S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Bankructwo Lehman Brothers w 2008 roku było słabym naparem w porównaniu z obecną sprawą Credit Suisse

Jaczek Vodiczka
3. 10. 2022
9 min read

Jeden z największych banków na świecie ma głębokie kłopoty i obecnie walczy nawet o przetrwanie. Bardzo negatywne wydarzenia mogą wywołać szok podobny do tego, jaki wywołał upadek amerykańskiego banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 roku. Chciałbym zwrócić uwagę, że to wydarzenie wywołało jeden z najpoważniejszych kryzysów finansowych i gospodarczych od czasów Wielkiego Kryzysu.

Credit Suisse

Co stało się przyczyną wielu spekulacji i obaw o przyszłość Credit Suisse? Credit Suisse's credit default swaps, które oferują ochronę przed niewykonaniem zobowiązania przez firmę, gwałtownie wzrosły w ostatnim tygodniu. Pięcioletnie swapy Credit Suisse na ryzyko kredytowe skoczyły w piątek o 6 punktów bazowych do prawie 247 punktów bazowych, co jest najwyższym poziomem od co najmniej 10 lat. Bazowe kontrakty CDS były w piątek zapisane na bardzo wysokich poziomach, wskazując na stopniowy wzrost kosztów refinansowania.

 • Credit Suisse CDS rozpoczął rok na poziomie 57bps!

Credit Suisse $CS+1.0% obecnie handluje na poziomie 0,23 razy tangible book = materialna wartość księgowa. To bardzo niepokojąca wycena dla banku, a także dla rynku europejskiego i tutejszych banków.

 • Książka material na - Definicja wartości księgowej materialnej, zwanej również kapitałem własnym netto, mierzy wartość aktywów netto przedsiębiorstwa z wyłączeniem wartości niematerialnych i prawnych oraz wartości firmy. Innymi słowy, to ile warte są wszystkie fizyczne aktywa firmy.
 • Aby zrozumieć obecny problem, musimy cofnąć się nieco w czasie i przyjrzeć się pewnym wydarzeniom.

Credit Suisse ma poważne kłopoty z powodu ciągłych skandali związanych z zarządzaniem ryzykiem w swoim banku inwestycyjnym, w tym fiaska Archegos Capital, które kosztowało go ponad 5 miliardów dolarów.

Problemy z modelem biznesowym Credit Suisse

Na pierwszy rzut oka, $CS+1.0% ma bardzo atrakcyjny business mix, który opiera się na lekkim kapitałowo biznesie zarządzania majątkiem (do dwóch trzecich banku) i jest uzupełniony przez odpowiednio duży sektor inwestycyjny (jedna trzecia banku). Brzmi to niemal podobnie jak europejska wersja Morgan Stanley, ale oczywiście są różnice i to dość szybkie.

Credit Suisse jest bankiem inwestycyjnym, który koncentruje się przede wszystkim na rynkach kredytowych i emisjach na rynkach kapitałowych. Są to obszary, które w obecnym otoczeniu makroekonomicznym stanowią spore wyzwanie.

 • W związku z aferą z Archegos Capital, $CS+1.0% został zmuszony do wycofania się z biznesu Prime Finance, który jest zazwyczaj bardzo lukratywną i dochodową linią biznesową dla banków inwestycyjnych. Ponadto, w obecnym środowisku jej silne obszary finansowania lewarowanego, fuzji i przejęć oraz działalności SPAC są bardzo stonowane. CS poniósł też istotne (ale jeszcze nie skwantyfikowane straty) z tytułu wykupu Citrixa.

W połączeniu z kolosalnymi błędami w zarządzaniu ryzykiem, bank inwestycyjny Credit Suisse ma teraz duże kłopoty. To napędza koszty finansowania i może łatwo przekształcić się w spiralę śmierci, plus kluczowe kierownictwo i twórcy dosłownie próbują uciec z banku.

Przyjrzyjmy się głębiej wspomnianej kwestii 👇

Kryzys w Credit Suisse - czy na pewno nie kupiłbym tego dipu

Poza stratami finansowymi, istnieją inne znaczące konsekwencje dla $CS+1.0% w krótkim i średnim okresie. O ile obecna cena akcji wydaje się atrakcyjna w kontekście wyceny długoterminowej akcji, to nie jestem skłonny tutaj inwestować. Bank inwestycyjny wydaje się być targany poważnymi problemami i kwestiami związanymi z zarządzaniem ryzykiem = ich naprawienie będzie prawdopodobnie długim i kosztownym procesem.

