S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Rohlík.cz oznámil šílené 10% dluhopisy. Geniální investice, nebo ekonomická sebevražda?

Dominik Petrnoušek
4. 10. 2022
4 min read

Téma, o kterém se šuškalo už delší dobu - Rohlík chce další miliardu z dluhopisů. Ty jsou svým výnosem 10 % p.a. pro investory extrémně lákavé. Pro firmu by ale podle mnohých odborníků mohly být smrtící.

Rohlík.cz je pod taktovkou Tomáše Čupra

Na začátku tohoto roku získal Rohlík.cz od zahraničních investorů skoro 200 milionů eur. Tedy téměř pět miliard korun. Peníze primárně od fondů Partech a Index Ventures ho tím vystřelily na pozici historicky nejvyšší startupové investice u nás. Část peněz přišla také třeba od J&T Banky nebo R2G.

Málokdo by chtěl víc. To ale není případ Tomáše Čupra, který má za sebou již několik úspěšně vybudovaných projektů - např. Slevomat a Dáme jídlo. Zakladatel dvou veleúspěšných firem teď opět šlape na plyn a chce další miliardu z dluhopisů.

O tom, že chce opět peníze na další rozvoj se šuškalo už o prázdninách, kdy Rohlík.cz zveřejnil dokument o rozhodnutí předsedy správní rady (tedy Čupra) o možnosti navýšení množství dluhopisů z 2,5 miliardy na víc než 3,5 miliardy korun.

Tato část dokumentu naznačila, že by ke zvýšení mohlo dojít

Oficiálně to bylo potvrzeno až zveřejněním dokumentu ČNB z 22. září. Ten schvaluje navýšení objemu dluhopisů o onu miliardu korun. Splatnost dluhopisů je 1. února 2026.

Část dokumentu z 22. září 2022

Sebevražedný výnos?

To by ale vzhledem k Čuprově stylu nebylo úplně zvláštní. Co mnoho investorů zarazilo je výnos těchto dluhopisů. Ten je nastaven na 10 % p.a. - což vzhledem k aktuální situaci sice dává smysl, ale podle mnohých hlasů na internetu a v diskuzích je to velice riskantní krok. Tvrdí, že by to mohl být začátek spirály, ve které nebude Rohlík schopný splácet a hlavně ji zastavit.

Věřím ale, že vedení společnosti a její institucionální investoři jsou velezkušení manageři a odborníci, kteří mají vše perfektně spočítáno. Lze také předpokládat, že o takové dluhopisy se strhne neuvěřitelná mela. Již předchozí várky byly rychle pryč. A to se nejednalo o takto vysoký úrok - navíc slibovaný až do roku 2026. Jarní emise byla vypsána s úrokem 5,5 %.

Nakoupit dluhopisy by podle všeho mělo být možné třeba přes J&T Banku. Ta uvádí toto: 

Rohlik.cz Finance a.s. vydává pětileté zajištěné dluhopisy s pevnou úrokovou sazbou ve výši 10,00 % p. a. Výplata úroku bude probíhat pololetně. Nominální hodnota jednoho dluhopisu je 10 000 CZK. Celkový objem Emise je 3 550 000 000 CZK. Emitent má možnost dluhopisy předčasně splatit po uplynutí 18 měsíců od data Emise. 

Jak je na tom Rohlík?

U nás se již potravinářský gigant rozšířil téměř všude. A proto Čupr nelení a expanduje do zahraničí. A roste rychle. Kupříkladu v Německu pod názvem Knuspr.de zahájili rozvozy už v Mnichově, Frankfurtu a Hamburku. Rozjíždí se také v Maďarsku. Itálii, Rumunsku a Španělsku.

Podstatné je, že je výrazně nezpomalil ani návrat do normálu po zmírnění pandemických opatření. Tedy lidé si na dovážku zvykli a nevrací se supermarketů. Rohlík vykázal za rok 2021 obrat 12 miliard korun a vyřídil 10 milionů objednávek.

CEO Tomáš Čupr je jednou z nejvýraznějších byznysových postav u nás. Vzhledem k jeho historii mají investoři solidní šanci, že dokáže největší startup kormidlovat správným směrem a vybudovat - tak jak má v plánu - celoevropského giganta.

https://www.youtube.com/watch?v=tY5Ulx_Ht3o

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky!

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.