S&P 500 ^GSPC 5,310.76 +0.05%
Tesla TSLA $180.93 +3.42%
Meta META $463.00 -1.25%
Microsoft MSFT $429.90 +1.07%
Amazon AMZN $182.12 -0.77%
Apple AAPL $192.10 +0.55%
Alphabet GOOG $178.54 +0.05%
Nvidia NVDA $947.65 -0.02%

Fed popełnił fatalny błąd, który zaboli nas w 2023 roku, mówi szanowany guru inwestycyjny

Jaczek Vodiczka
1. 10. 2022
5 min read

Znany profesor finansów, doświadczony inwestor i guru inwestycyjny Jeremy Siegel dostrzega istotne wady w działaniach Fed, które mogą mieć tragiczne konsekwencje, przypominając jednocześnie, że popełniają oni te same błędy, które popełnili rok temu. Jeremy Siegel twierdzi wręcz, że Jerome Powell popełnia jeden z największych błędów politycznych w 110-letniej historii Fed. Co ma na myśli i jakie są potencjalnie katastrofalne konsekwencje działań Fed?

Jeremy Siegel

Jeremy Siegel jest inwestorem, ekonomistą, profesorem finansów, a także szeroko komentuje gospodarkę i rynki finansowe. Regularnie pojawia się w sieciach, w tym CNN, CNBC i NPR oraz pisze regularne kolumny dla Kiplinger's Personal Finance i Yahoo Finance.

  • Ostatnie posiedzenie Fed było tematem mocno spekulacyjnym. Po raz kolejny inwestorzy podzielili się na dwa obozy. Pierwsi postrzegają podwyżkę o 75 pb jako słabość i niepotrzebne ciągnięcie inflacji przez kolejne x miesięcy, a drudzy znów jako agresywne i niepotrzebnie zacieśnione stanowisko Fed. Po której stronie się opowiadasz?

Gdzie Siegel widzi problem?

Profesor Wharton Jeremy Siegel ma duży problem z agresywnymi podwyżkami stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, próbującą okiełznać inflację i obawia się, że bank centralny popełnia największy błąd w swojej historii i może wywołać gwałtowną recesję.

  • Siegel powiedział, że inflacja zaczyna znacząco spadać, ale Fed nadal kontynuuje podnoszenie stóp.
  • Zatrzymam się tu tylko, by powiedzieć, że zdecydowanie nie zgadzam się ze znacznym spadkiem inflacji i nie widzę go w różowych barwach.

Siegel powiedział również, że może to być jeden z największych błędów politycznych w 110-letniej historii Fed, ponieważ widzi pewne podobieństwa do zeszłego roku, gdzie Fed pozostał tak pobłażliwy i zaślepiony, gdy wszystko kwitło.

Na ostatnim posiedzeniu Fed podniósł stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych i powiedział, że oczekuje dalszych podwyżek stóp na początku 2023 roku, zgodnie z uaktualnionym wykresem kropkowym.

"Kiedy masz wszystkie towary, które rosną w szybkim tempie, przewodniczący Powell i Fed powiedzieli: 'Nie widzimy żadnej inflacji. Nie widzimy potrzeby podnoszenia stóp procentowych w 2022 r." Teraz, gdy wszystkie te same towary i ceny aktywów spadają, mówi on, "to uparta inflacja wymaga, aby Fed pozostał jastrzębi do 2023 roku." Nie ma to dla mnie absolutnie żadnego sensu - powiedział Siegel.

  • Siegel wskazał, że ceny ropy spadły z powrotem do poziomów nie widzianych od początku 2022 roku, przed inwazją Rosji na Ukrainę, a ceny domów i aktywność w zakresie budowy domów zaczynają spadać, co według niego jest kolejnym wskaźnikiem poprawy sytuacji.

"Jedyną rzeczą, która nie spada, są płace, a przy okazji płace są raczej w lekkim trendzie wzrostowym" - powiedział Siegel.

"Dlaczego Fed obciąża tych pracujących, zatrudnionych ludzi, kiedy ceny wszelkiego rodzaju towarów demonstracyjnie spadają" - powiedział Siegel, który był wręcz oburzony działaniami Fed.

Siegel uważa, że Fed jest obecnie niepotrzebnie zacieśniany. Z drugiej strony porównuje to do tego samego błędu, który Fed popełnił w zeszłym roku. Zdaniem Siegela, Fed ma marne osiągnięcia w dokładnym prognozowaniu i dalszych oczekiwaniach od inflacji.

Jeszcze rok temu mediana oczekiwań co do stopy Fed wynosiła mniej niż 1% do końca 2022 r. i 1,75% do końca 2024 r. Obecnie stopa Fed mieści się w przedziale od 3 do 3,25% i oczekuje się, że do końca tego roku wyniesie 4,5%.

Szereg jego komentarzy i opinii można znaleźć na YouTube w CNBC, gdzie regularnie pojawia się i komentuje wydarzenia. (402) Nazwanie tego słabą polityką monetarną jest niedopowiedzeniem, mówi prof. Jeremy Siegel o podwyżkach Fed - YouTube

Jakie mogą być konsekwencje tych złych posunięć?

Siegel oczekuje, że nadmiernie zacieśniające działania Fedu będą nadal ciążyć na cenach akcji, a jeśli działania zacieśniające Fedu będą kontynuowane przez 2023 r., "można mieć pewność, że po drugiej stronie zobaczymy poważną recesję" - powiedział Siegel.

"Jestem bardzo zdenerwowany. To jest jak wahadło. Byli zbyt wygodni w 2020 i 2021 roku, a teraz "będziemy naprawdę twardzi, dopóki nie zmiażdżymy gospodarki" - powiedział Siegel o Fed.

"Myślę, że będą zmuszeni do cięcia stóp o wiele szybciej niż myślą" - powiedział Siegel, co mogłoby ustawić akcje na potencjalne odreagowanie po ich ciągłym spadku.

Wniosek

Co o tym sądzisz? Czy Fed popełnia fatalny błąd? Oczywiście daję Siegelowi kredyt zaufania, bo często mówi z rękawa, ale w tym przypadku mogę się z nim nie do końca zgodzić. W związku z tym spadek inflacji nie uderzył mnie jako tak drastyczny, by można było argumentować za mniejszą podwyżką stóp lub łagodniejszym stanowiskiem i obserwować rozwój całej sytuacji. Osobiście byłem jednym z tych, którzy chcieli zobaczyć bardziej agresywną postawę i wykazać się stanowczością w tym spotkaniu, co mogło zaostrzyć ból, ale w perspektywie czasu widziałem korzyści. Rozumiem przez to, że jeśli kolejne dane gospodarcze będą relatywnie negatywne, to spodziewam się niepotrzebnie wydłużonego okresu inflacyjnego w oparciu o miękkie stanowisko Fed.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.