S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Jak inwestować na Ukrainie

Jaczek Vodiczka
1. 10. 2022
6 min read

Konflikt na Ukrainie trwa już od ponad 200 dni i w tym czasie Ukraina dość mocno ucierpiała, zarówno sam kraj, jak i różne społeczeństwa. Sankcje wobec Rosji prowadzą również do globalnych problemów w łańcuchu dostaw, a to widać w wynikach firm. Znacznie ucierpiały firmy ukraińskie, a także firmy międzynarodowe, które prowadzą przedsiębiorstwa handlowe na Ukrainie.

Jak inwestować na Ukrainie?

Inwazja USA na Ukrainę wpłynęła na globalne rynki w 2022 r., co tylko pogorszyło sytuację gospodarczą, która już jest obarczona rosnącą inflacją i problemami z łańcuchem dostaw. Ceny towarów systematycznie rosną, natomiast akcje spółek w większości spadają,

Dlaczego warto inwestować na Ukrainie?

Oprócz rolnictwa, Ukraina ma inne mocne strony w zakresie biznesu. Kraj ten liczy 43-44 mln mieszkańców, obecnie trudno to zmierzyć, ale ma ponad 200 tys. twórców oprogramowania. Ze względu na niższe płace i wysoką jakość programistów, wiele międzynarodowych firm zatrudniło pracowników na Ukrainie. Innowacje i wzrost w ukraińskiej branży technologicznej powinny być przekonującym powodem do rozważenia inwestycji w ten sektor światowej gospodarki.

W miarę trwania konfliktu te ukraińskie firmy pokazały swoją siłę i odporność w sposobie reagowania na wojnę. Wiele z nich kontynuuje działalność mimo wszystkich wyzwań. Wiele firm technologicznych z ukraińskimi filiami kontynuowało działalność w czasie konfliktu po zapewnieniu bezpieczeństwa swoim pracownikom.

Jeśli chodzi o lokowanie swoich pieniędzy na Ukrainie, to masz 2 opcje albo w formie darowizn, albo inwestycji.

ETF-y związane z Ukrainą

  • FlexShares Morningstar Emerging Markets Factor Tilt Index $TLTE-+0.6% Indeks ma na celu odzwierciedlenie wyników wybranych spółek, które są narażone na większe ryzyko związane z wielkością i czynnikiem wartości w ujęciu zagregowanym w porównaniu z Morningstar Emerging Markets Index, indeksem ważonym kapitalizacją rynkową spółek zarejestrowanych na rynkach wschodzących.
  • Vanguard FTSE Europe ETF $VGK-+0.8% Inwestycja dąży do śledzenia wyników indeksu benchmarkowego, który mierzy zwrot z inwestycji w akcje emitowane przez spółki mające siedzibę na głównych rynkach Europy. Fundusz stosuje indeksowe podejście inwestycyjne poprzez inwestowanie wszystkich lub zasadniczo wszystkich swoich aktywów w akcje zwykłe wchodzące w skład FTSE Developed Europe All Cap Index.

Akcje z ekspozycją na Ukrainę

Wiele krajowych firm ma ekspozycję na Ukrainę na podstawie miejsca prowadzenia działalności. Wiele innych firm ma relacje biznesowe, które ucierpiały w wyniku eskalacji sytuacji na Ukrainie.

Expedia Group $EXPE--0.2% Firma turystyczna, która ze zrozumiałych względów odnotowała spadek zysków, gdy rozpoczęła się inwazja na Ukrainę, ze względu na oczywiste obawy dotyczące podróży, jakie wywołał konflikt. Sektor turystyczny zebrał sporo cięgów, czy to związanych z pandemią, czy choćby teraz z konfliktem na Ukrainie.

Yahoo Źródło. Finanse

Epam Systems $EPAM-3.6% - Cyfrowe platformy inżynieryjne i programowe zatrudniają obecnie 14 000 pracowników na Ukrainie. Ceny akcji naturalnie spadły od czasu rozpoczęcia inwazji, ale niektórzy analitycy widzą w tym dobrą okazję do kupna. Zarząd kontynuuje działania mające na celu rozwiązanie problemu wysokiej ekspozycji na Ukrainę i Rosję. Firma była nawet w stanie zgłosić bardzo silny początek roku 2022 z 50% wzrostem przychodów.

