S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Charlie Munger: Jak inwestować w czasie recesji

Jaczek Vodiczka
8. 10. 2022
5 min read

Miliarder inwestor i partner Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, Charlie Munger, powiedział na początku tego roku na dorocznym spotkaniu Daily Journal, że rynki czekają "znaczące kłopoty". Ta prognoza jest nieco bardziej aktualna teraz, gdy ryzyko recesji powraca na horyzont, więc przyjrzyjmy się, jak zarabiać pieniądze w tym trudnym okresie.

Charlie Munger

Charlie Munger przewiduje kłopoty na giełdzie

Wniosek z uwag Charliego Mungera w świetle obecnych warunków makroekonomicznych i rynkowych jest taki, że przyszłe zwroty z SPY będą prawdopodobnie poniżej średniej w ciągu najbliższych kilku lat. Powody są dość proste:

  • W przewidywalnej przyszłości perspektywy wzrostu gospodarczego są słabe, jeśli nie negatywne. Bez silnego wzrostu gospodarczego, wzrost zysków również będzie słaby.
  • Stopy procentowe prawdopodobnie będą dalej rosły w oparciu o utrzymującą się wysoką inflację i ostatnie komentarze Rezerwy Federalnej. Wyższe stopy procentowe w najbliższym czasie sprawią, że rynek będzie wydawał się przewartościowany w ramach obecnego modelu stóp procentowych. Wyższe stopy procentowe również wpłyną na wyceny aktywów i spowodują ich obniżenie.
  • Mnożniki wyceny są nadal podwyższone w porównaniu do średnich historycznych. Ulubiony wskaźnik rynkowy Warrena Buffetta wynosi prawie 150%, sygnalizując, że osłabione amerykańskie akcje są nadal przewartościowane i zagrożone dalszymi spadkami. Wskaźnik Buffetta opiera się na całkowitej kapitalizacji rynkowej wszystkich aktywnie handlowanych amerykańskich akcji i dzieli ją przez ostatnie kwartalne szacunki produktu krajowego brutto (PKB). Buffett zasugerował w artykule dla magazynu Fortune z 2001 r., że akcje byłyby uczciwie wycenione, gdyby wskaźnik ten wynosił 100%, co sugeruje, że obecnie są one nadal znacznie przewartościowane. Kupowanie akcji "prawdopodobnie działałoby bardzo dobrze" przy 70% lub 80%, ale w okolicach 200% byłoby "igraniem z ogniem" - pisał wtedy.

https://youtu.be/IBCMF2sehuo

W rezultacie, gdy połączymy słaby wzrost z brakiem ekspansji wielokrotności (a w rzeczywistości prawdopodobną redukcją wielokrotności), niską rentownością dywidend i prawdopodobnym wzrostem stóp procentowych, nie ma prawdziwych katalizatorów, które napędzałyby zwroty giełdowe.

Przemyślenia Charliego Mungera na temat inflacji

Inflacja nie odgrywa w zasadzie żadnej roli w strategii inwestycyjnej Mungera. Miliardowy inwestor w dużej mierze ignoruje bieżące trendy makroekonomiczne przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

"Zawsze jestem tego świadomy, ale nie przeszkadza mi to w funkcjonowaniu" - powiedział. "Mam 98 i pół roku i widziałem wiele inflacji. Zamierzam przeżyć inflację. W swoim długim życiu widziałem wiele. To nie zniechęca. "Nie zwracam dużej uwagi na trendy makroekonomiczne" - powiedział. "Podobnie jak w przypadku pogody, ignoruję pogodę. Po prostu staram się inwestować każdy kapitał, jaki mam, najlepiej jak potrafię. Po prostu wykorzystuję wszelkie możliwości i mam nadzieję, że dostanę swój udział."

Jak inwestować w czasie recesji

Chociaż są to z pewnością trudne, jeśli nie ekstremalne, czasy dla inwestorów próbujących poruszać się po rynkach, to nadal ma sens inwestowanie. Powinniśmy jednak pamiętać o następujących zasadach, które mają nas skłonić do większej ostrożności w tym okresie:

  • Myśl racjonalnie. Inwestując, będziesz czasem doświadczał niepowodzeń, zamieszania, frustracji, niepewności, niepokoju i rozczarowania. To jest nieuniknione. To, jak reagujesz na wydarzenia i na swoje emocje, będzie kluczowym czynnikiem Twojego sukcesu lub jego braku. U podstaw racjonalnego podejścia do inwestowania leżą ramy zbudowane z trzech czynników: zrównoważenia ekspozycji na czynniki ryzyka, skutecznej dywersyfikacji oraz wykorzystania względnych błędnych wycen na rynkach finansowych.
  • Inwestuj z długoterminowym horyzontem czasowym, ponieważ długoterminowe inwestowanie daje Twoim pieniądzom największą szansę na wzrost wartości. Oznacza to jednak zachowanie spokoju w okresach znacznej zmienności na giełdzie - i pamiętanie, że jak pokazuje historia, rynki zwykle wracają do normy.
  • Inwestuj w firmy o wysokiej jakości. Firmy wysokiej jakości to takie, które zapewniają wysoką rentowność w długim okresie czasu, i to niezależnie od tego, czy rentowność ta jest mierzona jako zwrot z kapitału własnego, zwrot z aktywów, zwrot z zainwestowanego kapitału czy jakakolwiek inna rentowność, którą chcemy zastosować. Inne definicje jakości, z którymi możemy się skrzyżować, to jakość w sensie niskiej dźwigni finansowej lub "bezpieczeństwa" oraz jakość w sensie wysokich inwestycji zarządu w stosunku do zysków (wskazujących, że zarząd inwestuje w przyszły wzrost).

Inwestowanie w wartość zawsze będzie aktualne

Według Mungera, inwestowanie w wartość nigdy nie umrze. Ta strategia inwestycyjna opiera się na wyborze akcji, które wydają się być notowane po niższej cenie niż ich wartość wewnętrzna lub księgowa. Inwestorzy wartościowi aktywnie poszukują akcji, które ich zdaniem są niedowartościowane przez giełdę. Uważają oni, że rynek przesadnie reaguje na dobre i złe wiadomości, co skutkuje ruchami cen akcji, które nie odpowiadają długoterminowym fundamentom spółki. Nadreakcja stwarza okazję do zysku poprzez zakup akcji po obniżonych cenach.

DISCLAIMER: Wszystkie informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.