S&P 500 ^GSPC
5,087.03
+2.11%
Nvidia NVDA
$785.38
+16.40%
Meta META
$486.13
+3.87%
Amazon AMZN
$174.58
+3.55%
Microsoft MSFT
$411.65
+2.35%
Tesla TSLA
$197.41
+1.36%
Apple AAPL
$184.37
+1.12%
Alphabet GOOG
$145.32
+1.03%

10 najlepszych akcji na 2022 r.

Jeśli jesteś jednym z bardziej doświadczonych inwestorów, to z pewnością nie martwisz się dziś o to, czy rynki spadną o jeden procent, czy też zobaczymy rajd Świętego Mikołaja, ale raczej już patrzysz w przyszłość, które akcje mogą być właściwym wyborem na rok 2022 i kolejne lata. Oto 10 wskazówek, które mogą ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Przygotuj się na rok 2022.

Niewątpliwie w 2022 roku będzie wiele do śledzenia. Na rynku amerykańskim należy spodziewać się napiętego rynku pracy, rosnącej inflacji i prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Na całym świecie występują komplikacje w łańcuchu dostaw i podejmowane są wysiłki w celu zwalczania COVID-19 i jego wielu wariantów. Ekonomiści są jednak ostrożnymi optymistami na rok 2022 i generalnie przewidują globalny wzrost gospodarczy w granicach 4,5-5%.

Te 10 akcji powinno, nawet biorąc pod uwagę wspomniane wyżej warunki, być świetnym dodatkiem do zrównoważonego portfela każdego rozsądnego inwestora.

Alphabet $GOOG+0.0%

Jako pierwszorzędna akcja wzrostowa o dużej kapitalizacji rynkowej, GOOGL handluje przy wskaźniku ceny do zysku praktycznie identycznym jak szerszy indeks S&P 500, mniej niż 29 punktów. Analitycy oczekują, że zyski GOOGL wzrosną o 24% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat, w przeciwieństwie do 15% wzrostu oczekiwanego dla Apple Inc $AAPL+0.0%, który handluje na 31-krotność zysków. Podstawowa działalność Alphabet w zakresie reklamy online pozostaje niezwykle silna; przychody z YouTube nadal gwałtownie rosną, o ponad 43% w ostatnim kwartale, a działalność Google w zakresie chmury jest również na wzrost. Chociaż operacje w chmurze nie są rentowne - przy przychodach 4,99 mld dolarów w ostatnim kwartale, które wzrosły o 45% rok do roku, Alphabet zanotował stratę operacyjną w wysokości 644 mln dolarów - marże poprawiają się, a przejście do rentowności stanowi dużą szansę dla inwestorów. Atrakcyjna jest także opcjonalność działu "other bets", który od dawna przynosi straty, a w którym Alphabet realizuje wielkie pomysły. Co więcej, jeśli kierownictwo przestanie bawić się w te "inne zakłady", wyjście z tego działu wygenerowałoby dodatkowe 1,3 mld USD zysku operacyjnego tylko w ostatnim kwartale.

Medifast $MED+0.0%

Następna na liście najlepszych akcji do kupienia na 2022 jest Medifast, wielopoziomowa firma marketingowa, która produkuje, dystrybuuje i sprzedaje żywność odchudzającą. Po zasadniczo "handlu bocznym" w 2021 roku, Medifast po raz kolejny znajduje się w żałośnie niedowartościowany, pomimo godnego pozazdroszczenia roku wzrostu, ze sprzedażą o 52% w ostatnim kwartale. Akcje Medifast, które można określić jako okazję do "wzrostu za rozsądną cenę", są notowane po cenie niższej niż 15-krotność zysków, podczas gdy analitycy oczekują wzrostu zysków o 20% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. Brak zadłużenia, zrównoważona dywidenda w wysokości 2,9% i niedawny zakup akcji MED przez osoby trzecie za prawie 1 mln USD sprawiają, że nie ma nic, czego nie można by było pokochać w tej przeoczonej spółce o wartości 2,3 mld USD.

