Patrik Drozen

Budování pasivního příjmu není jednoduchá věc. Stojí velké úsilí, trpělivost. Hlavně to je běh na dlouhou trať a málo kdo na to opravdu dosáhne. Proč si to tedy neulehčit? U uzavřených fondů (CEF) není ničím neobvyklým, že jejich dividendový výnos je i přes 20 %. Zní to dobře, že ano? Pojďme se na tento druh fondu podívat blíže a zjistit, o co se jedná.

Co je CEF?

CEF je zkratka pro closed-end fund. Jako ekvivalent v češtině bychom mohli najít například uzavřený fond. Jedná se o typ podílového fondu, který získává svůj počáteční kapitál prostřednictvím IPO. Počet svých akcií, které nabídne na burzu je z definice pevný a nemůže se v průběhu času měnit. Fond nemůže získat další kapitál emisí nových akcií a podobně, stejně tak nejsou možné ani zpětné odkupy.

Stejně jako uzavřené fondy existují i otevřené fondy (open-end funds). Do této kategorie tedy spadají ostatní podílové fondy a nám dobře známá ETF. Tyto fondy můžou neustále přijímat nový kapitál prostřednictvím emisí nových akcií, nebo právě podnikat zpětné odkupy.

Předchozí odstavec souvisí s možnou nevýhodou CEF. ETF mohou v případě potřeby průběžně odkupovat nebo vytvářet podíly, pokud klesá nebo roste množství spravovaných aktiv (AUM), tedy celková tržní hodnota investic, kterou daný fond spravuje jménem investora. Tuto možnost ale CEF nemají. Tím pádem se CEF obchodují o něco dráž, nebo levněji než je jejich čistá hodnota aktiv (NAV). NAV se počítá takto: (hodnota aktiv mínus závazky)/ děleno počtem akcií v oběhu.

Z čeho plynou tak vysoké dividendy?

Při pohledu na screen níže si můžeme všimnout extrémně vysokých dividendových výnosů. Pokud se podíváme na aktuální výnos, tak v top 100 z hlediska této metriky mají tyto fondy průměrný dividendový výnos 16,56 %. O podobně vysokých číslech si u klasických dividendových akcií můžeme jenom zdát. Nevím jak vy, ale tohle mne zarazilo. Protože jestli dostanu z akcie v hodnotě 100 $ za rok celkem 5 $ (při poměrně solidním 5% výnosu u dividendové akcie) oproti 20 $ (při celkem běžném 20% výnosu u CEF), tak je to sakra rozdíl. Jak si to tedy můžou uzavřené fondy dovolit?

největší dividendový výnos (73,6 %) najdeme u The New Germandy Fund, zdroj: stockmarketmba.com

Prvně bychom si měli ujasnit terminologii. Pokud se budete chtít do CEF více ponořit, tak hledejte slovo distribuce místo dividendy. Distribuce je výplata, kterou obdržíte v případě držení ETF, nebo právě našich CEF. Dividenda je výplata v případě držení akcií společností.

Obecně CEF vyplácejí větší množství peněz proto, že nacházejí prostředky i z jiných zdrojů, než je čistý příjem. Jako příklady jiného zdroje jsou návratnost vlastního kapitálu, nebo kapitálové výnosy. Pomocí nich může fond kompenzovat to, co rozdělí mezi investory.

Často využívanou metodou zvýšení výnosů je pákový efekt. To se děje vypůjčením dluhu, nebo vydáním prioritních akcií. Osobně bych si ale na fondy, které si pomáhají pákou, dával větší pozor, jelikož roste jejich rizikovost. Páka má tendenci snižovat výkonnost během recese. Spolu s tím by i klesala čistá hodnota aktiv, právě kvůli přidaným investicím, které byly poskytnuty dluhem.

Dalšími způsoby jsou opce, nebo exotičtější strategie v podobě složitějších investic. Manažeři CEF se nemusejí starat o odkupy investorů, takže mohou klidně investovat do méně likvidních investic. Příkladem jsou některé fondy BlackRocku, které se zaměřují na soukromé investice.

Tipy na CEF

V této části bych vám rád poskytnul dva tipy na CEF. Na ně a na téma CEF mne navedl @standasocha, který se o investování do těchto fondů zajímá. Tímto bych mu chtěl poděkovat za inspiraci.

