S&P 500 ^GSPC 5,275.34 -0.58%
Meta META $474.84 -1.06%
Apple AAPL $191.67 +0.88%
Nvidia NVDA $1,143.96 +0.43%
Amazon AMZN $182.68 +0.29%
Microsoft MSFT $429.88 -0.10%
Alphabet GOOG $177.91 -0.06%
Tesla TSLA $176.79 +0.02%

Fed se dopustil fatální chyby, která nás bude bolet i v roce 2023, tvrdí uznávaný investiční guru

Pavel Botek
1. 10. 2022
5 min read

Veleuznávaný profesor financí, zkušený investor, ale také investiční guru Jeremy Siegel vidí v krocích Fedu značné nedostatky, které mohou mít strašlivé následky a zároveň připomíná, že se dopouštějí stejné chyby jako před rokem. Jeremy Siegel dokonce říká, že Jerome Powell dělá jednu z největších politických chyb ve 110leté historii Fedu. Co tím myslí a jaké mohou mít kroky Fedu katastrofické následky?

Jeremy Siegel

Jeremy Siegel je investor, ekonom, profesor financí a rozsáhle také komentuje ekonomiku a finanční trhy. Pravidelně vystupuje na sítích včetně CNN, CNBC a NPR a píše pravidelné sloupky pro Kiplinger's Personal Finance a Yahoo Finance.

  • Poslední zasedání Fedu bylo velice spekulativním tématem. Opět se investoři dělí na dva tábory. Ten první vidí v navýšení o 75bps slabost a zbytečné protažení inflace o dalších x měsíců, no a ti druzí to zase berou jako agresivní a zbytečně přísný postoj Fedu. Na jakou stranu se řadíte vy?

Kde vidí Siegel problém?

Whartonský profesor Jeremy Siegel má velký problém s agresivním zvyšováním úrokových sazeb Federálního rezervního systému ve snaze zkrotit inflaci a obává se, že centrální banka dělá největší chybu ve své historii a může vyvolat strmou recesi.

  • Siegel uvedl, že inflace začíná výrazně klesat, ale Fed stále pokračuje ve zvyšování sazeb.
  • Zde bych se pouze pozastavil, že s výrazným poklesem inflace rozhodně nesouhlasím a nevidím to tak růžově.

Siegel také řekl, že by to mohla být jedna z největších politických chyb ve 110leté historii Fedu, protože vidí určitou podobnost s minulým rokem, kde zůstal Fed tak laxní a zaslepený, když všechno vzkvétalo.

Na posledním zasedání Fed zvýšil úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů a uvedl, že očekává další zvýšení sazeb směrem k začátku roku 2023, podle jeho aktualizovaného bodového grafu.

"Když máme všechny komodity, které rostou rychlým tempem, předseda Powell a Fed řekli: "Nevidíme žádnou inflaci. Nevidíme potřebu zvyšovat úrokové sazby v roce 2022." Nyní, když všechny tytéž komodity a ceny aktiv klesají, říká: "Je to tvrdohlavá inflace, která vyžaduje, aby Fed zůstal jestřábí až do roku 2023." Nedává mi to absolutně žádný smysl," řekl Siegel.

  • Siegel poukázal na to, že ceny ropy klesly zpět na úroveň, která nebyla zaznamenána od začátku roku 2022, před ruskou invazí na Ukrajinu, a ceny domů a aktivita v oblasti výstavby domů začínají klesat, což je dle jeho názoru dalším ukazatelem zlepšení.

"Jediná věc, která neklesá, jsou mzdy, a mimochodem, mzdy jsou spíš v mírně růstovém trendu, "řekl Siegel.

"Proč Fed klade břemeno na tyto pracující lidi, na zaměstnané lidi, když ceny všech možných komodit prokazatelně klesají," řekl Siegel, který byl až rozhořčený kroky Fedu.

Siegel si myslí, že je Fed aktuálně zbytečně přísný. Na druhou stranu to srovnává se stejnou chybou, které se dopustil Fed minulý rok. Podle Siegela má Fed mizernou bilanci v přesném předpovídání a dalších očekávání od inflace.

Před pouhým rokem se medián očekávání sazby fondů Fedu pohyboval na méně než 1% do konce roku 2022 a 1,75% do konce roku 2024. Dnes se sazba fondů Fedu pohybuje v rozmezí 3 až 3,25 % a očekává se, že do konce letošního roku bude sedět na 4,5 %.

Na YouTube naleznete řadu jeho vyjádření a názorů na kanále CNBC, kde pravidelně vystupuje a komentuje dění: (402) Calling it poor monetary policy is an understatement, Says Prof. Jeremy Siegel on Fed hikes - YouTube

Jaké mohou být následky těchto špatných kroků?

Siegel očekává, že příliš přísné kroky Fedu budou i nadále zatěžovat ceny akcií, a pokud budou zpřísňující kroky Fedu pokračovat až do roku 2023, "můžete se ujistit, že na druhé straně nás bude čekat velká recese," řekl Siegel.

"Jsem velmi rozrušený. Je to jako kyvadlo. V letech 2020 a 2021 byly příliš pohodlní a nyní 'budeme opravdu tvrdí, dokud nerozdrtíme ekonomiku,'" řekl Siegel o Fedu.

"Myslím, že budou nuceni snížit sazby mnohem rychleji, než si myslí," řekl Siegel, což je krok, který by mohl nastavit akcie pro potenciální zotavení z jejich pokračujícího poklesu.

Závěr

Jaký na to máte názor vy? Dopouští se Fed fatální chyby? Siegela samozřejmě uznávám, jelikož mnohdy nemluví od věci, ale v tomto případě s ním možná nemohu úplně souhlasit. Pokles inflace jako takové mi nepřišel až tak drastický, aby se dalo polemizovat o menším navýšení sazeb či měkčímu postoji a sledování vývoje celé situace. Osobně jsem byl jedním z těch, kteří chtěli na tomto zasedání vidět agresivnější postoj a ukázat ráznost, čímž by se bolest mohla prohloubit, ale viděl jsem v tom přínos z časového horizontu. Tím je to myšleno tak, že pokud budou další ekonomická data poměrně negativní, tak očekávám zbytečně prodloužené inflačního období na základě mírného postoje Fedu.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.