S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Sprzedałem wszystkie akcje oprócz jednej, ale jest powód - mówi Radovan Vávra

Jaczek Vodiczka
8. 10. 2022
6 min read

Radovan Vávra jest znanym inwestorem i bankierem, który dosłownie wprowadził wielu inwestorów w pojęcia akcji, inwestowania i indeksów. W dzisiejszym wywiadzie z Radovanem Vávrą skupiłem się na pytaniach o jego obecną strategię inwestycyjną, jakie inwestycje go przyciągają, gdzie widzi szanse, jego pogląd na chińskie akcje i wreszcie elektromobilność.

Radovan Vávra

Radovan Vávra jest czeskim inwestorem i byłym bankierem. Od 1990 roku pracował na różnych stanowiskach w firmach zagranicznych, a także w Republice Czeskiej. Był także członkiem zarządu Citibank, a.s., spółki zależnej amerykańskiego Citibanku, a od kwietnia 2000 roku był także dyrektorem generalnym i prezesem zarządu Komerční banka, a następnie dyrektorem generalnym i prezesem zarządu Union banka.

Dzisiejszy wywiad jest bardziej obszerny, a także rozbudowany o wiele tematów, aby ponownie nakreślić perspektywę kolejnego doświadczonego inwestora, który z pewnością ma nam coś do powiedzenia.

Ten rok był naprawdę surowy dla inwestorów i nawet wypróbowana strategia BUY THE DIP nie przynosi większych efektów. Z Twojej perspektywy, co poleciłbyś inwestorom, zwłaszcza tym rozpoczynającym działalność?

Na wstępie przypomnę, że przeciętny inwestor indywidualny nie jest zainteresowany bieżącymi wydarzeniami na rynkach giełdowych. Nie powinien się przejmować tym, co robi Fed, co robią Chiny, co robi Tesla. Przeciętny inwestor ma za zadanie inwestować regularnie, miesiąc po miesiącu, pieniądze w indeksowe ETF-y powiązane z SP500. Tak jest w przypadku zdecydowanej większości osób w Czechach. To plan na najbliższe dekady dla każdego, kto dopiero buduje swój majątek, kto żyje z innych środków i kto chce osiągnąć niezależność finansową. To zdecydowana większość społeczeństwa i zdecydowana większość społeczności inwestycyjnej na świecie. To, co zrobi SP500 do końca roku, to też dla nich ciekawy temat pubiczny, ale nie może on wpływać na ich dyscyplinę i strategię inwestycyjną. Więc siedź na rękach i wysyłaj pieniądze co miesiąc.

Inwestorzy, którzy są już niezależni finansowo, wciąż robią to samo. Znają swój poziom akceptowalnego ryzyka i odpowiednio dostosowują swoją strategię. W tej chwili wydaje się, że nawet bardziej konserwatywne aktywa USD, takie jak 2-letnie obligacje rządowe USA, zaczynają mieć sens dla wielu osób. Ale to jest normalna cykliczna rzecz.

Jednocześnie inwestorzy ci dostrzegają, że wyceny niektórych spółek, które zawsze im się podobały, ale uważali je za drogie, dochodzą do poziomów, przy których faktycznie warto je kupić. Będą więc kupować na ściśle określonych poziomach starannie wybrane i długo śledzone akcje.

Dziś wielu ekspertów, na czele z takimi inwestorami jak Michael Burry, twierdzi, że najgorsze dopiero przed nami. Czy Twoim zdaniem warto czekać z pęczkiem gotówki na gigantyczny spadek, czy trzeba kupować regularnie niezależnie od tego, co mówią światowe asy inwestycyjne?

Zgadzam się z opinią, że najbliższe dwa kwartały przyniosą świetne okazje do kupna. Dlatego latem sprzedałem cały swój amerykański portfel z wyjątkiem Tesli i czekam na ponowny zakup moich ulubieńców, dotyczy to takich spółek jak Apple, Amazon, Alphabet i Microsoft. Są jednak spółki, w których się pomyliłem (Palantir), albo ich potencjał został wyczerpany (Ferrari), albo zmieniła się ich sytuacja biznesowa (Teladoc), których nie będę kupował. To oczywiście strategia wysokiego ryzyka, która dla mnie miała jeszcze element podatkowy i której nie poleciłbym ŻADNEJ osobie spoza grona profesjonalistów.

A co z Chinami? Tamtejsza gospodarka również nie wygląda dobrze, a firmy takie jak Alibaba czy Tencent spowalniają swój rozwój. Czy dziś zainwestowałbyś w chińskie firmy?

W zasadzie nie inwestuję w Chinach, wyjątkiem było NIO, do którego może wrócę w przyszłym roku, w zależności od ich sytuacji w Europie.

A co z Pana poglądem na temat mobilności elektrycznej? Czy to jest przyszłość? Czy oczekiwania polityków się spełnią?

Elektromobilność to zwycięzca w dziedzinie mobilności osobistej. Nic już nie może jej zagrozić. Wodór ma sens w transporcie masowym i towarowym, ale mobilność osobista jest elektryczna. Krótkoterminowe trendy i wahania są nieistotne, a wszystkie zastrzeżenia opierają się na stanie "dziś". Owszem, nie możemy dziś zastąpić 6 milionów samochodów osobowych w Czechach pojazdami EV, ale nawet nie o to chodzi. Bez wątpienia zdążymy do 2050 roku i nie ma już odwrotu. To jest ważny temat i nie chce mi się pisać całości. Kiedyś w przyszłości możemy o tym porozmawiać, jeśli chcesz wtedy napisać :-).

Wniosek

Ponownie, po pierwsze, dziękuję za wywiad i możliwość uzyskania dzisiaj komentarzy Radovana Vávry. Zdecydowanie stoję na stanowisku, że jest on ważną postacią w świecie inwestowania, ponieważ uważam, że poprzez swoje wywiady i opinie przybliżył koncepcję inwestowania szerszej percepcji ludzi. Z jednej strony byłem zaskoczony, że pan Vávra posiada obecnie tylko jedną akcję, ale z drugiej strony w pełni to rozumiem i szanuję. Wcale nie dziwi mnie elektromobilność, wręcz przeciwnie, cieszę się, że wciąż wierzy w przyszłość tak mocno jak ja.

Najciekawsze obserwacje:

  1. To co zrobi SP500 do końca roku nie może wpływać na Twoją dyscyplinę i strategię inwestycyjną. Czyli dolna granica to siedzenie na rękach i wysyłanie pieniędzy co miesiąc.
  2. Latem sprzedałem cały mój amerykański portfel z wyjątkiem Tesli i czekam na odkupienie moich ulubieńców, dotyczy to takich spółek jak Apple, Amazon, Alphabet i Microsoft.
  3. Mobilność elektryczna jest zwycięzcą w dziedzinie mobilności osobistej. Nic już nie może jej zagrozić. Wodór ma sens w transporcie masowym i towarowym, ale mobilność osobista jest elektryczna.

Po więcej takich ciekawych artykułów i informacji śledźcie Buliosa i oczywiście Radovana Vávrę, który dołożył swoją perspektywę.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.