Cornerstone Strategic Value Fund$CLM

Top 10 pozic fondu vypadá takto: 1. Fidelity® Inv MM Fds Government I (20,22 %), 2. Apple (5,3 %), 3. Microsoft (5,1 %), 4. Alphabet (3,9 %), 5. Amazon (3 %), 6. UnitedHealth Group (2,4 %), 7. Tesla (2,3 %), 8. Berkshire Hathaway (2,2 %), 9. Visa (1,4 %), 10. Pfizer (1,4 %).

Fond byl založen v roce 1987. Jeho tržní kapitalizace dosahuje hodnoty 1,087 miliard $, s čímž se řadí k 10. největšímu CEF z hlediska tržní kapitalizace. Aktuálně se obchoduje za 8,14 $, jelikož cena akcie za poslední rok spadla o více než 35 %. Aktuálně fond vyplácí měsíčně 0,181 $ za akcii, což dává dividendový výnos téměř 26 %.

Cornerstone Total Return Fund $CRF 

Top 10 pozic fondu vypadá takto: 1. Fidelity® Inv MM Fds Government I (12,6 %), 2. Apple (4,2 %), 3. Amazon (3,9 %), 4. Alphabet (3,8 %), 5. Microsoft (3,4 %), 6. UnitedHealth Group (2,8 %), 7. Berkshire Hathaway (2,1 %), 8. NVIDIA (1,7 %), 9. JPMorgan Chase (1,4 %), 10. Costco (1,4 %).

CRF je ještě starší než CLM. Byl založen v roce 1973, jedná se o podobný fond, který má trochu jiné pozice. Nyní se obchoduje za 7,86 $, jelikož za poslední rok se cena propadla o téměř 22 %. Fond vyplácí měsíční distribuci ve výši 0,1734 $, což vychází na více než 26% dividendový výnos.

Shrnutí

Stejně jako u každé investice, tak i tady platí, že je potřeba provést nejprve důkladnou analýzu před případnou investicí. Jako vždy najdeme příklad uzavřených fondů, které to dělají dobře a investice do nich se ukáže jako dobrá. Stejně tak najdeme zde i fondy ve špatném stavu.

Téma uzavřených fondů mě zaujalo hlavně kvůli tomu, že jsem o nich dřív vůbec nevěděl. Ale jakože vůbec. Ze strany českých investorů jsou tyto fondy absolutně opomíjené, což mi přijde škoda. Může se jednat o další zajímavý způsob, kam investovat.

Pokud budete do nich chtít někdy eventuálně investovat, tak je najdete na Interactive Brokers nebo LYNX. U běžně klasických broker působících u nás CEF nenajdete, takže to mějte poté na paměti.

Neberte tento článek jako investiční doporučení. Před investicí je třeba vždy provést důkladná analýza.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Sponsored by @etoro Advertisement
Discussion
@ludekkucera 4M

Musím Říci, že tuto skvělo  metodu pana Stanislava Sochy již více jak půl roku využívám a jsem maximálně spokojen...

@standasocha 4M

K CEF jsem vymyslel vysoce výnosnou efektivní investiční metodu pro rychlé budování pasivních příjmů, dnes se s ní seznámilo více jak 100 investorů, někteří se jí i řídí...

@sooskristian 4M

gratulacia

@pavelbotek 4M

Rozhodně je to kvalitní strategie, sám jsem se s ní seznámil (díky vám).

@michalsteininger 11d

Je možné se s metodou ještě někde seznámit?

@sooskristian 4M

Zaujimava tematika len nejak sa neviem pre to nadchnut

@pavelbotek 4M

Nadšení vznikne samo, když uvidíš ty divi, které chodí těm, kteří to budují delší dobu😄

@patrikdrozen 4M

jo, pak už jen odhalit ty správné kousky a necpat to do nesmyslů 😅

@pavelbotek 4M

Také jsem je delší dobu ani neznal, ale ta výplata dividend a pravidelnost je vážně exkluzivní (ne ve všech případech).

@patrikdrozen 4M

právě, vůbec nevím, proč se o tomhle vůbec v naší kotlině nikdy nemluvilo

@009bobes 4M

Ale mluvilo, podle článků na  Warengo prý pan Socha z toho má základ portfolia. No, perpetuum mobile neexistuje a nevýhody převažují. V. Rohlena o nich má pěkné video. A jestli autor investičního webu napíše "že jsem o nich dřív vůbec nevěděl.", tak to říká něco o autorovi a webu, ne o těchto fondech.

@standasocha 4M

Já o nich píši vcelku pravidelně....