8 potężnych wskazówek dotyczących inwestowania, których możemy się nauczyć od jednego z najmądrzejszych traderów w USA

Większość wielkiego bogactwa zdobywa się poprzez budowanie gigantycznych korporacji. Pomyśl o Billu Gatesie i Microsofcie, Jeffie Bezosie i Amazonie, Samie Waltonie i Walmarcie, czy w przeszłości Henry'm Fordzie i Ford Motor Co. Natomiast Jay Gould, który będzie tematem tego artykułu, jest jedną z niewielu osób obok Buffetta, która osiągnęła to będąc świetnym inwestorem. Oto 8 rzeczy, których możemy się o nim dowiedzieć.

The Wall Strett Stock Market

Jason Gould był amerykańskim potentatem kolejowym i spekulantem finansowym. Jego ostre i często pozbawione skrupułów praktyki biznesowe uczyniły go jednym z najbogatszych ludzi końca XIX wieku. Gould był za życia postacią niepopularną i nadal budzi kontrowersje. Dzięki zyskom, jakie przyniósł gigantowi telegraficznemu Western Union, transkontynentalnej linii kolejowej Union Pacific i innym wiodącym firmom, Gould zgromadził wystarczający majątek, by znaleźć się na szczycie współczesnych list najbogatszych Amerykanów wszech czasów.

https://youtu.be/Jk9Y8gZYad8

Czego możemy się nauczyć od Goulda, który w chwili śmierci 130 lat temu był wart ponad 80 miliardów dolarów?

  1. Poznaj fakty - Gould pożerał gazety, raporty kredytowe i porady. Całymi dniami handlował plotkami, a po kolacji w domu z rodziną, w nocy udawał się do hotelowych barów, by handlować kolejnymi informacjami. Obecny Gould śledziłby Twittera, reddita, MarketWatch i inne strony, szukając ważnych informacji i oceniając nastroje na rynku.
  2. Bądź cierpliwy - Gould powiedział, że jedną rzeczą, której nie ma pod dostatkiem na Wall Street jest cierpliwość. Nie powiodła mu się pierwsza próba kupienia Western Union. Nie spuszczał jednak z niej oka i w końcu udało mu się ją kupić po okazyjnej cenie.
  3. Poznaj liczby - Gould nie tylko inwestował z atramentem. Jeśli kupił kolej, wiedział, jaką cenę płaci ona robotnikom, ile płaci za węgiel i jakie ceny pobierają od klientów jej konkurenci. Zanim inwestor włoży pieniądze w akcje jakiejś spółki, powinien zrobić due diligence, bo cienki research daleko go nie zaprowadzi.
  4. Czytaj wszystko, nie tylko rzeczy o inwestowaniu - Gould czytał klasyków. Czytał Dickensa. Czytał historię. Jego szeroka wiedza dawała mu wgląd, który pomagał mu zachować spokój.
  5. Idź pod prąd - Gould zbił swoją pierwszą fortunę kupując obligacje kolejowe, których nikt inny nie chciał, po 10 centów na dolarze.
  6. Zatrzymaj trochę gotówki - Panika z 1873 roku rozpoczęła jedną z najdłuższych recesji w historii USA. Gould stracił wtedy swoją fortunę. Ale zawsze coś mu zostawało. Kiedy ceny akcji robiły się absurdalnie tanie, kupował je.
  7. Beware the Short Squeeze - Problem z krótkimi akcjami polega na tym, że potencjalne straty są nieskończone. Gould czasami splajtował, ale częściej stawał po drugiej stronie, kupując akcje, które były mocno skrócone, połykając je w całości i pobierając najwyższą opłatę, gdy sprzedający musieli zwrócić pożyczone akcje. Oczywiście tę lekcję znają już ci, którzy shortowali Gamestop czy AMC Entertainment.
  8. Ale najważniejszą lekcją, jaką możemy wyciągnąć od Goulda, jest to, że inwestorzy powinni obserwować, co ludzie robią, a nie co mówią.

Podsumowanie

Cokolwiek myślimy o Jay'u Gould'cie, jego rady są wciąż aktualne 130 lat po jego śmierci. Niektóre z nich będą bardziej przydatne niż inne, ale ogólnie można je podsumować w kilku zdaniach. Inwestor powinien dowiedzieć się jak najwięcej informacji o spółce, w którą zamierza zainwestować. Dokładna analiza jest podstawą prawdziwego sukcesu. Dobrym pomysłem jest również trzymanie pewnej ilości gotówki pod ręką na wypadek, gdyby na rynku pojawiła się okazja inwestycyjna.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!
No comments yet