ASML $ASML+0.0%

Miliarder, inwestor Peter Thiel, znany jest z pogardy dla konkurencji. Uważa on, że firmy i inwestorzy powinni dążyć do czegoś zbliżonego do monopolu. A ASML, firma technologiczna z siedzibą w Holandii, która jest obecnie warta około 320 miliardów dolarów, ma niezwykle cenny monopol. ASML jest jedynym na świecie producentem maszyn do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV), które są potrzebne odlewniom półprzewodników i głównym producentom układów scalonych do produkcji najpotężniejszych układów na świecie. Na najwyższym poziomie ASML jest firmą, która podtrzymuje trend do tworzenia coraz mniejszych, gęstszych i bardziej energooszczędnych układów scalonych. Bariery wejścia na rynek są niezwykle wysokie - firma ASML spędziła dekady na badaniach nad tą technologią, a każda maszyna do litografii EUV kosztuje około 150 milionów dolarów i jest mniej więcej wielkości autobusu - a popyt pozostaje wysoki, ponieważ globalny niedobór układów scalonych będzie trwał do 2022 roku.

EOG Resources $EOG+0.0%

Byłoby zaniedbaniem obowiązków dla każdego, kto kompiluje listę najlepszych akcji do kupienia na 2022 rok, aby pominąć selekcje, które skorzystają z inflacji. Wejdź do EOG, amerykańskiego producenta ropy i gazu, którego wycena na poziomie 50 mld USD czyni go wystarczająco dużym, by przetrwać każdą burzę. Spółka wypłaca zrównoważoną dywidendę w wysokości 1,8% i jest notowana po cenie niższej niż 9-krotność przyszłych zysków. EOG notowany jest z 33% dyskontem do maksimów z października 2018 roku, mimo że ceny ropy były wtedy praktycznie identyczne jak dziś. Biorąc pod uwagę listopadową inflację na poziomie 6,8% - najwyższą od prawie 40 lat - inwestorzy powinni oczekiwać, że surowce takie jak ropa naftowa są przygotowane do dalszych wzrostów.

Microsoft $MSFT+0.0%

Czasy, gdy firma Billa Gatesa dominowała na rynku dzięki lukratywnym kontraktom na Microsoft Windows, dawno minęły. Nowoczesny Microsoft, który jest fantastyczną firmą, koncentruje się na chmurze, a prawie wszystkie aspekty jego działalności są ukierunkowane na wykorzystanie jego platformy Azure, szybko rozwijającej się, wysokomarżowej usługi, która jest drugim co do wielkości dostawcą chmury obok AWS. Pozycja monopolisty w dziedzinie systemów operacyjnych (Windows) i oprogramowania produkcyjnego (Office i Office 365) zapewnia regularne przepływy pieniężne, które może reinwestować w chmurę. Segmenty takie jak LinkedIn (wzrost o 42% w ostatnim kwartale), Xbox, Microsoft Surface i Microsoft Dynamics to pyszny lukier na torcie. Nie zdziwcie się, jeśli w 2022 roku Microsoft przekroczy wycenę 3 bilionów dolarów.

Upstart Holdings $UPST+0.0%

Upstart jest innowatorem w branży ocen kredytowych, od dawna zdominowanej przez Fair Isaac Corp. $FICO+0.0%. Twierdzenia Upstart są niezwykłe: firma twierdzi, że pożyczkodawcy, którzy korzystają z jej usług doświadczają 75% mniej niespłaconych pożyczek. Dowody behawioralne również wskazują na użyteczność technologii Upstart: liczba partnerów z bankami wzrosła z 10 w momencie IPO w grudniu 2020 r. do 31 w momencie ogłoszenia wyników w listopadzie. Rynek, na którym działa Upstart, również szybko się rozwija. To, co zaczęło się od kredytów osobistych, teraz rozszerza się na znacznie większy rynek kredytów samochodowych, a większe ryby, takie jak kredyty hipoteczne, prawdopodobnie pojawią się z czasem. Z ceną akcji na poziomie 22-krotności zysków, jest dużo wzrostu wbudowanego, ale Upstart jest już rentowny - rzadkość dla młodych akcji wzrostowych.

