S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Te 2 akcje wzrostowe mogą urosnąć o 500% do 2032 r.

Jaczek Vodiczka
1. 10. 2022
7 min read

Co tu dużo mówić, na rynkach nie ma teraz nic pozytywnego. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca S&P 500 spadł o 9,61%. Jedni są przygnębieni, a inni z radością witają coraz to nowe okazje do kupna. Dla tej drugiej grupy ten tekst właśnie to zrobi. Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące 2 akcji wzrostowych, które przyniosły przyzwoite zyski i które mają potencjał, by wystrzelić w górę o 500% do 2032 roku.

1. roku $ROKU+1.0%

Roku prowadzi platformę telewizji strumieniowej. Działalność firmy składa się z dwóch głównych segmentów: platformy i gracza. Platforma ułatwia użytkownikom odkrywanie i dostęp do różnych filmów i seriali, a także transmisji telewizyjnych na żywo, wiadomości sportowych i innych. Na dzień 31 grudnia 2021 roku Roku miał 60,1 mln aktywnych kont. Zapewnia również reklamę cyfrową i wideo, dystrybucję treści, usługi subskrypcyjne i rozliczeniowe, a także produkuje, sprzedaje i udziela licencji na inteligentne telewizory pod nazwą Roku TV.

Ponadto firma oferuje odtwarzacze strumieniowe oraz produkty audio i akcesoria pod marką Roku oraz sprzedaje markowe przyciski kanałów na pilotach urządzeń strumieniowych.

Akcje były ostatnio notowane na poziomie 56 dolarów, co oznacza spadek o prawie 81% w ciągu roku. Przy obecnej cenie akcji Roku ma kapitalizację rynkową na poziomie 7,86 mld dolarów. Skoro spółka tylko w zeszłym roku odnotowała zysk, to podawanie wskaźnika PE nie ma większego sensu. Z kolei wskaźnik PS (cena do sprzedaży) wynosi obecnie 2,6. To jest bardzo godne szacunku.

roczna wydajność roku

Firma jest dobrze znana, zwłaszcza wśród miłośników spółek wzrostowych. Nie jest to zaskakujące, gdyż w samej hossie w 2020 i 2021 roku kurs tej akcji wzrósł ponad 6-krotnie. To bardzo imponujące. Sporo skorzystała na tym Cathie Wood i jej ARK Innovation ETF, który jest największym udziałowcem m.in. pod względem funduszy, posiadając ponad 7 proc. Ale od szczytu w lipcu ubiegłego roku ETF spadł już o prawie 84 proc. To oczywiście miało duży wpływ na całkowitą stopę zwrotu funduszu.

Top 10 funduszy inwestycyjnych posiadających ROKU, źródło: CNN Business

Jak widzimy poniżej, jednym ze strumieni przychodów Roku są reklamy w ramach connected TV (CTV). W ciągu ostatniego roku firma miała od razu 45% udziału w tym skupieniu. Co oznacza już spadek o 9% w stosunku do roku 2020, ale w najbliższych latach ten rynek ma się coraz bardziej rozwijać. Wynika to z odejścia widzów od tradycyjnej telewizji, a także lepszego targetowania samej reklamy. Konkretnie, według BMO Capital Markets, wydatki na reklamę w CTV w samych Stanach Zjednoczonych mogą osiągnąć 100 miliardów dolarów do 2030 roku, z zaledwie 21 miliardów dolarów w 2021 roku.

Źródło: pixalate.com

Patrząc na finanse musimy wziąć pod uwagę, że Roku jest młodą i typowo rozwojową firmą. Dlatego obecnie najbardziej interesuje nas to, jak udaje mu się regularnie poprawiać swoje wyniki. Jak widzimy na wykresie, sprzedaż rośnie naprawdę ładnie rok do roku. W ubiegłym roku firma zarobiła 2,765 mld dolarów, co stanowiło solidny wzrost o 55,5% w stosunku do roku poprzedniego. Tak więc średnio w ciągu ostatnich kilku lat przychody wzrosły o 47,7 proc. Szybki wzrost wykazuje również zysk brutto, który w ubiegłym roku wyniósł 1,409 mld dolarów. Związana z tym jest marża brutto, która osiągnęła poziom 50,95%. W ubiegłym roku firma odnotowała już zysk w wysokości 242,4 mln dolarów.

Źródło.

