Ta spółka gazowa skorzysta w najbliższych latach z rynku o wartości 80 bilionów dolarów

Zapasy gazu i ogólnie energii są teraz częstym elementem wiadomości lub analiz. Myślę, że wszyscy znamy powód. Firma o podobnym ukierunkowaniu będzie również tematem tego tekstu. Ten ostatni ma spory potencjał do zarobienia dużych pieniędzy na rynku, który kryje w sobie ogromną pro okazję nie tylko dla spółek gazowych, ale i innych firm.

Według Swiss Reinsurance Company Ltd, znanego powszechnie jako Swiss Re, jednego z największych reasekuratorów na świecie, tym rynkiem z gigantycznym kapitałem jest infrastruktura. A raczej jej budowanie. Na czym polega podstawa Swiss Re?

Według nich największy potencjał tkwi w krajach EMDE (emerging market and developing economy). Rozwój infrastruktury w tych krajach stwarza możliwości inwestycyjne na poziomie 920 mld USD rocznie. Jednak pomimo tego potencjału, w ostatnich latach zainwestowano jedynie około 100 miliardów dolarów prywatnych środków finansowych.

Szacowana łączna wartość inwestycji w infrastrukturę i luka rynków wschodzących
(2021-2040) w bilionach dolarów, źródło: swissre.com

Co więcej, inwestycje te w przeważającej mierze dotyczyły krajów rozwiniętych. Można założyć, że kraje rozwijające się również w najbliższych latach nie będą miały dużych środków na inwestycje w infrastrukturę. Takąwłaśnie szansę mają inwestorzy instytucjonalni, których Swiss Re szacuje na 80 bln dolarów w aktywach.

Jedną z wielu firm, które mogą wejść na taki rynek jest Brookfield Infrastructure $BIP+0.3% , która prowadzi i posiada m.in. przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, transportowe, usługi w zakresie danych, a także transport gazu ziemnego.

Jak Brookfield Infrastructure może to konkretnie wykorzystać?

Po pierwsze, przejmowanie od rządów działających przedsiębiorstw infrastrukturalnych. Transakcje te dostarczają rządom kapitału na inwestycje w nową infrastrukturę. Po drugie, oferowanie pozwoleń na budowę i eksploatację infrastruktury. Transakcje te umożliwiają rządom przeniesienie wymogów kapitałowych na inwestorów zewnętrznych. Po trzecie, udział w wspieranych przez rząd inwestycjach infrastrukturalnych. Inwestycje te pozwalają rządom zachęcać inwestorów do budowy infrastruktury wspieranej przez ulgi podatkowe i inne korzyści.

Bliższe spojrzenie na firmę

Akcje są obecnie notowane na poziomie 36,6 dolarów, co oznacza spadek o ponad 10 procent. niż to było na początku roku. Cena aktuarialna daje więc spółce wskaźnik PE na poziomie około 43. Kapitalizacja rynkowa wynosi 23,86 mld dolarów. Ostatnia wypłacona dywidenda wyniosła 0,36 USD na akcję, więc w sumie Brookfield ma dividend yield na poziomie prawie 4%. Problemem może być wysoki payout ratio (ponad 150%) w połączeniu z regularną emisją nowych akcji, która od 2014 roku wzrosła o prawie 35%.

Źródło.

Przyglądając się szybko finansom, możemy zauważyć regularny wzrost przychodów. W minionym roku przychody przekroczyły już 11,5 mld dolarów, co oznacza wzrost rok do roku o blisko 30%. Choć widzimy, że wzrost spowalnia, to nadal jest bardzo silny. Zysk brutto osiągnął w ubiegłym roku rekordowe 3,29 mld dolarów. Marża brutto spadła jednak do 30% w 2019 roku i od tego czasu utrzymuje się na podobnym poziomie. Pod względem EBITDA, którą niektórzy inwestorzy mogą przedkładać nad zysk netto, który w ubiegłym roku również był rekordowy. Zysk przed odsetkami, podatkami, deprecjacją i amortyzacją wyniósł 4,92 mld dolarów. Spółka utrzymuje przyzwoitą marżę EBITDA na poziomie 42,65%. Firma przez lata utrzymywała rentowność, zarabiając w ubiegłym roku 654 mln dolarów. Udało się także zwiększyć marżę netto, która ostatnio wynosiła 5,67%. To nieźle, biorąc pod uwagę, na czym skupia się ich działalność.

Źródło.

Patrząc na cash flow widzimy, że spółce udaje się generować przyzwoitą gotówkę. W zeszłym roku zostało im 705 mln dolarów wolnych przepływów pieniężnych, co oznacza spadek o 33% w stosunku do 2020 roku. Kolejną ważną pozycją jest CapEx, czyli koszt kapitału. Te z roku na rok rosły, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę ich działalność (obsługa rurociągów, linii energetycznych, kolei, autostrad...). W ubiegłym roku firma wydała 2,067 mld dolarów na odnowienie swoich aktywów.

Ewolucja nakładów inwestycyjnych na przestrzeni lat, źródło.

Jedną z rzeczy, którą wyróżniłbym w bilansie jest Goodwill, czyli rodzaj kapitału niematerialnego. Wartość firmy jest regularnie zwiększana o miliardy dolarów rok do roku, co wynika z licznych przejęć. Zadłużenie, zarówno całkowite, jak i netto, może być problemem dla firmy. Jak widzimy na poniższym screenie, dług rośnie naprawdę duży i szybki. W ubiegłym roku osiągnęła ona 33,354 mld dolarów, czyli była trzykrotnie większa niż w 2017 roku (!).

Ewolucja długu netto na przestrzeni lat, źródło.

Opinia analityków

Wall Street: 10 z 12 analityków ocenia akcje jako kupujące lub mocno kupujące. Następnie wydano jedną ocenę Trzymaj i jedną Silnie Sprzedaj.

Ocena ilościowa: ocena na poziomie 3,17, czyli ani kupna, ani sprzedaży

CNN Business: 11 z 11 analityków ocenia akcje jako Kupuj, ustalając ich cenę docelową w ciągu najbliższych 12 miesięcy na 47 dolarów, wzrost o 28,4%.

Podsumowanie

Spółka wygląda ciekawie, wykazując w ostatnich latach przyzwoity wzrost. Taka sytuacja może utrzymać się w przyszłości, o ile nie dogonią jej ogromne problemy z zadłużeniem firmy.

W każdym razie pomysł Swiss Re uważam za ciekawy, a sektor infrastruktury może stanowić dla firm interesującą okazję do rozszerzenia działalności. Osobiście jednak nie planują jeszcze zakupu akcji Brookfield. Jednak będę się przyglądał tej firmie.

Disclaimer: To nie jest rekomendacja inwestycyjna.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!
No comments yet