S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Jeśli to się uda, będzie to jeden z największych przełomów w historii czeskiej fabryki broni

Jaczek Vodiczka
10. 10. 2022
6 min read

Czech Armaments (Colt CZ Group) to bez wątpienia jedna z naszych najlepszych firm do inwestowania. Co więcej, teraz zaczęły pojawiać się doniesienia, które - jeśli się potwierdzą - oznaczałyby ogromny skok i globalny boom dla tego giganta zbrojeniowego.

Czeski koncern zbrojeniowy zajmuje się oczywiście przede wszystkim produkcją broni. Źródło.

Jest to krajowy producent broni palnej z ponad 80-letnią historią. W jej portfolio znajdują się znane na całym świecie pistolety CZ i karabiny Bren. Najistotniejszą wiadomością z ostatniego czasu jest oczywiście przejęcie przez nich znanego Colta i przemianowanie go na Colt CZ Group $CZG.

Jak radzi sobie grupa Colt CZ?

Czeski koncern zbrojeniowy ma obecnie kapitalizację rynkową na poziomie około 20 mld koron. Zatem z perspektywy globalnej (poniżej 1 mld USD) nie jest to bardzo duża firma. Z perspektywy naszego kraju jest to jednak firma na najwyższych szczeblach. Mówimy też obecnie o dividend yield w okolicach 4,5% dla tej spółki, co wcale nie jest złe. Wskaźnik P/E wynoszący około 14,4 nie jest najniższy, ale wielu ekspertów zgadza się, że fundamenty są wystarczająco silne, aby uzasadnić tę cenę.

Podstawy grupy Colt CZ

Ponadto wskaźnik rentowności kapitału własnego (tj. stosunek zysku operacyjnego do kapitału własnego) jest stosunkowo wysoki i wynosi około 20%, a w najbliższych latach ma osiągnąć 30%.

Co więcej, zakład zbrojeniowy wciąż się rozwija. W 2020 roku przy IPO sprzedaż wynosiła 7 mld koron, w tym roku powinno to być prawie 15 mld koron. Za dwa lata będzie to już 19 mld. Przewidywany średni wzrost wynosi 20% rocznie.

Często zdarza się również, że młode firmy szybko zwiększają przychody, ale kreacja wartości dla akcjonariuszy jest niemal znikoma. Dość często widzi się więc ujemne EBITDA i FCF.

W tym przypadku tak nie jest. EBITDA jest dodatnia i powinna rosnąć, w 2024 roku ma wynieść około 4 mld CZK.

Aktualne szacunki analityków bezpośrednio ze strony internetowej firmy zbrojeniowej. Źródło

Czy szykuje się jakiś duży ruch?

Ostatnio w internecie (zwłaszcza w grupach na Facebooku) zaczęły pojawiać się wzmianki o tym, że fabryka broni powinna zostać włączona do indeksu rynków wschodzących. Nawet po długich poszukiwaniach nie udało mi się dowiedzieć, czy faktycznie tak będzie. Jeśli jednak informacja jest prawdziwa, to całkiem możliwe, że byłby to solidny zastrzyk w żyłę grupy Colt CZ. Po włączeniu do indeksu, fundusze kopiujące indeks musiałyby zacząć kupować akcje (choć na zasadzie proporcjonalności).

Z reguły, gdy akcja zostaje włączona do indeksu, popyt na nią gwałtownie wzrasta - a wraz z nim cena akcji - ponieważ inwestorzy instytucjonalni dostosowują alokację swoich portfeli. I dopóki popyt będzie się utrzymywał, dopłata do ceny akcji będzie rosła.

Ale to duże gdybanie i spekulacje. O wpisie nie mówią żadne oficjalne źródła, w tym własna strona internetowa firmy.

Brak wzmianki

Zakup grupy Colt CZ

Największym ostatnim ruchem dla krajowego producenta broni jest bez wątpienia ich niedawne przejęcie legendarnej marki Colt.

"To połączenie jest strategicznym posunięciem dla obu firm. Przejęcie marki Colt, która jest ikoną i punktem odniesienia dla wojska, organów ścigania i rynków komercyjnych na całym świecie, doskonale wpisuje się w naszą strategię, aby stać się liderem w branży broni palnej i kluczowym partnerem dla sił zbrojnych. Jesteśmy dumni, że w naszym portfolio znalazła się marka Colt, która od ponad 175 lat stoi u boku amerykańskiego wojska. Wierzymy w udane połączenie naszych kultur korporacyjnych, sprawdzone osiągnięcia obecnego zespołu zarządzającego oraz komplementarny charakter marek CZ i Colt. Połączona grupa będzie miała przychody przekraczające 500 milionów dolarów i stanowi prawdziwą siłę w dziedzinie broni strzeleckiej. Doświadczenie kierownictwa CZ i Colta dodatkowo wzmocni obie marki i zapewni, że CZ i Colt nadal będą dostarczać najwyższej jakości produkty i rozwiązania dla wszystkich naszych klientów."

Tak brzmiała wypowiedź Lubomira Kovarika, prezesa i przewodniczącego zarządu CZG. A ich obecny status sugeruje, że mogą odnieść sukces.

https://www.youtube.com/watch?v=UQc3S8VPMCo

Jak firma poradziła sobie w ubiegłym roku?

W 2021 roku firma zarobiła łącznie 10,861 mld koron, co oznacza ładny wzrost o 55,99% w stosunku do 2020 roku. W ubiegłym roku firma osiągnęła zysk brutto w wysokości 4,289 mld koron . Regularnie rośnie również zysk brutto, jak i przychody. Z drugiej strony marża brutto spada ze względu na rosnące koszty. Tak czy inaczej, marża wciąż jest bliska 40%, co nie jest złe. Firma od dłuższego czasu jest rentowna, generując w zeszłym roku ponad 760 milionów, przebijając swój najlepszy dotychczasowy rok 2019.

Wskaźnik wypłaty w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynosił około 24 proc. To pokazuje, że spółka zatrzymuje ponad trzy czwarte wypracowanych zysków i nadal jest w stanie wypłacać solidną dywidendę. Dywidenda w tym roku została ustalona na poziomie C25 na akcję.

Nie wszystko jest różowe

Aby nie było zbyt pozytywnie - jak wspomniałem - firmie szczególnie dokuczają rosnące koszty. Surowce i oczywiście ostatnio także głównie energia.

Do problemów wywołanych przez kowadło w poprzednich dwóch latach dochodzą rosnące ceny prądu i gazu, a także droższe materiały i transport. "Wdrożyliśmy szereg zmian i działań, aby zminimalizować te wielokrotne koszty, sięgające dziesiątków milionów koron. Zwiększamy efektywność i wydajność naszej pracy, a także mocno inwestujemy w nowe, bardziej wydajne technologie - powiedział E15 Jan Zajíc, szef Česká zbrojovka.

Mimo to fabryka uzbrojenia wydaje się być jedną z najlepszych opcji, jakie oferuje nasz rynek. Jakie jest Twoje zdanie na temat akcji Colt CZ Group i potencjalnego dużego ruchu na jej akcjach?

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych internetowych i kilku innych analizach. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.