S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Legendární investor Ray Dalio říká, že pokud nastane tento scénář, tak akcie klesnou o dalších 20%

Pavel Botek
2. 10. 2022
5 min read

Legendárního investora Raye Dalie snad asi nemusím ani představovat, jeho výsledky a pověst investora zkrátka mluví za vše. Dalio je jedním z těch investorů, kteří rádi komentují dění na trzích a další výhled směrem do budoucna. Dnes se podíváme na jeho poslední vyjádření, kde mluví o možném 20% propadu akcií a krocích Fedu.

Ray Dalio - jeden ze dvou investičních ředitelů největšího světového hedgeového fondu Bridgewater Associates.

Proč Dalio očekává další pokles akcií o 20%?

"Začínáme vidět všechny klasické rané signály": Legendární investor Ray Dalio říká, že akciový trh musí dále klesat, než udeří recese. Odhaduje, že zvýšení sazeb z místa, kde jsou, na přibližně 4,5% bude mít asi 20% negativní dopad na ceny akcií.

Po většinu letošního roku se Fed neochvějně držel svého cíle "měkkého přistání" pro inflaci, myšlenky porazit inflaci bez dramatického hospodářského poklesu.

  • To se nám však prozatím ukázalo jako méně pravděpodobná varianta, stejně tak jako tvrzení ve smyslu - inflace je přechodná, nemějte strach (2021) 😄
  • Navzdory sérii zvyšování úrokových sazeb je však inflace stále dost vysoko a velcí podnikatelé v čele s Daliem říkají, že nejde o to, zda dojde k recesi, ale kdy k ní dojde.

Po dalším zvýšení sazeb a slibu předsedy Fedu Jerome Powella, že zůstane v kurzu, dokud inflace neklesne, zakladatel Bridgewater Ray Dalio řekl, že Fed bude pravděpodobně pokračovat ve zpřísňování své měnové politiky, dokud vysoké ceny neklesnou, bez ohledu na důsledky. V důsledku toho je recese pravděpodobná během příštího roku.

Není to poprvé, co Dalio bil na poplach kvůli hrozícím ekonomickým problémům. Již v červnu na sociálních sítích tvrdil, že ''měkké přistání'' je mimo dosah Fedu, i když Bridgewater v první polovině letošního roku porazil medvědí trh a investorům přinesl 32% návratnost, zatímco se ostatní firmy potýkaly s problémy.

Komentáře Dalia následovaly po rozhodnutí Fedu zavést třetí po sobě jdoucí zvýšení sazeb o 75 bazických bodů v letošním roce. Před červnem banka naposledy provedla tak velké zvýšení sazeb v roce 1994.

Tato zvýšení již podle Dalia výrazně zpomalila hospodářský růst v USA.

"Právě teď jsme velmi blízko 0% růstovému roku," řekl. "Myslím, že se to bude zhoršovat do roku 2023 a pak do roku 2024, což bude mít důsledky i pro volby."

Po dalším zvýšení sazeb Fedu klesl S&P500 o 1,7 % na dvouměsíční minima. Dalio se tak připojil k dalším miliardářským investorům, jako je Carl Icahn, a řekl, že akciový trh bude letos dále klesat, protože Fed pokračuje ve zvyšování úrokových sazeb, a dodal, že trh s dluhopisy bude zasažen obzvláště tvrdě.

(408) Billionaire investor Ray Dalio does the Math: Stocks to fall 20% if rates rise to 4.5% || THE A TEAM - YouTube

Minulý měsíc předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell řekl, že centrální banka se nezastaví před ničím, dokud nebude inflace pod kontrolou, i kdyby to mělo znamenat určitou bolest pro domácnosti a podniky.

"Musíme dostat inflaci pod kontrolu. Přál bych si, aby existoval bezbolestný způsob, jak to udělat. Není." Tato bolest, řekl Dalio, bude v příštích několika letech velmi tvrdě pociťována. "Fed má vždy kompromis," řekl, mezi ekonomickou silou a inflací. Vzhledem k tomu, že cílem banky je nyní inflace, bude bance udávat směr, dokud nebude "ekonomická bolest" považována za vážnější než inflace, poté přijde zvrat v jejich strategii.

Dalio také uvádí, že jeho vizi podporuje i to, že lidé stále hodně utrácejí a mají dostatek hotovosti, což se dá aplikovat i pro investory. Dalším aspektem je také zaměstnanost, kde sice řada firem ''ořezává'' stavy, ale i tak jsou čísla stále dost vysoko.

  • Jak to vidíte vy? Myslíte si, že bude Fed vůbec ještě schopen ''měkkého přistání''? 
  • Je podle vás reálný propad akcií o dalších 20%?
  • Jakou volíte v tomto období strategii vy? 🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.