S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Ultra bullish zpráva pro Teslu. Elon Musk právě představil nejdůležitější produkt tohoto desetiletí

Dominik Petrnoušek
3. 10. 2022
5 min read

Jestli na něco fanoušci nejbohatšího muže a šíleného podnikatele čekali, tak je to humanoidní robot od Tesly. A právě toho tento proslulý vizionář nyní představil. Dámy a pánové, toto je Optimus. Známe cenu a také datum zahájení výroby.

Bude se Optimus prodávat pod záštitou Tesly?

Dlouho se o tom mluvilo, dlouho se spekulovalo. Musk sám dokonce "představil" prototyp, ze kterého se nakonec ale vyklubal jenom figurant v kostýmu. Teď to ale bylo opravdové. Nejbohatší muž planety Elon Musk představil nejnovější prototyp humanoidního robota, kterého vyvíjí jeho společnost Tesla vyrábějící elektromobily.

Optimus se objevil na pódiu na akci v Silicon Valley, kde zamával publiku, zatančil a předvedl chůzi. Tedy o něco lepší výkon, než jeho předchozí kolega. Zbytek ukázek byl pouze na video. Kompletní záznam si můžete prohlédnout zde:

https://www.youtube.com/watch?v=UXHoWNfjJYM

Generální ředitel uvedl, že robot je stále pouze rozpracovaný. Uveden by ale prý měl být během několika let. Ovšem víme, jak to s deadliny u Muska chodí... Na Marsu už jsme měli být několik let 😐

Podle inženýrů společnosti Tesla $TSLA+1.6%  budou roboti pro masový trh testováni na pracovních místech v automobilových továrnách. Což je také primární účel, na který by měli být využiti. Jako pracovní. Samozřejmě člověka evokuje myšlenka osobního sluhy, jako tomu byl ve slavném filmu Já, robot. Takový ale zatím plán není.

Abych pravdu řekl, i jako fanoušek Muska a Tesly jsem stále celkem skeptický. Robot ani na ukázkách nepředvedl nic zásadně lepšího, než umí třeba roboti od Boston Dynamics, kteří podobné kousky předvádí na internetu už nějaký ten pátek.

https://www.youtube.com/watch?v=tF4DML7FIWk

Musk ale očividně opět spoléhá na to, že dokáže svůj produkt dostat k lidem. Uvedl totiž, že roboti budou vyráběni masově, jejich cena bude nižší než 20 000 dolarů a budou k dispozici za tři až pět let. To se o konkurenci říct nedá. A hlavně má Optimus oproti konkurenci jednu velkou výhodu. Má v zádech Muska, který už přesvědčil miliony lidí ke koupit elektromobilu. A také má docela solidní finanční sílu 🤷

"Je to skutečně zásadní proměna civilizaci, jak ji známe"

Prohlásil Musk při prezentaci. Očividně svému projektu věří.

Některé skupiny ale úplně nadšené nejsou. Na internetu se objevuje velká část skeptických názorů. Zejména pak od analytiků, kteří se bojí, že se Tesla zaměří na robotiku, a doporučili jí, aby se místo toho soustředila na projekty bližší hlavnímu oboru podnikání společnosti - tedy EV. Co si ale budeme povídat - těžko čekat, že by analytik napsal, že se těší, až Tesla nalije miliardy dolarů do nejistého projektu v podobě robota, o kterých se už mluví desítky let.

Umělá inteligence

Postavit robota není zas až těžké. Tedy z hardwarového hlediska. To hlavní je samozřejmě uvnitř - software, umělá inteligence. A tam je Tesla silně napřed.

Musk (který mimochodem stále varuje před umělou inteligencí jako hrozbou pro lidstvo), řekl, že Tesla chce zajistit, aby přechod ke společnosti, která využívá roboty jako spolehlivou pracovní sílu, byl bezpečný. No, to chce asi každý.

"Vždy si chceme dávat pozor, abychom se nevydali cestou Terminátora," varoval s odkazem na legendární film. Nečekal doufám nikdo, že by si Musk nechal takovou příležitost ujít 😁Je ale pravda, že některá řešení působí celkem komicky. Třeba když dodal, že Tesla zabudovává ochranná opatření, včetně tlačítka Stop.

Máme se zřejmě na co těšit. Samozřejmě jako vždy je nutné brát Muska s rezervou, protože jak už to bývá, tak jeho časové odhady nebývají úplně reálné. Navíc se bojím, že opravdové zapojení robotů do masivní praxe a průmyslu tak, aby na ně byl spoleh bude otázkou spíše desítek let. Ne jednotek, jak tvrdí on.

Jak se vám líbí Optimus?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.