S&P 500 ^GSPC 5,306.61 -0.28%
Tesla TSLA $179.30 -3.91%
Nvidia NVDA $939.97 -1.46%
Alphabet GOOG $177.30 -1.24%
Meta META $469.80 +1.11%
Apple AAPL $190.80 -0.81%
Amazon AMZN $182.79 -0.20%
Microsoft MSFT $429.40 +0.08%

Rohlík.cz ogłosił szalone 10% obligacji. Genialna inwestycja czy ekonomiczne samobójstwo?

Jaczek Vodiczka
7. 10. 2022
4 min read

Temat, o którym plotkuje się od jakiegoś czasu - Rohlík chce kolejnego miliarda z obligacji. Są one niezwykle atrakcyjne dla inwestorów ze swoją rentownością na poziomie 10% w skali roku. Ale zdaniem wielu ekspertów mogą być dla firmy fatalne.

Rohlík.cz jest pod batutą Tomáša Čupra

Na początku tego roku Rohlík.cz pozyskał od zagranicznych inwestorów prawie 200 mln euro. To prawie pięć miliardów koron. Pieniądze, pochodzące głównie z funduszy Partech i Index Ventures, wystrzeliły na pozycję najwyższej w historii inwestycji w startupy w Czechach. Część pieniędzy pochodziła też z J&T Banku czy R2G.

Mało kto prosiłby o więcej. Nie dotyczy to jednak Tomáša Čupra, który zbudował już kilka udanych projektów - np. Slevomat i Dáme jídlo. Założyciel dwóch świetnie prosperujących firm znów wdepnął w gaz i chce kolejnego miliarda z obligacji.

O tym, że chce on pieniędzy na dalszy rozwój, plotkowano w wakacje, kiedy to Rohlík.cz opublikował dokument o decyzji prezesa zarządu (czyli Čupra) o zwiększeniu kwoty obligacji z 2,5 mld do ponad 3,5 mld koron.

W tej części dokumentu wskazano, że wzrost może nastąpić

Oficjalnie potwierdziła to dopiero publikacja dokumentu CNB z 22 września. Zatwierdza zwiększenie wolumenu obligacji o 1 mld CZK. Termin wykupu obligacji to 1 lutego 2026 roku.

Część dokumentu z dnia 22 września 2022 r.

Plon samobójstwa?

Nie byłoby to do końca dziwne, biorąc pod uwagę styl Chupro. To co zastanowiło wielu inwestorów to rentowność tych obligacji. Ustalono ją na poziomie 10% w skali roku - co przy obecnej sytuacji ma sens, ale według wielu głosów w internecie i w dyskusjach jest bardzo ryzykownym posunięciem. Twierdzą, że może to być początek spirali, w której Rohlik nie będzie w stanie spłacić, a co ważniejsze - zatrzymać.

Ale wierzę, że zarząd spółki i jej inwestorzy instytucjonalni to bardzo doświadczeni menedżerowie i eksperci, którzy mają wszystko doskonale wyliczone. Możemy też założyć, że będzie niesamowity szał na takie obligacje. Już poprzednie partie rozeszły się szybko. Zapowiedziano emisję wiosenną z oprocentowaniem 5,5%.

Podobno powinna być możliwość zakupu obligacji za pośrednictwem J&T Banku. Ten ostatni stwierdza, co następuje:

Rohlik.cz Finance a.s. emituje pięcioletnie zabezpieczone obligacje o stałym oprocentowaniu 10,00% p.a. Odsetki będą wypłacane co pół roku. Wartość nominalna jednej obligacji wynosi 10 000 CZK. Całkowita wielkość Emisji wynosi 3 550 000 000 CZK.

Jak się ma Rohlik?

W naszym kraju gigant spożywczy rozprzestrzenił się już niemal wszędzie. I właśnie dlatego Čupr nie ociąga się z ekspansją zagraniczną. I szybko się rozwija. W Niemczech na przykład rozpoczęli już dostawy w Monachium, Frankfurcie i Hamburgu pod nazwą Knuspr.de. Rozwijają się również na Węgrzech. Włochy, Rumunia i Hiszpania.

Co istotne, nie spowolnił ich znacząco nawet powrót do normalności po złagodzeniu środków pandemicznych. To znaczy, że ludzie przyzwyczaili się do importu i nie wracają do supermarketów. Rohlik za rok 2021 odnotował obrót w wysokości 12 miliardów koron i obsłużył 10 milionów zamówień.

Prezes zarządu Tomáš Čupr jest jedną z najbardziej znanych postaci biznesu w kraju. Biorąc pod uwagę jego osiągnięcia, inwestorzy mają solidne szanse, że uda mu się pokierować największym startupem w dobrym kierunku i zbudować - jak planuje - paneuropejskiego giganta.

https://www.youtube.com/watch?v=tY5Ulx_Ht3o

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki!

Disclaimer: To nie jest w żaden sposóbrekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.