Na czym opiera się nieco szalona prognoza wzrostu o 500%? To dość długi horyzont, w ciągu dekady wiele może się wydarzyć. W przeszłości zdarzały się podobne hossy, i to w ciągu zaledwie 11 miesięcy. Argumentem za nim może być również stale rosnący rynek reklamowy telewizji kablowej, na którym Rok kontroluje większość.

2. Mercadolibre $MELI-0.8%

Firma zarządza szeroką gamą platform handlu internetowego w Ameryce Łacińskiej. W swoim portfolio ma pośrednictwo oferujące towary, fintech, inwestycje, pożyczki, logistykę, oferty lub usługi nieruchomości, reklamę oraz sklepy internetowe. Jest to największy agent e-commerce w Ameryce Łacińskiej. MercadoLibre może być postrzegane jako Amazon swojego regionu.

Akcje zakończyły ostatni dzień handlowy na poziomie 872,78 USD, co oznacza spadek o ponad 50% w ciągu jednego roku. Obecnie kapitalizacja rynkowa spółki wynosi 41,67 mld USD. Podobnie jak Roku, MercadoLibre jest typową spółką wzrostową, w której notowania nie mają większego sensu ze względu na wskaźnik PE, który obecnie wynosi 175. Stosunek ceny do sprzedaży plasuje się na poziomie 4,7, czyli nieco gorzej niż w przypadku Roku.

Wyniki roczne MELI

Możemy zaobserwować naprawdę dobry trend wzrostowy w sprzedaży. W ubiegłym roku firma zarobiła łącznie 7,069 mld dolarów, co oznacza poprawę o 77,92 proc. w ujęciu rocznym. Średnio w roku sprzedaż wzrosła o 54,57 proc. W ubiegłym roku firma osiągnęła zysk brutto w wysokości 4,568 mld dolarów, co oznacza marżę brutto na poziomie 50,56 proc. Tutaj z kolei widzimy tendencję spadkową marży brutto. Przychody firmy rosną więc znacząco, ale rosną też jej koszty. W ubiegłym roku firma po raz pierwszy od 2017 roku odnotowała zysk, który wyniósł 83,3 mln dolarów. Co więcej, oczekuje się, że w tym roku zysk może jeszcze znacząco wzrosnąć.

Źródło.

Firma była w stanie wygenerować całkiem sporo gotówki. Wolne przepływy pieniężne wyniosły 392,1 mln USD. Firma pomogła sobie emitując nowe akcje za łączną kwotę 1,52 mld dolarów, co jest częstym zjawiskiem dla spółek wzrostowych. Spółka regularnie zwiększa kwoty przeznaczane na wydatki inwestycyjne (CapEx), co jest dobrym znakiem. W ubiegłym roku wydała na te inwestycje łącznie 572,9 mln dolarów. Spoglądając szybko na bilans, możemy zauważyć duży wzrost całkowitego zadłużenia, które w ciągu ostatniego roku wspięło się do 3,983 miliarda dolarów. W tym roku dług ma nadal rosnąć.

Ewolucja wielkości zadłużenia ogółem od 2014 roku, źródło: koyfin

Aby zorientować się, jak duży monopol ma firma na rynku latynoamerykańskim, możemy spojrzeć na poniższe wykresy. Dane pochodzą z 2020 roku. Na pierwszym wykresie widzimy udziały w ruchu. W Brazylii MercadoLibre ma od razu 21,3% udziału, na drugim miejscu jest MercadoLibre z Argentyny z 12,4%. Udziały te są jeszcze pokazane na drugim wykresie pod względem miesięcznych wizyt.

Źródło: labsnews.com

Na czym opiera się prognoza tak ogromnego wzrostu o 500% do 2032 roku? Większość przychodów MercadoLibre pochodzi z Argentyny, Brazylii i Meksyku. Wszystkie te kraje znajdują się w pierwszej dziesiątce najszybciej rozwijających się rynków e-commerce. Statista.com dodaje kolejny powód wzrostu, mówiąc, że przychody z e-commerce będą drastycznie rosły w krajach, w których działa firma. Powinna ona rosnąć o 18% rocznie, osiągając łącznie 260 mld USD do 2025 roku. Oczekuje się, że wolumen płatności cyfrowych będzie rósł o 15% rocznie, osiągając 510 miliardów dolarów do 2027 roku. To może znacząco zagrać na korzyść MercadoLibre.

Czy uważasz, że któraś z tych firm naprawdę ma szansę na osiągnięcie 500% wzrostu w ciągu 10 lat, czy nie? 🤔

Zastrzeżenie: To nie jest rekomendacja inwestycyjna


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.