S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Ultra bycza wiadomość dla Tesli. Elon Musk właśnie odsłonił najważniejszy produkt dekady

Jaczek Vodiczka
3. 10. 2022
4 min read

Jeśli jest coś, na co czekali fani najbogatszego człowieka i szalonego przedsiębiorcy, to jest to humanoidalny robot od Tesli. I to jest właśnie to, co słynny wizjoner teraz ujawnił. Panie i panowie, to jest Optimus. Znamy cenę, znamy też datę premiery.

Czy Optimus będzie sprzedawany pod parasolem Tesli?

Mówi się o tym od dawna, spekuluje od dawna. Sam Musk nawet "odsłonił" prototyp, ale okazało się, że to tylko figurant w kostiumie. Ale teraz to było prawdziwe. Elon Musk, najbogatszy człowiek na świecie, odsłonił najnowszy prototyp humanoidalnego robota opracowywanego przez jego firmę produkującą samochody elektryczne Tesla.

Optimus pojawił się na scenie podczas imprezy w Dolinie Krzemowej, gdzie machał do publiczności, tańczył i demonstrował spacer. Nieco lepszy występ od swojego poprzedniego kolegi. Pozostałe pokazy były wyłącznie wideo. Pełny materiał filmowy można zobaczyć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=UXHoWNfjJYM

CEO powiedział, że robot jest jeszcze w trakcie prac. Mówi się jednak, że zostanie uruchomiony w ciągu kilku lat. Oczywiście wiemy, jak wyglądają terminy Muska... Powinniśmy być na Marsie od lat 😐.

Według inżynierów Tesli $TSLA-3.5%, roboty przeznaczone na rynek masowy będą testowane na stanowiskach pracy w fabrykach samochodów. Co jest też podstawowym celem, do którego powinny być wykorzystywane. Jako pracownik. Oczywiście ludzi przywołuje idea osobistego sługi, jak w słynnym filmie I, Robot. Ale to jeszcze nie jest plan.

Szczerze mówiąc, nawet jako fan Muska i Tesli, wciąż jestem dość sceptyczny. Nawet w demonstracjach robot nie pokazał niczego zasadniczo lepszego niż, powiedzmy, roboty z Boston Dynamics, które od jakiegoś czasu wykonują podobne akrobacje w internecie.

https://www.youtube.com/watch?v=tF4DML7FIWk

Ale Musk najwyraźniej znów polega na swojej umiejętności dotarcia ze swoim produktem do ludzi. Powiedział, że roboty będą produkowane masowo, będą kosztować mniej niż 20 tys. dolarów i będą dostępne za trzy do pięciu lat. Nie jest to prawdą w przypadku konkurencji. Co najważniejsze, Optimus ma jedną dużą przewagę nad konkurencją. Ma na swoich plecach Muska, który przekonał już miliony ludzi do zakupu samochodu elektrycznego. No i ma też całkiem solidne wpływy finansowe 🤷.

"To naprawdę jest fundamentalna transformacja cywilizacji, jaką znamy"

Musk oświadczył podczas prezentacji. Wyraźnie wierzy w swój projekt.

Ale niektóre grupy nie są do końca entuzjastyczne. W sieci panuje spory sceptycyzm. Zwłaszcza ze strony analityków, którzy obawiają się skupienia Tesli na robotyce i zalecili jej w zamian skupienie się na projektach bliższych głównej działalności firmy - czyli samochodach elektrycznych. Ale co tu dużo mówić - trudno oczekiwać, że analityk napisze, że cieszy się na myśl o tym, że Tesla sypnie miliardami dolarów w niepewny projekt robota, o którym mówi się od dziesięcioleci.

Sztuczna inteligencja

Zbudowanie robota nie jest takie trudne. Z perspektywy sprzętowej, czyli. Oczywiście najważniejsze jest to co w środku - oprogramowanie, sztuczna inteligencja. I właśnie w tym zakresie Tesla jest daleko z przodu.

Musk (który, nawiasem mówiąc, wciąż ostrzega przed AI jako zagrożeniem dla ludzkości), powiedział, że Tesla chce zapewnić, że przejście do społeczeństwa, które używa robotów jako niezawodnej siły roboczej, jest bezpieczne . No cóż, chyba każdy tego chce.

"Zawsze chcemy się upewnić, że nie pójdziemy drogą Terminatora" - ostrzegł, nawiązując do legendarnego filmu. Mam nadzieję, że nikt nie spodziewał się, że Musk przepuści taką okazję 😁 Ale to prawda, że niektóre rozwiązania wyglądają dość komicznie. Jak wtedy, gdy dodał, że Tesla wbudowuje zabezpieczenia, w tym przycisk stop.

Najwyraźniej mamy na co czekać. Oczywiście, jak zawsze, Musk musi być brany z ziarnem soli, bo tak się składa, że jego szacunki czasowe nie są do końca realistyczne. Co więcej, obawiam się, że prawdziwa integracja robotów z masową praktyką i przemysłem, tak aby można było na nich polegać, będzie kwestią dziesięcioleci. Nie jednostki, jak twierdzi.

Jak ci się podoba Optimus?

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.