S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Gdy zainwestujesz w te 4 kultowe akcje, armie oddanych fanów zadbają o to, byś zyskał

Kiedy moi przyjaciele i znajomi pytają mnie, w którą firmę powinni zainwestować, moja odpowiedź jest zawsze taka sama - firmę, którą znasz i której produktów używasz regularnie. Ponieważ nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż bycie udziałowcem w firmie, którą samemu się wspiera finansowo. Jednocześnie można łatwo ocenić, czy dana firma dobrze prowadzi swoją działalność. Ale niektórzy inwestorzy idą jeszcze dalej i są zagorzałymi fanami danej firmy. To może być dobry sygnał dla Ciebie, że ta firma nie zamierza stracić klientów i biznesu w najbliższym czasie.

Starbucks jest jedną z ikonicznych marek.

Co dokładnie sprawia, że kult jest kultowy? Entuzjastyczna baza akcjonariuszy, która jest tak samo zafascynowana produktem firmy, jak i jej wynikami finansowymi. A definicja ta nie zawsze jest całkowicie zależna od niezachwianej wiary w firmę - czasami obejmuje niezachwianą wiarę w społeczność wokół firmy.

W miarę jak zacierają się granice między konsumentem a inwestorem, coraz więcej społeczności zwykłych inwestorów pojawia się we wszystkich zakątkach sieci, przynosząc firmom nowe i stare kultowe wyróżnienia.

Oto cztery kultowe akcje, na które warto zwrócić uwagę w 2022 roku.

Walt Disney Company $DIS+0.3%

Megafani Disneya kochają wszystko, co związane z Disneyem, w tym jego akcje.

Ale na ile są one oddane? Give A Share, firma zajmująca się obdarowywaniem akcjami, twierdzi, że Disney jest jej najpopularniejszą opcją spośród ponad 130 znanych akcji. Za około 250 dolarów, firma sprzeda Ci rzeczywisty udział (obecna wartość rynkowa: około 145 dolarów), który pochodzi z fizyczną repliką starego certyfikatu akcji Disneya (który został wycofany w 2013 roku), ramka, a nawet wygrawerowana tabliczka, aby przejść z nim.

Blogerzy Disneya bawią się również w analityków inwestycyjnych. Na przykład, DisneyFoodBlog, jeden z największych blogów Disneya w Internecie, dodał sekcję inwestycyjną, w której omawia nowości giełdowe obok najgorętszych nowych wskazówek dotyczących jedzenia Disneya, zapowiedzi produktów i trendów podróżniczych.

Akcjonariusze Disneya również mogą być krytyczni. Niektórzy fani Gwiezdnych Wojen, którym nie podoba się kierunek, w jakim zmierza Disney, domagają się usunięcia szefowej Lucasfilm Kathleen Kennedy. Podczas spotkania akcjonariuszy Disneya w 2021 roku, jeden z udziałowców zabrał głos i zapytał prezesa Disneya Boba Chapka, czy zamierza zwolnić Kennedy'ego.

Niestety, firma nie może działać wyłącznie w oparciu o zapał swoich fanów. Pandemia uderzyła w część parków, podróży i hotelarstwa Disneya, ale firma wciąż odnotowała zysk w ostatnich dwóch kwartałach, ponieważ polega na swoich usługach streamingowych, takich jak Disney+ i Hulu, aby przynieść dodatkowe przychody.

Co więcej, Disney stawia na metawersum, potencjalnie z nowymi funkcjami dla abonentów Disney+ i doświadczeniami dla odwiedzających park w pracach na 2022 rok.

Polestar/Gores Guggenheim $GGPI

Producent samochodów elektrycznych Polestar jest już przez niektórych postrzegany jako następca Tesli. Szwedzka marka, której właścicielem jest obecnie Volvo, ma ambitne plany wprowadzenia na drogi prawie 300 000 samochodów elektrycznych do 2025 roku.

Miliarder, przedsiębiorca Alec Gores jest przekonany. Gores i bank inwestycyjny Guggenheim utworzyli spółkę celową (SPAC) - stąd Gores Guggenheim - która przejmie Polestar i wprowadzi go na giełdę w pierwszej połowie 2022 roku. Sam Gores Guggenheim jest notowany na giełdzie pod nazwą GGPI po przeprowadzeniu w marcu IPO o wartości 750 mln USD. Po zatwierdzeniu akwizycji Polestar będzie notowany pod nazwą PSNY.

Polestar zwrócił ostatnio uwagę niesławnej społeczności Wall Street Bets na Reddit, a niektórzy już planują inwestycje YOLO. Albo już są.

Jeden z użytkowników Reddit, w odpowiedzi na wirusowy post o Polestar, powiedział, że kupił akcje warte około 95 000 dolarów. Inny powiedział: "To wszystko, co muszę usłyszeć. Mam w nim 85% swojego portfela". Choć trudno ocenić prawdziwość wpisów na Reddicie, ich apetyt na inwestowanie jest niezaprzeczalny.

Skąd ten entuzjazm? Wśród fanów Polestara panuje zgoda co do tego, że szwedzka firma produkująca samochody elektryczne jest obecnie najlepszym "pure play" w branży. Innymi słowy, są pod wrażeniem tego, że firma skupia się na produkcji samochodów elektrycznych, w przeciwieństwie do Tesli, która dzięki Elonowi Muskowi zajmuje się statkami kosmicznymi lub czterokołowcami dla dzieci.