Problemy o gigantycznych rozmiarach

Credit Suisse jest w głębokich kłopotach. Szwajcarski gigant bankowy jest uwikłany w serię skandali finansowych, które teraz zagrażają jego przyszłości. Spekulacje na temat przyszłości szwajcarskiego giganta bankowego trwają od miesięcy na rynkach, w kręgach biznesowych i politycznych oraz w mediach społecznościowych.

Szwajcarski bank i jeden z największych banków na świecie ma głębokie kłopoty i obecnie walczy o przetrwanie. Negatywny wynik może spowodować szok podobny do tego, jaki wywołał upadek amerykańskiego banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 roku. Ta analogia uzmysławia, jak poważna jest sytuacja.

 • Rok temu kapitalizacja rynkowa Credit Suisse wynosiła 22,3 mld USD. Dziś jego wartość rynkowa wynosi zaledwie 10,28 mld USD. Akcje Credit Suisse spadły w ciągu roku o 60,48% do 3,92 USD.

Czy wiesz, jak ta gigantyczna strata jest zaskakująca? Bank ten jest światowym liderem, któremu udało się nawet przetrwać kryzys finansowy, nie tracąc zbyt wiele. W czasie tego kryzysu akcje Credit Suisse spadły, ale tylko do poziomu 45 dolarów, co wydawało się wówczas świetnym wynikiem dla banku. Więc obecna utrata ponad połowy jej kapitalizacji rynkowej jest naprawdę szokiem.

Co się stało?

Morale pracowników w ostatnich dniach było fatalne. Bank nie przedłużył jeszcze umów z niektórymi dostawcami. Osoby odchodzące z pracy nie otrzymują już rekompensaty, co w opinii CS jest środkiem zaradczym i oszczędnościowym.

Z banku odchodzą talenty i specjaliści. Bank stracił jednego ze swoich najlepszych traderów, Jensa Weltera, który po 27 latach pracy w placówce odszedł do Citigroup. W momencie odejścia Welter był globalnym co-head of banking. Kolejnym odejściem jest globalny szef produktów kredytowych Daniel McCarthy.

"Jestem świadomy, że istnieje wiele niepewności i spekulacji zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz firmy" - powiedział pracownikom CEO Ulrich Körner w notatce z 30 września. "Chociaż docenicie, że nie mogę podzielić się szczegółami naszych planów transformacji przed 27 października, chcę również upewnić się, że docieramy do was bezpośrednio w tym wymagającym okresie. Dlatego do tego czasu będę wysyłał wam wszystkim regularne aktualizacje."

Prezes wyjaśnił, że "jest to krytyczny czas" dla banku i ostrzegł pracowników, że plotki i spekulacje będą trwały i będą coraz głośniejsze.

Greensill, Archegos

Błędy banku inwestycyjnego w ostatnich latach pogrążyły Credit Suisse w serii skandali, ożywiając spekulacje o jego bankructwie lub połączeniu z konkurencyjnym UBS.

 • Jedna afera miała miejsce w 2021 roku i spowodowała bankowi kilka miliardów dolarów strat.

Greensill

Pierwszym z nich jest upadłość Greensill. Brytyjska firma, założona w 2011 roku, jest pożyczkodawcą łańcucha dostaw i należności, który specjalizuje się w pożyczaniu pieniędzy firmom, aby mogły one zapłacić swoim dostawcom. Następnie pakuje długi tych firm w finansowe papiery wartościowe, które odsprzedaje inwestorom.

Ale domek z kart zaczął się walić, gdy ci inwestorzy, w tym Credit Suisse, zwątpili w prawdziwą wartość długów i porzucili Greensill, który następnie ogłosił upadłość w marcu 2021 r.

 • Credit Suisse zainwestował w produkty Greensill do 10 mld dolarów pieniędzy swoich klientów.

Archegos

Drugi skandal wiosną 2021 roku dotyczył biura rodzinnego Archegos Capital Management. Bill Hwang jest południowokoreańskim inwestorem z siedzibą w Nowym Jorku. Tiger Asia, firma, którą sfinansował w 2000 roku, poniosła poważną porażkę w 2012 roku z powodu zarzutów o insider trading. Hwang stopniowo ożywił Tiger Asia, który później przekształcił się w Archegos.

Podczas gdy jego firma zarządzałaby 10 miliardami dolarów, Hwang przekonał banki, w tym Credit Suisse, aby pożyczyły mu 30 miliardów dolarów na dalsze inwestycje. W 2020 roku zainwestował w ViacomCBS, którego wartość akcji gwałtownie wzrosła.

Na początku 2021 roku Credit Suisse zwrócił się do Archegosa z prośbą o de-ryzyko i zdeponowanie środków. Hwang obiecał zmniejszyć ryzyko.

 • Co się stało potem? W marcu 2021 roku akcje ViacomCBS załamały się, a banki poprosiły Archegos o pokrycie strat, czego nie można było już zrobić. W efekcie firma Hwanga - Archegos - zbankrutowała.

Kolejny skandal z przeszłości - obligacje Mozambiku dotyczące tuńczyka

Tytuł śmieszny, ale historia katastrofalna. Szwajcarski bank $CS+1.0%, który w ostatnich latach odradzał się po kosztownych skandalach i procesach sądowych, zgodził się wypłacić sumę inwestorom, którzy kupili dług, by pomóc w finansowaniu projektu połowu tuńczyka w południowoafrykańskim kraju.

Credit Suisse i rosyjski bank inwestycyjny VTB wynegocjowały 2 miliardy dolarów w zabezpieczonych przez rząd pożyczkach i obligacjach w latach 2013-2016, aby rzekomo rozwijać flotę połowową tuńczyka w kraju i projekty związane z bezpieczeństwem morskim. Firmy zaciągnęły pożyczki na zakup sprzętu korzystając z gwarancji państwowych, które nie zostały zatwierdzone przez mozambicki parlament. Wielkość zadłużenia została ujawniona międzynarodowym darczyńcom dopiero w 2016 roku. Ujawnienie pożyczek, upadek firm i kolejne niewypłacalności doprowadziły do wieloletniego kryzysu finansowego w Mozambiku.

 • Credit Suisse zgodził się jednak zapłacić 22,6 mln dolarów restytucji inwestorom, którzy zostali oszukani w związku ze skandalem z pożyczkami w Mozambiku.
 • Ten artykuł może wydawać się Państwu długi, ale proszę mi wierzyć, że tego zagadnienia nie da się streścić w pigułce, a zwracam uwagę, że nie wspomniałem jeszcze o kilku innych kwestiach.

Czy istnieje jakieś rozwiązanie tych problemów?

Firma nie może zaprzeczyć, że potrzebuje pozyskać kapitał, ale nie ma dobrych opcji, aby to zrobić. Prezes Koerner ma plan, aby wyjść z wieloletnich skandali (Archegos, Greensill Capital, obligacje tuńczykowe w Mozambiku, pranie brudnych pieniędzy w Bułgarii, szpiegostwo korporacyjne itp.), które zaczynają się od tego, że bank inwestycyjny traci gotówkę. Innym problemem jest zwalnianie bankowców, ale to wiąże się z dużymi kosztami wstępnymi, a bank, który obiecuje, że sam sfinansuje swój zwrot, rzadko zdobywa zaufanie inwestorów.

Aby uniknąć ogłoszenia upadłości, Credit Suisse obiecał przedstawić 27 października plan strategiczny. Obejmowałoby to w szczególności zbycie działalności w zakresie bankowości inwestycyjnej - ale szczegóły nie są jeszcze znane.

 • Problem w tym, że restrukturyzacja banku inwestycyjnego jest długa, długotrwała, ryzykowna i kosztowna. Co więcej, zaufanie wszystkich wierzycieli $CS+1.0% jest bardzo kruche.

Wniosek

Krótko mówiąc, będzie to prawdopodobnie wieloletnia historia bez gwarancji sukcesu. Co ważne, akcjonariusze będą na ostatnim miejscu listy priorytetów, gdyż Credit Suisse będzie musiał wyważyć żądania innych interesariuszy. To rzeczywiście bardzo duży problem, który może doprowadzić do naprawdę trudnych konsekwencji i scenariusza Lehman Brothers 2.0.

 • Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?
 • Czy będziemy świadkami Lehman Brothers 2.0?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.