Spící pes

A máme zde druhý díl o dividendách vyplacených společnostmi z mého portfolia za září 2022, který přináší dalších šest společností.

Tronox Holdings plc ($TROX) - chemický průmysl - čtvrtletní dividenda byla 0,125 USD při výplatním poměru 12%, dividendový výnos je cca 4,35%. Společnost může být alternativa ke společnosti Venator Materials PLC ($VNTR), která je v České republice poměrně oblíbeným investičním cílem. Tronox též dodává oxid titaničitý. Je v lepším stavu než Venator, byť byl též postižen nízkými cenami svých výrobků. Cca 79% tržeb připadá na oxid titaničitý, 13% na zirkon (druhý největší dodavatel) a zbytek na suroviny. Cíle, které si management vytyčil, aby zlepšil ziskovost společnosti, splnil 3 z 5, dva byly splněny o rok později.

Společnost těží v Austrálii a v Africe. Výrobní závody má  v Austrálii, Brazílii, Holandsku, Číně, USA, Anglii, Francii a Saudské Arábii. Výroba mimo Evropu může být nyní výhodou (drahé energie). Pro další roky má společnost plány dál hospodaření výrazně zlepšit. V roce 2025 by EBITDA měla být 1,3 - 1,5 mld. USD (v roce 2021 byla 0,95 mld. USD), Adj. EBITDA Margin nad 30% (2021 26.5%), volný peněžní tok 0,75 až 0,85 mld. USD (2021 0,47 mld. USD) a hrubý dluhy by měl klesnout pod 2 mld. USD.  Do února 2024 zbývá podle současné autorizace odkup akcií v objemu 275 milionů USD. Odbyt společnosti je rozdělen mezi Evropu a Afriku s podílem 39%, Asii a Austrálii s 33%, Severní Ameriku 21% a Jižní Ameriku 7%. Předpokládá se, že poptávka po oxidu titaničitém poroste, zatímco výrobní kapacity budou stagnovat. To samé platí pro zirkon.

Společnost od roku 2019 zlepšila své hospodaření. Pokud se společnosti podaří realizovat další plány, cena akcií vzroste. Očekávaný výnos investora je zde nižší než u společnosti Venator, ale také představuje mnohem nižší riziko (zisková firma x ztrátová firma - ve 2. čtvrtletí vykázala společnost Venator zisk jen díky přijaté ). Podnikání společnosti Tronox by mělo být odolné i během recese, kdy marže společnosti klesnou, ale i tak vytvoří zisk a volný peněžní tok 0,3 až 0,4 mld. USD. V letošním roce společnost očekávala zisk na akcii ve výši 3,15 až 3,59 USD a volný peněžní tok min. 300 mil. USD, ale nejspíš bude nižší, protože dnes společnost oznámila, že nyní očekává upravený EBITDA za třetí čtvrtletí roku 2022 ve výši 240 až 255 milionů USD ve srovnání s dříve stanoveným rozpětím 275 až 295 milionů USD kvůli nižším než očekávaným objemům prodeje TiO2 a rostoucím nákladům na energii v Evropě.  Akcie této společnosti jsem nedávno koupil. Od té doby se cena akcií opět snížila. Pokud se cena dostane pod 11 USD, učiním další nákup.

Pokračování článku naleznete zde.

Grafy: nákupní/prodejní ceny jsou včetně poplatků, dividendy po odpočtu daní.
Nejedná se o investiční doporučení. Vždy dělejte vlastní analýzu.

Sponsored by @czechfintech Advertisement
Discussion
@patrikdrozen 2M

Je dobré, že mají ty výrobní haly také i mimo Evropu. I tak je ty energie v menší míře ale zasáhnou

@michalsnobl 2M

Co mají všichni s $VNTR?

@michalsnobl 2M

Jinak to je kokain na té fotce? :DD

@spicipes 2M

Nevím, myslel jsem, že TiO2.

@patrikdrozen 2M

taky jsem si myslel 😀

@pavelbotek 2M

Ohledně VNTR vidím i na Twitteru dost býků, ale podrobněji jsem je nezkoumal. Asi na nich ale něco bude 😄

@michalsnobl 2M

produkty sice super ale jinak z finančního hlediska mi to prostě vůbec nepřijde zajímavý

@pavelbotek 2M

Líbí se mi, že v tvých analýzách a výběrech se často seznámím s naprosto novými akciemi 😁

@michalsnobl 2M

taky to tak mám

@spicipes 2M

A to co všichni kupujou jen zřídka. 😄