Visa $V+0.0%

Gigant kart kredytowych Visa rzadko oferuje kuszące punkty wejścia, handlując z premią w stosunku do reszty rynku dzięki imponującym wynikom, wysokim marżom, spójności i niewiarygodnej przewadze konkurencyjnej. Jednak po niewielkim spadku w 2021 roku, akcje są całkowicie płaskie od szczytów z lutego 2020 roku. I to pomimo tego, że wolumen płatności w ostatnim, czwartym kwartale fiskalnym wzrósł z poziomu sprzed 2019 roku, a spółka pewnie ogłosiła 17% wzrost kwartalnej dywidendy pieniężnej. Okazja z Visa jest częściowo ze względu na kilka przerażających ostatnich nagłówków, jak Amazon.com Inc $AMZN+0.0% nagle planuje zakazać korzystania z kart Visa wydanych w Wielkiej Brytanii na swojej stronie z powodu wysokich opłat. Dyrektor generalny Visy powiedział jednak, że spodziewa się, iż konflikt zostanie rozwiązany. Stopniowy powrót do normalności i wzmożone podróże po świecie bez wątpienia będą korzystne dla Visy.

Grupo Aeroportuario del Sureste $ASR+0.0%

Czas na coś trochę niekonwencjonalnego: Przedostatnim wyborem wśród najlepszych akcji do kupienia jest meksykański operator lotniskowy Grupo Aeroportuario del Sureste. W przeciwieństwie do samych linii lotniczych, operatorzy muszą jedynie utrzymywać lotniska w ruchu, a następnie usiąść i spieniężyć swoje udziały. Firma, która jest właścicielem lotnisk w Cancun w Meksyku; San Juan w Puerto Rico; i Medellín w Kolumbii, zgłosiła w listopadzie, że ruch na wszystkich swoich lotniskach był już o 7,2% wyższy niż w listopadzie 2019 r. Chociaż omicron i przyszłe warianty koronawirusów mogą stanowić zagrożenie, akcje były mało dotknięte wariantem delta w 2021 r., a firma wypaliła zyski, ponieważ Meksyk zrobił stosunkowo niewiele, aby zwalczyć nowe warianty. W skrócie, ASR jest międzynarodową spółką o średniej kapitalizacji i atrakcyjnie wycenianą akcją dywidendową, która przynosi 2% stopę zwrotu i jest notowana po cenie niższej niż 17-krotność zysków. Jeśli wierzysz w stopniowe ożywienie i stały powrót do normalnych zachowań konsumenckich, spodziewaj się, że branża turystyczna odbije się od dna, a ASR na tym skorzysta.

Meta Platformy $FB+0.0%

W dłuższej perspektywie czasowej warunki ekonomiczne mogą ulegać wahaniom, mogą wystąpić kryzysy geopolityczne, mogą pojawić się nieprzewidziane pandemie... ale jedna rzecz pozostaje niezmienna: ludzka natura. Meta Platforms, firma znana wcześniej jako Facebook, stawia na ego. Aż 3,58 miliarda ludzi korzysta z jednej z usług firmy - w tym Facebooka, Instagrama, WhatsApp i Messengera - każdego miesiąca, co stanowi około 50% światowej populacji lub 75% globalnych użytkowników Internetu. Tylko dwie z tych platform, Facebook i Instagram, są w znaczący sposób spieniężane, a monetyzacja WhatsApp i Messengera wciąż stanowi ogromną szansę. A słoniem w składzie porcelany jest zwrot przez Facebooka jego zakładu na metaverse, w który w ciągu najbliższego roku zainwestuje 10 mld dolarów. Choć jest praktycznie pewne, że miną lata, zanim zacznie wypłacać dywidendy, to przy zaledwie 23-krotności zysków Meta Platforms ma najlepszy wskaźnik wartości do wzrostu spośród wszystkich akcji FAANG.

To nie jest rekomendacja inwestycyjna.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet