S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Jestli tohle dopadne, bude to jeden z největších zlomů v historii České zbrojovky

Dominik Petrnoušek
7. 10. 2022
6 min read

Česká zbrojovka (Colt CZ Group) je bezpochyby jednou z našich nejlepších společností, do které lze investovat. Navíc se nyní začaly objevovat zprávy, které by v případě potvrzení znamenaly obrovský skok a celosvětový boom pro tohoto zbrojního obra.

Česká zbrojovka se pochopitelně zabývá primárně výrobou zbraní. Zdroj: Česká zbrojovka

Jedná se o domácího výrobce palných zbraní s více než 80letou historií. Do jeho portfolia patří například světoznámé pistole CZ nebo armádní pušky Bren. Nejpodstatnější zprávou z nedávné minulosti je samozřejmě jejich akvizice známého Coltu a přejmenování na Colt CZ Group $CZG.

Jak si Colt CZ Group vede?

Česká zbrojovka aktuálně oplývá tržní kapitalizací kolem 20 miliard korun. Tedy z globálního pohledu (pod 1 miliardu $) se nejedná o nijak zásadně velkou společnost. Z pohledu naší země se ale jedná o společnost na příčkách nejvyšších. Aktuálně se také u této společnosti bavíme o dividendovém výnosu kolem 4,5 %, což není vůbec špatné. P/E ratio kolem 14,4 není nejnižší, ale mnoho odborníků se shoduje na tom, že fundamenty jsou dostatečně silné na to, aby tato cena byla ospravedlnitelná.

Základní hodnoty Colt CZ Group

Rentabilita vlastního kapitálu (tj. poměr výsledku hospodaření k vlastnímu kapitálu) je navíc poměrně vysoká - cca 20 % a v příštích letech se očekává až 30 %.

Zbrojovka navíc stále roste. V roce 2020 při IPO byly tržby 7 miliard korun, letos už by to mělo být téměř 15 miliard. Za dva roky pak 19 miliard. Predikovaný průměr růstu je 20 % ročně.

Často se také stává, že mladým společnostem rychle rostou tržby, ale tvorba hodnoty pro akcionáře jsou téměř mizivé. Dost často je pak vidění i záporná EBITDA a FCF. 

Není tomu tak v tomto případě. EBITDA je kladná a měla by měla růst, v roce 2024 se očekává její hodnota kolem 4 miliard korun.

Aktuální odhady analytiků přímo z webu zbrojovky. Zdroj

Chystá se velký krok?

Poslední dobou se na internetu (zejména Facebookových skupinách) začaly objevovat zmínky o tom, že zbrojovka by měla být zařazena do indexu Emerging markets. Ani po dlouhém pátrání se mi nepodařilo zjistit, zda k tomu opravdu dojde. Pokud by však byla informace pravdivá, jednalo by se dost možná o solidní injekci do žíly Colt CZ Group. Po zařazení do indexu by totiž musely (byť poměrově) začít akcie nakupovat fondy, které index kopírují.

Pravidlem bývá, že jakmile je akcie zařazena do indexu, poptávka po ní dramaticky vzroste - a spolu s ní i cena akcie - protože institucionální investoři upraví rozložení svých portfolií. A dokud bude poptávka pokračovat, bude se zvyšovat i cenová prémie akcie.

To je ale velké kdyby a spekulace. O zařazení nemluví žádná oficiální zdroje, včetně samotných stránek společnosti.

Žádná zmínka

Nákup Colt CZ Group

Největším krokem poslední doby je pro domácího výrobce zbraní jednoznačně jejich nedávná akvizice legendární značky Colt.

"Tato fúze je strategickým krokem pro obě společnosti. Akvizice značky Colt, která je ikonou a etalonem pro armádu, donucovací orgány a komerční trhy po celém světě, dokonale zapadá do naší strategie stát se lídrem v oboru výroby střelných zbraní a klíčovým partnerem pro ozbrojené složky. Jsme hrdí na to, že můžeme do svého portfolia zařadit značku Colt, která stojí po boku americké armády již více než 175 let. Věříme v úspěšné propojení našich firemních kultur, osvědčené výsledky současného manažerského týmu a komplementární charakter značek CZ a Colt. Spojená skupina bude mít tržby přesahující 500 milionů USD a představuje skutečnou sílu v oblasti ručních palných zbraní. Zkušenosti managementu CZ a Colt dále posílí obě značky a zajistí, že CZ a Colt budou i nadále dodávat špičkové výrobky a řešení všem našim zákazníkům."

Tak znělo vyjádření Lubomíra Kovařík, prezident a předseda představenstva CZG. A jejich aktuální stav naznačuje, že by se jim to mohlo vydařit.

https://www.youtube.com/watch?v=UQc3S8VPMCo

Jak si firma vedla v loňském roce?

Firma utržila celkově za rok 2021 10,861 miliard Kč, což je růst o pěkných 55,99 % oproti roku 2020. Společnost dosáhnula za minulý rok hrubého profitu 4,289 miliard Kč. Hrubý profit stejně jako tržby také pravidelně roste. Naopak klesající je hrubá marže, což je způsobeno růsty nákladů. Každopádně marže pořád dosahuje téměř 40 %, což není špatné. Firma je dlouhodobě zisková, v loňském roce vygenerovala přes 760 milionů Kč, čímž překonala dosud její nejlepší rok 2019.

Výplatní poměr za posledních 12 měsíců se drží kolem 24 %. Firma tím ukazuje, že přes tři čtvrtiny vygenerovaného zisku si společnost nechává a přesto je schopna vyplácet solidní dividendu. Dividenda byla tento rok stanovena na 25 Kč na akcii.

Není vše růžové

Aby vše nezůstalo přehnaně pozitivní - jak jsem se zmínil - společnost trápí zejména rostoucí náklady. Suroviny a poslední dobou samozřejmě také hlavně energie.

K problémům, které v předchozích dvou letech způsobil covid, se přidalo zvyšování cen elektřiny a plynu stejně jako zdražení materiálů a dopravy. „Provedli jsme řadu změn a opatření k minimalizaci těchto vícenákladů v řádu desítek milionů korun. Zvyšujeme efektivitu a produktivitu práce, mohutně investujeme do nových, výkonnějších technologií,“ řekl deníku E15 šéf České zbrojovky Jan Zajíc.

I přes to se zbrojovka zdá být jednou z nejlepších možností, které náš trh nabízí. Jaký je váš názor na akcie Colt CZ Group a na potencionální velký krok pro její akcie?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.