S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Głupota Elona Muska nie zna granic, tym razem wyzywał nawet prezydenta Ukrainy i podsycał krach akcji Tesli

Jaczek Vodiczka
7. 10. 2022
5 min read

Tym razem Elon Musk naprawdę przesadził ze swoją głupotą. Jego komentarze w mediach społecznościowych dotyczące wojny na Ukrainie oburzyły masy jego fanów oraz fanów samej Tesli, co również odbiło się wczoraj na akcjach $TSLA+3.2%, które spadły -8,61%.

Kto nie zna Elona Muska, a zwłaszcza jego kontrowersyjnych i prowokacyjnych wypowiedzi na Twitterze.

Tym razem Elon Musk przesadził - czy to sformułowanie brzmi znajomo? Tym razem jednak mógł posunąć się za daleko, prowokując serią tweetów swoich najwierniejszych fanów, a nawet Wołodymyra Zelenskiego - prezydenta Ukrainy.

Ci, którzy regularnie śledzą sytuację na Ukrainie wiedzą, że Elon Musk cały czas stał po stronie Ukrainy, oferując nawet pomocną dłoń w postaci satelitarnego internetu Starlink, który pomógł Ukraińcom, zwłaszcza w początkowej fazie wojny, bardzo skutecznie odeprzeć rosyjską ofensywę. Dzięki temu Elon Musk zyskał ogromną życzliwość, nawet w samym Kijowie, gdzie był chwalony przez Ukraińców.

Jednak jego ostatnie wpisy na Twitterze oburzyły wielu, ponieważ Elon Musk zabawił się pomysłem odgadnięcia reszty wojny i przewidzenia, jak się ona zakończy. Podpowiedział, jak jego zdaniem może wyglądać porozumienie pokojowe między Ukrainą a Rosją.

"Pokój rosyjsko-ukraiński... Unieważni referenda na zaanektowanych terytoriach. Odbędzie się nowe głosowanie nadzorowane przez ONZ. Jeśli naród będzie tego chciał, Rosja wyjdzie. / Krym pozostanie formalnie częścią Rosji, tak jak był od 1783 roku (do błędu Chruszczowa). Zabezpieczone zostaną dostawy wody na Krym. / Ukraina pozostanie neutralna".

  • Następnie stwierdził, że jest bardzo prawdopodobne, że taki będzie wynik pod koniec wojny - będzie to tylko kwestia tego, ilu ludzi do tego czasu zginie. Warto też zauważyć, że możliwym, choć mało prawdopodobnym, wynikiem tego konfliktu będzie wojna nuklearna.
  • Ponad 59% głosujących w ankiecie stwierdziło, że nie jest to prawdopodobny scenariusz, ale sam Musk powiedział, że uważa go za realistyczny.
  • Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk ujął to po swojemu: "Elon Musk, moja bardzo dyplomatyczna odpowiedź brzmi: pierdol się".

Co prawda mogła to być bezmyślnie wydana ankieta Muska, usunął on kilka tweetów, ale i tak Musk został przez większość ludzi oznaczony jako papuga rosyjskiej propagandy. Po tym, jak Musk prawdopodobnie zdał sobie sprawę z tego, co zrobił swoim tweetem, próbował stworzyć kolejną ankietę, w której pytał, czy ludzie mieszkający w Donbasie i na Krymie powinni zdecydować, czy przyłączyć się do Rosji czy do Ukrainy. Jednak kontynuując ten temat Musk ściągnął na siebie uwagę, ale nie w dobrym tego słowa znaczeniu, krytycy po prostu się palili.

Na przykład Michaił Podolyak, doradca prezydenta Wołodymyra Zelenskiego, wystąpił z konkurencyjną propozycją: "Mamy lepszy plan pokojowy. Ukraina wyzwoli swoje okupowane terytoria, w tym Krym. Rosja zostanie poddana demilitaryzacji, w tym obowiązkowej likwidacji broni jądrowej, tak aby nie stanowiła już dla nikogo zagrożenia. Zbrodniarze wojenni trafią przed międzynarodowy trybunał".

Puentą był wówczas sam prezydent Ukrainy, który w niewinnej ankiecie zapytał ludzi, czy wolą, by Musk wspierał Ukrainę, czy by Musk stanął po stronie Rosji.

  • Elon Musk najwyraźniej zdał sobie sprawę, że przesadził, więc skończyło się na skasowaniu swojego pierwotnego tweeta z ankietą na temat kształtu pokoju po burzy internetowej.

W końcu Musk następnie przeszedł do stwierdzenia:

Rosja prowadzi częściową mobilizację i w razie zagrożenia Krymu przejdzie do pełnej mobilizacji wojennej. Śmierć po obu stronach byłaby druzgocąca. Rosja ma 3 razy więcej ludności niż Ukraina, więc zwycięstwo Ukrainy w wojnie wszechogarniającej jest mało prawdopodobne. Jeśli zależy ci na mieszkańcach Ukrainy, szukaj pokoju.

Dlaczego komentarze Muska są druzgocące także dla Tesli?

Akcje $TSLA+3.2% spadły wczoraj mocno po serii negatywnych wydarzeń.

Komentarze Elona Muska stały się kolejnym ciosem, który zasilił wczorajsze pogrążenie akcji TSLA. Głównymi przyczynami spadku są liczby dotyczące produkcji i dostaw, gdzie Tesla co prawda odnotowała wzrost w skali roku, ale liczby pozostały poniżej prognoz analityków. Aha, no i na minus - event Tesli nie przyniósł żadnych nowych informacji dotyczących jej najbardziej oczekiwanych w pełni autonomicznych systemów. Jedyną łagodnie pozytywną wiadomością było wprowadzenie humanoidalnego robota, który chyba nie do końca zachwycił ludzi na pierwszy rzut oka. Wszystko to, co więcej, przychodzi w czasie, gdy jego bitwa prawna z Twitterem nadal eskaluje.

Wniosek

Co o tym sądzisz? Kilku zwolenników Muska twierdzi, że to jasny wynik i mówi, że myśli o ludzkim życiu i po prostu nie chce, aby rzeź trwała dalej. Inni zaczęli wtedy potępiać Muska i stawiać go po stronie Rosji i ich propagandy. Osobiście, ogólnie rzecz biorąc, nie rozumiem głównego powodu, tzn. dlaczego czuł potrzebę komentowania? Próba zwrócenia na siebie uwagi? Trudno powiedzieć... Ale jedno jest pewne, na pewno zwrócił na siebie uwagę, nawet jeśli nie w pozytywny sposób.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.