Thomas Ingenlath, dyrektor generalny Polestar, jest przychylny temu przesłaniu. W teaserze nowego SUV-a Polestar 3 na początku grudnia, powiedział, że spodziewa się, iż liczba pojazdów Polestar EV na drogach osiągnie 29 000 do końca roku i planuje zwiększyć tę liczbę dziesięciokrotnie do 2025 roku. Firma, której wartość szacuje się na 20 miliardów dolarów, przewiduje sprzedaż na poziomie 1,6 miliarda dolarów w 2021 roku i ponad 3 miliardów dolarów w 2022 roku, wielkie plany, które wymagają od wielu osób ogromnej dawki wiary, biorąc pod uwagę, że firma twierdzi, że jeszcze nie osiągnęła zysku.

Southwest Airlines $LUV-0.9%

Linie lotnicze często plasują się blisko szczytu list najbardziej znienawidzonych firm w Ameryce, dlatego też bezgraniczna sympatia do Southwest jest rzadko zaskakująca w niektórych grupach.

Tania linia lotnicza nigdy nie stroniła od surowego podejścia do latania w przestworzach i po części dlatego tak wiele osób ją uwielbia. Sama grupa Southwest Friends na Facebooku liczy ponad 23 000 członków. To tam zbierają się udziałowcy, pracownicy, pracownicy-akcjonariusze i osoby często podróżujące samolotem, aby porozmawiać o nowościach w firmie i na giełdzie oraz oczywiście o swojej niezłomnej miłości do wszystkiego, co związane z Southwest.

"To brzmi szalenie, ale chodzi o WIARĘ w naszą firmę" - napisał jeden z pracowników-akcjonariuszy, wyjaśniając, że 100% swoich pieniędzy z udziału w zyskach odkłada z powrotem na akcje firmy. Inny pracownik odpowiedział: "Kupuję za każdą wypłatę, [ponieważ] oni składają się na mnie", odnosząc się do świadczeń pracowniczych w postaci akcji Southwest.

Pracownicy Southwest są naprawdę wyjątkowi. Są oni silnie zrzeszeni w związkach zawodowych i posiadają prawie 7% udziałów w firmie poprzez plany zakupu akcji pracowniczych, w czasie gdy szeroka własność pracownicza jest stosunkowo rzadka wśród spółek publicznych. Nawet podczas pandemii, która spustoszyła branżę, Southwest nie zwolnił ani jednego pracownika. I nigdy nie było. Ale pandemia przerwała trwającą od dziesięcioleci passę zysków tanich linii lotniczych.

"Dopóki Covid nie uderzył w 2020 roku, Southwest był rentowny przez 47 lat" - napisał akcjonariusz Graham Grieder dla społeczności inwestorów na Seeking Alpha. "Nazwijcie mnie szalonym, ale mocno wierzę, że kiedy to wszystko się skończy, znów będą rentowne".

Z dużą pomocą federalnej pomocy pandemicznej, Southwest zaczął się odbudowywać. W ubiegłym kwartale spółka zanotowała zysk w wysokości 446 mln dolarów przy przychodach 4,7 mld dolarów. I nie tylko entuzjastyczni inwestorzy w grupy internetowe oczekują zwrotu: Przewiduje się, że w przyszłym roku akcje spółki wzrosnąo ponad 30%, zgodnie z medianą prognoz analityków.

Starbucks $SBUX-1.9%

Starbucks jest tak popularny, że sama zmiana designu kubka do kawy w czasie świąt może doprowadzić do szału, oburzenia lub ekscytacji dużą część społeczeństwa. Sieć kawiarni zyskała też sporą rzeszę fanów wśród swoich akcjonariuszy.

Od 30 lat Starbucks rozdaje akcje swoim pracownikom. Tylko w 2019 r. spółka przekazała takie akcje ok. 211 tys. "partnerów" (z ok. 400 tys. ogółem w tym samym roku). Wyjaśnia to również, dlaczego firma określa ich w ten sposób, a nie jako robotników czy pracowników. Do programu kwalifikuje się prawie każdy pracownik nie będący członkiem kadry kierowniczej, nawet osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin, jeśli pozostają w firmie wystarczająco długo. (Kadra kierownicza otrzymuje oddzielne świadczenia z tytułu akcji).

Jest to z pewnością atrakcyjna korzyść, która dała początek grupie zaangażowanych pracowników-akcjonariuszy.

Na oficjalnej stronie Starbucks "Partners" na Facebooku jeden z pracowników pochwalił się, że program akcji "pomógł mi zbudować mój pierwszy dom". Inny nazwał to: "Jedna z moich ulubionych części bycia partnerem".

Starbucks nie jest oczywiście całkowicie altruistyczny. Badania pokazują, że plany własności pracowniczej mogą zwiększyć ogólne wyniki firmy i pomóc w zatrzymaniu pracowników, a pracownicy Starbucks muszą pozostać zatrudnieni przez co najmniej dwa lata, aby w pełni nabyć akcje fasoli.

Przez cały czas trwania pandemii Starbucks przechodzi pewną metamorfozę, eksperymentując ze sposobami utrzymania Ameryki i świata w kofeinowym zamroczeniu. Sieć kawowa pobiła w zeszłym kwartale szacunkowe wyniki, ale nie osiągnęła szacunkowych przychodów - a w trakcie tego procesu wyburzyła setki sklepów, wybudowała nowe i przebudowała istniejące lokalizacje, aby uczynić je bardziej odpowiednimi dla pickupów i drive-thrus.

Żadna z powyższych informacji nie jest rekomendacją inwestycyjną.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet