S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Český kapitálový trh je v žalostném stavu, akcie Pilulky jsou však velmi atraktivní, tvrdí Jaroslav Šura

Pavel Botek
17. 10. 2022
7 min read

Jak vypadá český kapitálový trh očima jednoho z předních českých investorů? Jaroslav Šura nám v exkluzivním rozhovoru odpovídá na otázky ohledně Pilulky, Bezvavlasy, Komerční banky, windfall tax, ale i pohledu na pražskou burzu.

Jaroslav Šura

Pojďme si nejdříve krátce představit firmy, o kterých se zmiňujeme hned v 
začátku. Jedná se totiž o dvě dobře známé investice Jaroslava Šury a také o 
firmy, které nemají akcie upsané na hlavním pražském parketu, ale na trhu 
START.

Pilulka

Pilulka je technologická firma působící především na trzích v České republice, na Slovensku a v Rumunsku. V rozhovoru s panem Šurou jsem se na ni zaměřil kvůli tomu, že je dle mého názoru dost opomíjená a Jaroslav Šura je jedním z investorů, kteří vám mohou nastínit její kvality. Navíc se o Pilulce nikde moc aktivně nepíše, což je škoda, jelikož nedávno rozšířila svou působnost v Maďarsku a plánuje se i Rakousko.

Hlavní činností Pilulky je provozování e-commerce projektů v oblasti lékárenství, péče o zdraví a podpory zdravého životního stylu. Společnost provozuje vlastní distribuční sklady ve všech zemích a na českém trhu i vlastní a partnerské kamenné lékárny.

Bezvavlasy

Společnost Bezvavlasy je druhým největším online prodejcem vlasové kosmetiky v České republice. Zaměřují se na profesionální vlasovou kosmetiku pro kadeřnictví i retailovou klientelu na trzích v Česku, Slovensku a Maďarsku. Jedná se o společnost, která měla IPO v letošním roce. Společnost byla pro mnoho investorů atraktivní z pohledu čísel a potenciálu, což nám také rozebere Jaroslav Šura, jakožto jejich věrný investor a zastánce.

Jaroslav Šura je investor, podnikatel a ekonom. Spoluvlastní výrobce diářů a kalendářů Helma 365 a také Stil, která vyrábí školní potřeby, nebo dárkové zboží. Investuje do firem na pražské burze. Jeho oblíbenou společností je Komerční banka, ale v portfoliu u něj můžeme najít i mladé e-commerce firmy jako jsou Pilulka.cz a Bezvavlasy. Má velký přehled také v zahraničních firmách, zejména v americkém Big Techu. Co si myslí o Pilulce nebo bankách na pražské burze?

O vás je známo, že jste akcionářem internetového obchodu Pilulka.cz, který se zaměřuje na léky, drogerii a kosmetiku. Čím vás tato firma zaujala?
Pilulka byla první společnost ze sektoru e-commerce, která se objevila na české burze. A protože se domnívám, že tento sektor poroste ještě mnoho let, investice do této firmy se přímo nabízela.

Akcie Pilulky klesly o více než 50 % jenom za tento rok. Myslíte si, že je teď správná doba k otevření, nebo rozšiřování pozice?
Bylo zřejmé, že medvědí trend na US indexech se negativně dotkne cen u některých českých akcií. Malou technologickou Pilulku nevyjímaje. Domnívám se, že valuace firmy se blíží k svému dnu. K dlouhodobému držení začíná být cena akcií atraktivní. Je vhodné sledovat růst tržeb, expanzi firmy, ale také permanentní ztrátovost firmy, která si na čistý zisk bude muset ještě nějakou dobu počkat.

V rámci neveřejného kola IPO jste nakoupil akcie firmy Bezvavlasy. Proč jste se rozhodl do firmy Bezvavlasy investovat? Popřípadě jakou má konkurenční výhodu podle vás?
Firma Bezvavlasy je další subjekt z e-commerce, na rozdíl od Pilulky je vysoce zisková, a to i přesto, že růst tržeb je rovněž velmi dynamický. Generování volné hotovosti je velmi solidní a je jen otázkou času, kdy dojde k nějaké akvizici. Dá se předpokládat, že tato společnost poroste nejen organicky, ale i akvizičně. Také je vhodné podotknout, že jak Pilulka tak Bezvavlasy jsou v mezinárodním měřítku menšími firmami a samy se tak můžou stát předmětem převzetí, samozřejmě se slušnou prémií.

Kromě zmiňovaných mladých firem, které působí na pražské burze, zde máme i zavedené a silné banky jako jsou Komerční banka, MONETA Money Bank, nebo Erste Group. Která z nich je vašim favoritem?
Zejména Komerční banka je moje oblíbená firma, jejíž akcie jsou volatilnější než u Monety a zároveň méně rizikovější než u Erste. Takže prostor pro spekulativní obchody je dostatečný, zároveň je to skvělá dividendová firma i pro dlouhodobé držení. Z únorových hodnot, kdy akcie stála přes tisíc korun, je i slušně vyklesaná.

(Diskuze započala ještě před schválením WFT) Spekuluje se o zavedení daně z neočekávaných zisků, tzv. windfall tax. Ta by se dotkla pravděpodobně těchto bank. Myslíte si, že je zavedení této daně reálné? Jaký dopad na banky, ale i ČEZ by to podle vás mělo?
Zavedení WTF je naprosto reálné a v době vydání tohoto článku už nejspíš budou parametry této nesystémové daně zveřejněny. Mnohaměsíční debata o nepřiměřených ziscích společností poškodila tržní valuace firem o vysoké desítky miliard Kč. Po vyhlášení podmínek zavedení bych očekával ještě nějaký krátkodobý pokles a postupnou stabilizaci cen akcií. Přece jen je tenhle bolševický konstrukt ve valuaci firem z velké části zaceněn.

A nyní z celkového pohledu, co by podle vás měla Pražská burza udělat 
pro to, aby přilákala více firem?

BCPP nemá jak lákat nové firmy na svůj parket. Ty větší mají ambice rovnou zmizet ven, zdejší kapitálový trh je v žalostném stavu. Po rozdělení Čezu se stav ještě zhorší. WFT je dalším hřebíčkem do rakve, kdo by tady chtěl investovat?!

Vidíte dnes na českém trhu firmy, které byste chtěl vidět také na 
parketu Pražské burzy?
Líbil by se mi například Rohlík nebo další firmy z nové ekonomiky. Snad se spletou a část emise zde upíšou :)

Nejzajímavější postřehy z rozhovoru:

  • Domnívám se, že valuace Pilulky se blíží ke svému dnu. K dlouhodobému držení začíná být cena akcií atraktivní.
  • Společnost Bezvavlasy je vysoce zisková, generování volné hotovosti je velmi solidní a je jen otázkou času, kdy dojde k nějaké akvizici.
  • Komerční banka je moje oblíbená firma, jejíž akcie jsou volatilnější než u Monety a zároveň méně rizikovější než u Erste.
  • BCPP nemá jak lákat nové firmy na svůj parket, zdejší kapitálový trh je v žalostném stavu.

Chtěl bych poděkovat Jaroslavu Šurovi za poskytnutí rozhovoru. Postřehy zkušených investorů stojí vždy za to sledovat, protože jsou obohacením pro každého.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.