Yahoo Źródło. Finanse

Carnival $CCL-+2.4% Jest to największy na świecie operator statków wycieczkowych, który generuje około 3,6% swoich przychodów z Rosji i Ukrainy. Akcje tego waloru spadły od czasu rozpoczęcia inwazji z powodu rosnących cen paliwa i utraty przychodów. W marcu 2022 roku firma ogłosiła umowę o pomocy dla Ukrainy o wartości 3 milionów dolarów. Warto zwrócić uwagę na tę firmę, ponieważ stara się ona nawigować w trudnym środowisku ze wszystkim, co dzieje się na Ukrainie.

Yahoo Źródło. Finanse

Ukraińska giełda

PFT to ukraińska giełda papierów wartościowych. Poniżej przedstawiamy kilka największych ukraińskich firm, w które można inwestować globalnie. Rozważając potencjalne inwestycje, należy mieć świadomość, że obecnie istnieje wysokie ryzyko związane z handlem na rynkach globalnych ze względu na lokalną niepewność i zmienność związaną z wojną.

Kernel Holding SA KER.WA

Kernel Holding jest największym producentem oleju słonecznikowego na Ukrainie, z siedzibą w Kijowie. Spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Kernel Holding posiada siedem różnych segmentów biznesowych w sektorze rolniczym. W wyniku inwazji rosyjskiej firma doznała poważnych niepowodzeń w zakresie sadzenia i eksportu.

Źródło: Yahoo.Finance

Jak widzimy analitycy z Yahoo nadają tej spółce status BUY i średnią wycenę aż 83$, co przy obecnej cenie 17$ daje prawie 500% wzrost.

UkrTelecom UTLM

Ukrtelecom jest ukraińskim dostawcą telekomunikacyjnym z portfelem pięciu różnych sektorów biznesowych: usług mobilnych, przedsiębiorstw, konsumentów, klientów korporacyjnych oraz operatorów i dostawców. Założona w 1991 roku w Kijowie firma od początku wojny na Ukrainie odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu wiadomości i komunikacji.

Astarta Holdings AST.WA

Ukraiński holding rolniczo-przemysłowy notowany obecnie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ponieważ główne porty zostały zamknięte z powodu trwającej wojny, Astarta podała, że w pewnym momencie ponad 150 000 ton zboża utknęło na granicy. Firma zgodziła się wysłać 25 000 ton metrycznych kukurydzy do europejskich partnerów w kwietniu, ale napotkała problemy z pozwoleniem ze strony urzędników kolejowych.

Yahoo Źródło. Finanse

Widzimy, że finanse miały całkiem mocny rok 2021.

Źródło: Yahoo.Finance

Jeśli chodzi o rating tej spółki, to widzimy status Hold, co może wynikać również z ciągłej niepewności rynku ukraińskiego. A cena za akcję jest znacznie niedowartościowana według analizy na Yahoo.

Jak już wiecie, wojna na Ukrainie spowodowała zmienność na globalnym rynku akcji. Czasami zmienność może stworzyć nowe możliwości. Innym razem zmienność może prowadzić do krótkoterminowych błędów wynikających z paniki. Przed zainwestowaniem w ukraińskie papiery wartościowe lub akcje, na które może mieć wpływ trwający konflikt między Rosją a Ukrainą, warto rozważyć wiele czynników. Miejmy nadzieję, że wiele firm będzie mogło wznowić działalność na Ukrainie, gdy uznają, że jest to bezpieczne. Chcąc inwestować na rynku ukraińskim, trzeba też wziąć pod uwagę sankcje, które są nałożone na Rosję. W wyniku inwazji Rosjan wiele krajów na świecie ma z nimi ograniczone stosunki handlowe. Dotyczy to również Ukrainy, gdyż zamknięcie portów spowodowało opóźnienia i problemy handlowe. Wszystkie te problemy z łańcuchem dostaw przyczyniły się do globalnego wzrostu inflacji.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.