S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Analiza analizy i strategii legendarnego inwestora Petera Lyncha, który osiągnął złożoną roczną stopę zwrotu na…

Jaczek Vodiczka
3. 10. 2022
4 min read

Peter Lynch jest bardzo doświadczonym inwestorem, który osiągnął ponadprzeciętną aprecjację w latach 1977-1990, gdzie jego średni roczny zwrot wyniósł 29,2%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż indeks S&P500. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak Peter Lynch analizował akcje i osiągał niewiarygodnie wysoką aprecjację.

Peter Lynch

Peter Lynch, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, przez 13 lat był szefem funduszu Fidelity Magellan. Podczas jego kadencji aktywa funduszu wzrosły z 18 milionów dolarów do 14 miliardów dolarów, zapewniły inwestorom roczną stopę zwrotu na poziomie 29% i były najwyżej ocenianym funduszem inwestycyjnym.

Na czym skupia się Peter Lynch analizując akcje?

  • Wzrost zysków w ciągu ostatnich 5 lat musi być większy niż 15% rocznie, ale mniejszy niż 30% rocznie (mówiąc wprost, spółka musi pokazać wzrost, ale nie może to być zbyt duży skok, gdyż może to być trend krótkoterminowy).
  • Wskaźnik zadłużenia do kapitałuwłasnego poniżej 1 (wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego pokazuje stosunek kapitału posiadanego przez firmę do kapitału, który pożycza).
  • ROE powyżej 15% (ROE = return on equity, czyli miara rentowności firmy w stosunku do jej kapitału własnego).
  • P/E poniżej 15 (pewnie nie muszę tu tłumaczyć, każdy zna wskaźnik P/E).
  • Udział instytucjonalny musi być mniejszy niż 30%.

Analiza jest kluczem do podejścia Lyncha. Badając spółkę, stara się zrozumieć jej działalność i perspektywy, w tym wszelkie przewagi konkurencyjne, a także ocenić wszelkie potencjalne pułapki. Ponadto Lynch twierdzi również, że inwestor nie może osiągnąć przyzwoitych zysków, jeśli akcje zostały zakupione po zbyt wysokiej cenie.

Lekcje od Petera Lyncha, jak wybierać akcje, które przebijają rynek i przynoszą wysokie zyski 👇

(417) Peter Lynch - Jak wybierać akcje - YouTube

Oto inne kluczowe wskaźniki, które Lynch bada 👇

Wzrost zysków: stopa wzrostu zysków powinna odpowiadać "historii" spółki - Niezwykle wysokie poziomy stóp wzrostu zysków nie są trwałe.

Zarobki w skali roku: historyczne zapisy dotyczące zarobków należy przejrzeć pod kątem stabilności i spójności. Ceny akcji nie mogą długo odbiegać od poziomu zysków, więc wzór wzrostu zysków pomoże ujawnić stabilność i siłę firmy. W idealnej sytuacji zarobki powinny systematycznie rosnąć.

Stosunek ceny do zysków: Potencjał zysków spółki jest podstawowym wyznacznikiem jej wartości. Wskaźnik ceny do zysków pomaga zachować perspektywę poprzez porównanie aktualnej ceny do ostatnio zgłoszonych zysków.

Wskaźnik ceny do zarobków w stosunku do średniej historycznej: Ta metryka pokazuje realistyczny poziom, który jest normalny dla firmy. To kolejna istotna część analizy, która da Ci mniej więcej rzeczywisty, a nie zniekształcony obraz.

Wskaźnik cena/zysk w stosunku do średniej w branży: Porównanie wskaźnika cena/zysk spółki do wskaźnika cena/zysk w branży może pomóc ujawnić, czy spółka jest rentowna. Co najmniej jednak prowadzi do pytań o to, dlaczego firma jest wyceniana inaczej.

Dywidendy i wskaźnik wypłaty: Dywidendy są zazwyczaj wypłacane przez większe spółki, a Lynch ma tendencję do faworyzowania mniejszych spółek wzrostowych. Lynch sugeruje jednak, że inwestorzy preferujący spółki wypłacające dywidendę powinni szukać spółek ze zdolnością do wypłaty w czasie recesji (na co wskazuje niski odsetek zysków wypłacanych w formie dywidendy) oraz spółek, które mają 20- lub 30-letnią historię regularnych podwyżek dywidendy.

Wniosek

Dzisiejszy artykuł pozwolił na kolejne spojrzenie na analizę i strategię Petera Lyncha, która ma nas wiele do nauczenia. Chociaż jest to jego strategia, która odniosła sukces około 1980 roku, myślę, że jest ona możliwa do zastosowania i wykorzystania dla Twojego sukcesu teraz.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.