S&P 500 ^GSPC 5,071.63 +0.02%
Tesla TSLA $162.13 +12.06%
Nvidia NVDA $796.77 -3.33%
Amazon AMZN $176.59 -1.64%
Apple AAPL $169.02 +1.27%
Alphabet GOOG $161.10 +0.74%
Meta META $493.50 -0.52%
Microsoft MSFT $409.06 +0.37%

Fundusze zamknięte (CEF): najprostszy sposób na budowanie dochodu pasywnego

Jaczek Vodiczka
26. 9. 2022
6 min read

Budowanie dochodu pasywnego nie jest prostą sprawą. Wymaga to wiele wysiłku, cierpliwości. Przede wszystkim jest to długi bieg i mało kto go naprawdę osiąga. Dlaczego więc nie ułatwić sobie tego zadania? Nierzadko zdarza się, że fundusze zamknięte (CEF) mają stopy zwrotu z dywidendy na poziomie ponad 20%. Brzmi dobrze, prawda? Przyjrzyjmy się bliżej temu rodzajowi funduszu i dowiedzmy się, na czym polega jego działanie.

Co to jest CEF?

CEF to skrót od angielskiego określenia closed-end fund. Jako odpowiednik w języku angielskim możemy znaleźć np. closed-end fund. Jest to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który pozyskuje swój kapitał początkowy poprzez IPO. Liczba jego akcji, które oferuje na giełdzie, jest z definicji stała i nie może się zmieniać w czasie. Fundusz nie może pozyskiwać dodatkowego kapitału poprzez emisję nowych udziałów i tym podobnych, ani dokonywać umorzeń.

Obok funduszy zamkniętych istnieją również fundusze otwarte. Do tej kategorii zaliczają się inne fundusze inwestycyjne oraz dobrze znane ETF-y. Fundusze te mogą stale otrzymywać nowy kapitał poprzez emisję nowych jednostek uczestnictwa lub po prostu podejmować umorzenia.

Poprzedni akapit dotyczy możliwej wady CEF-ów. ETF-y mogą w razie potrzeby stale umarzać lub tworzyć udziały, jeśli kwota aktywów pod zarządzaniem (AUM), czyli całkowita wartość rynkowa inwestycji zarządzanych przez fundusz w imieniu inwestora, zmniejsza się lub zwiększa. CEF nie mają jednak takiej możliwości. W związku z tym, CEFy handlują nieco drożej lub taniej niż ich wartość aktywów netto (NAV). Wartość aktywów netto oblicza się w następujący sposób: (wartość aktywów minus zobowiązania)/ podzielona przez liczbę akcji w obrocie.

Z czego wynikają wysokie dywidendy?

Patrząc na poniższy screen, możemy zauważyć niezwykle wysokie stopy dywidendy. Jeśli spojrzymy na bieżącą stopę zwrotu, to w pierwszej setce pod względem tej metryki fundusze te mają średnią stopę dywidendy na poziomie 16,56%. O podobnie wysokich wskaźnikach dla tradycyjnych akcji dywidendowych możemy tylko pomarzyć. Nie wiem jak was, ale mnie to zastanowiło. Bo jeśli dostanę w sumie 5 dolarów rocznie z akcji o wartości 100 dolarów (przy całkiem solidnej stopie zwrotu 5% dla akcji dywidendowych) w porównaniu do 20 dolarów (przy całkiem zwyczajnej stopie zwrotu 20% dla CEF), to jest to cholernie duża różnica. Jak więc fundusze zamknięte mogą sobie na to pozwolić?

Najwyższą stopę dywidendy (73,6%) ma The New Germandy Fund, źródło: stockmarketmba.com

Po pierwsze, powinniśmy wyjaśnić terminologię. Jeśli chcesz zagłębić się bardziej w CEF-y, szukaj słowa distribution zamiast dividend. Dystrybucja to wypłata, którą otrzymujesz, jeśli posiadasz ETF lub tylko nasze CEF-y. Dywidenda to wypłata, jeśli posiadasz akcje danej spółki.

Generalnie CEF-y wypłacają więcej pieniędzy, ponieważ znajdują środki z innych źródeł niż dochód netto. Przykładem innych źródeł jest zwrot z kapitału własnego lub zyski kapitałowe. Dzięki nim fundusz może zrównoważyć to, co dystrybuuje do inwestorów.

Często stosowaną metodą zwiększania zysków jest dźwignia finansowa. Odbywa się to poprzez zaciąganie długu lub emisję akcji uprzywilejowanych. Osobiście jednak byłbym bardziej ostrożny wobec funduszy wykorzystujących dźwignię finansową, gdyż ich ryzykowność wzrasta. Dźwignia finansowa ma tendencję do obniżania wyników w czasie recesji. Wraz z tym spadłaby wartość aktywów netto, właśnie ze względu na dodatkową inwestycję w postaci długu.

Innym sposobem są opcje, czy bardziej egzotyczne strategie w postaci bardziej skomplikowanych inwestycji. Zarządzający funduszami CEF nie muszą się martwić o umorzenia inwestorów, więc mogą bezpiecznie inwestować w mniej płynne inwestycje. Przykładem są niektóre fundusze BlackRock, które skupiają się na inwestycjach prywatnych.

Porady dotyczące CEF

W tej części chciałbym dać ci dwie wskazówki dotyczące CEFów. Na nie i na temat CEFów wskazał mi @standasocha, który jest zainteresowany inwestowaniem w te fundusze. Chciałbym mu podziękować za inspirację.

Cornerstone Strategic Value Fund$CLM

Top 10 pozycji funduszu wygląda następująco: 1. Fidelity® Inv MM Fds Government I (20,22%), 2. Apple (5,3%), 3. Microsoft (5,1%), 4. Alphabet (3,9%), 5. Amazon (3%), 6. UnitedHealth Group (2,4%), 7. Tesla (2,3%), 8. Berkshire Hathaway (2,2%), 9. Visa (1,4%), 10. Pfizer (1,4%).

Fundusz został utworzony w 1987 roku. Jego kapitalizacja rynkowa wynosi 1,087 mld USD, co czyni go 10. największym CEF pod względem kapitalizacji rynkowej. Obecnie handluje się nim po 8,14 USD, gdyż w ciągu ostatniego roku cena akcji spadła o ponad 35%. Obecnie fundusz wypłaca 0,181 USD na akcję miesięcznie, co daje stopę dywidendy na poziomie blisko 26%.

Cornerstone Total Return Fund $CRF+0.7%

Top 10 pozycji funduszu wygląda następująco: 1. Fidelity® Inv MM Fds Government I (12,6%), 2. Apple (4,2%), 3. Amazon (3,9%), 4. Alphabet (3,8%), 5. Microsoft (3,4%), 6. UnitedHealth Group (2,8%), 7. Berkshire Hathaway (2,1%), 8. NVIDIA (1,7%), 9. JPMorgan Chase (1,4%), 10. Costco (1,4%).

CRF jest jeszcze starszy niż CLM. Założony w 1973 roku, jest podobnym funduszem o nieco innych pozycjach. Obecnie notowany jest na poziomie 7,86 USD, gdyż w ciągu ostatniego roku jego cena spadła o prawie 22%. Fundusz wypłaca miesięczną dystrybucję w wysokości 0,1734 USD, co daje stopę dywidendy na poziomie ponad 26%.

Podsumowanie

Jak w przypadku każdej inwestycji, ważne jest, aby najpierw przeprowadzić dokładną analizę przed dokonaniem potencjalnej inwestycji. Jak zawsze możemy znaleźć przykład funduszy zamkniętych, które robią to dobrze i inwestycja w nie okazuje się trafiona. Tak samo znajdziemy fundusze w złej kondycji.

Szczególnie zainteresował mnie temat funduszy zamkniętych, ponieważ wcześniej nie miałem o nich pojęcia. Ale, jakby nie było, wcale. Ze strony czeskich inwestorów fundusze te są absolutnie pomijane, co uważam za szkodę. Może to być kolejny ciekawy sposób na inwestowanie.

Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał w nie ostatecznie zainwestować, znajdziesz je na Interactive Brokers lub LYNX. Nie znajdziesz CEF u zwykłych tradycyjnych brokerów działających tutaj, więc miej to na uwadze.

Nie traktuj tego artykułu jako rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze przed inwestycją należy przeprowadzić dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.