S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Obrat na obzoru. Historie říká, že navzdory situaci nás čeká prudký růst a nejlepší část roku

Dominik Petrnoušek
8. 10. 2022
5 min read

Negativní zprávy se na nás hrnou ze všech stran. Co když ale existuje hmatatelný důkaz toho, že by do konce roku mohlo dojít k prudkému nárůstu trhu?!

Historie říká, že přichází 3 nejlepší měsíce roku

Září opět zalilo trhy krví. Historie má ale pro trh dobrou zprávu: Na konci roku se ceny obvykle zvedají. Dokonce nyní akciový trh vstupuje do historicky nejlepšího tříměsíčního období kalendářního roku.

Investoři už čekají na dobré zprávy z posledních sil. Finanční trhy se letos potýkají s problémy v souvislosti se sérií zvyšování úrokových sazeb Federálního rezervního systému, jehož cílem je snížit inflaci. O stálém nedostatku surovin a následcích války na Ukrajině ani nemluvě.

Září - obvykle nejhorší měsíc v roce pro akcie - dostálo své pověsti a bylo brutální. Průmyslový index Dow Jones se minulý týden propadl do medvědího trhu a připojil se tak ke dvěma dalším hlavním akciovým indexům, které se již propadly o více než 20 % z nedávného maxima, tedy k indexům S&P 500 a Nasdaq Composite.

 S&P 500 za poslední měsíc -9,15 %
Dow Jones -7,80 %

Dobrou zprávou pro investory je, že akcie mají tendenci vykazovat lepší výkonnost v posledních třech měsících roku poté, co trpěly v září.

Podíváme se do historie na to jak se akciím tradičně dařilo v říjnu, listopadu a prosinci - a co to možná předznamenává pro trh na konci roku 2022.

Podle údajů od poloviny čtyřicátých let minulého století index S&P 500 v říjnu průměrně vyskočil o zhruba 0,9 %, v listopadu o 1,4 % a v prosinci o 1,6 %. Pro srovnání v září index ztrácel v průměru 0,6 %.

Od roku 1945 vzrostl index S&P 500 v 60 % říjnů, 66 % listopadů a neuvěřitelných 77 % prosinců.

Malinko odlišné hodnoty pak nalezne ve statistice stockanalysis.com, ti se zaměřili jen na roky 1980 - 2018. Zdroj
Index bývá také velice konzistentní co se týče "opisování" historického průměru. Zdroj 

Samozřejmě - je důležité poznamenat, že není zaručeno, že se sezónní trendy udrží i v letošním roce. Navíc ekonomika je v poslední době plná nejistoty. Fed signalizoval, že plánuje pokračovat ve zvyšování sazeb tak, jak to bude nutné ke snížení inflace - což je krok, který pochopitelně obvykle také škodí cenám finančních aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy a kryptoměny. Mimochodem mnoho odborníků za toto Fed kritizuje. A to zejména jejich unáhlené kroky, které prý dělají až moc zbrkle. Jednu takovou kritiku popisuji třeba v tomto článku:

Neinvestujte, kašlete na to. 10 let se teď nic dít nebude, odrazuje od investic známý miliardář

Konkrétně v tomto případě popsal známý miliardář Stanley Druckenmiller chování Fedu "jako na houpačce".

Federální rezervní systém letos zatím provedl čtyři zvýšení úrokových sazeb a je pravděpodobné, že je bude dále zvyšovat, aby zkrotil inflaci. Vypadá to, že další zvýšení bude opět o 75 bodů.

Z extrému do extrému. Nejdřív brutální tištění peněz a z něj rovnou brzda zašlápnutá nadoraz (v podobě extrémního utahování).

Mohou mít na historické průměry vliv i další faktory?

Ano, mohou. Konkrétně se letošního roku týkají volby v USA. S blížícím se listopadem budou ve státech v popředí zájmu také volby (tzv. mid-terms), a to nejen pro voliče: Poslední tři měsíce roků, ve kterých se konají mid-terms jsou pro akciový trh historicky dobré.

"Ve volebních letech bývá velmi silný konec roku, zatímco první tři čtvrtletí jsou obvykle slabá. Nezapomínejme, že trhy nesnášejí nejistotu, a jakmile nejistota spojená s volbami pomine, nastupuje sezónní síla v listopadu a prosinci." Vyjádřil se stratég Ryan Detrick.

Podle společnosti CFRA Research dosáhl index S&P 500 během volebních let období od roku 1945 průměrného měsíčního cenového růstu v říjnu 2,5 %, v listopadu 2,4 % a v prosinci 1,4 %.

"Historie tedy říká, ale nezaručuje, že bychom mohli být svědky delšího odrazu od současného poklesu," říká hlavní investiční stratég CFRA Sam Stovall.

Ale nenechte se zmást - volatilita, kterou investoři na trhu pociťují, pravděpodobně ještě neskončila. Historie nám totiž říká, že říjen bývá pro akcie mimořádně volatilní. I když může být načasování trhu lákavé, většinou se nevyplatí ho řešit a snažit se trefit.

Stále bych to bral jen jako možnost toho, že se situace zlepší. Důležité je totiž nezapomenou na svůj dlouhodobý cíl.

https://www.youtube.com/watch?v=lLtma2OP_as

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.