Spojené státy jsou vývozcem ropy a zemního plynu. Ačkoli vyhlídky na domácí růst zůstávají omezené, existují pro USA příležitosti, jak zvýšit těžbu zemního plynu, ochladit a zkondenzovat plyn na kapalinu a následně jej dodávat odběratelům po celém světě.

Máte nějakou z uvedených společností v portfolio? Využíváte energetické akcie k budování dividendového portfolia? 🤔

Upozornění: Nejedná se o investiční doporučení.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Tenhle sektor je a vždycky byl top

uplny suhlas

to bych teda neřekl

energie jsou cyklický sektor, prochází lepšími a horšími obdobími. Ted je sice na veselo ale vzpomeňme si na začátek roku 2020.

DVN a KMI jsem znal, určitě to jsou kvalitní společnosti a akcie i na long term, nicméně stále jsem názoru, že pokud budu chtít investovat v tomto odvětví, tak pořád budu víc věřit společnostem jako je Chevron, OXY nebo ConocoPhillips... co vy?

Chápu. Osobně ještě věřím hodně Enbridge 👍

Chápu. Osobně ještě věřím hodně Enbridge 👍

Bohužel u Chevronu a Occidentalu se platí právě za to jméno a "záruku"

Jojo, nějaké premium tam je

Dividenda vždy poteší

tak to je snad jasné :)

keď neprší aspoň kvapka :D

poslední dobou je mám čím dál víc v oblibě 😄

musím říct, že to mám podobně :D

Na $DVN-0.3% jsem se krátkodobě svezl na růstu, je to kvalitní energetická společnost 👌

Energetika top

Obzvlášť minulý rok měli sakra vydařený, zdá se mi, že DVN byl možná jednou z nejsilnější akcií, co se týká výkonu za rok 2021.

jo, z rychlíku na mne ta firma působí stejně

aj bez rychliku za mna :D

$DVN-0.3% znám podle názvu a o $KMI-1.7% jsem zrovna nedávno psal.

Za mě zajímavý sektor, kam se ukrýt v této náročné době. Navíc tyto společnosti vyplácejí solidní divi. tak proč ne.

Áno určite dobrá voľba

jo, energetický akcie jsou v kurzu

$KMI-1.7% má za mě brutální výhodu tý stability a kontraktů dopředu

môže byť suhlas