S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Robert Kiyosaki i jego 6 zasad inwestowania

Robert Kiyosaki jest autorem jednej z najlepszych książek dla wszystkich młodych ludzi - Rich Dad, Poor Dad i choć wielu dziś nie może się połapać w jego nazwisku, bo w zasadzie co miesiąc przepowiada jakiś poważny kryzys, to bez wątpienia ma swoje miejsce w historii jako jeden z tych, którzy przyczynili się do zwiększenia wiedzy finansowej ludzkości. Dlatego nie zaszkodzi powtórzyć jego 6 zasad inwestowania, które polecam Ci przyjąć.

Robert Kiyosaki uczy świat, jak inwestować.

Jeśli interesują Cię inne przewidywania Kiyosakiego dotyczące krachów rynkowych, możesz najpierw przeczytać ten artykuł: Nadchodzący "Krach i Depresja". Robert Kiyosaki ostrzega inwestorów i ujawnia ostateczny plan obrony

A teraz główny wątek.

W swojej książce Kiyosaki rozwija tezę, że bogaci uczą swoje dzieci czegoś, czego nie robią biedni i klasa średnia. Ta książka naprawdę należy do listy lektur obowiązkowych każdej osoby, która chce się wydostać z pozycji wyzyskiwanego trybiku w kapitalistycznej maszynce do robienia pieniędzy dla bogatych. Na razie jednak przyjrzyjmy się 6 zasadom, które Kiyosaki opublikował na swoim kanale YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=f7V0NELM8BQ

Zmień swoją pozycję z pracownika na przedsiębiorcę lub inwestora

Według Kiyosakiego jest to droga, którą powinien podążać każdy człowiek pragnący bogactwa. "Przekształcenie pracownika w biznesmena lub wyrafinowanego inwestora jest trochę jak przemiana gąsienicy w pięknego motyla. To wymaga czasu i często wymaga całkowitej zmiany sposobu myślenia i zachowania" - pisze Kiyosaki na swoim blogu. Jeśli i Ty chcesz być motylem, powinieneś zastosować się do tych sześciu wskazówek.

1. zmień swoje nastawienie do pieniędzy

W Rich Dad, Poor Dad, Kiyosaki zwraca uwagę na fakt, że bogaci ludzie po prostu mają inny sposób myślenia o pieniądzach niż ludzie biedni. A żeby się wzbogacić, musisz zmienić swój sposób myślenia o pieniądzach.

Biedni ludzie i klasa średnia uczą swoje dzieci: "Idź do szkoły, zdobądź pracę, ciężko pracuj i oszczędzaj pieniądze". To uczyni cię bogatym."

Bogaci, z drugiej strony, uczą swoje dzieci, co następuje:

"Dowiedz się, jak działają pieniądze, twórz dobre miejsca pracy, spraw, by pieniądze pracowały dla ciebie, i inwestuj w aktywa, które przyniosą ci zysk. Dzięki temu staniesz się bogaty".

Jednym z podstawowych problemów ludzi biednych i z klasy średniej jest to, że myślą oni, iż mogą się wzbogacić pracując dla kogoś innego. Ale Kiyosaki mówi, że sposób, w jaki działają podatki, bardzo to utrudnia. Rząd zabiera pieniądze z wypłaty pracownika, zanim ten jeszcze je zobaczy. Dlatego pracownicy są zawsze w gorszej sytuacji.

Ich pracodawcy, przedsiębiorcy, z drugiej strony, mogą inwestować pieniądze zanim rząd je opodatkuje. To nie tylko pozwala im na większy przepływ gotówki, ale także zmniejsza ich ostateczny dochód do opodatkowania. Dlatego często płacą mniejsze podatki niż biedni i klasa średnia. To jest sposób myślenia bogatych

2. Dowiedz się, dla jakiego rodzaju dochodu pracujesz

Większość ludzi automatycznie myśli o "dochodzie" jako o dochodzie z pracy. Nie zdają sobie sprawy, że istnieją inne źródła dochodu. Rich Dad nauczył Kiyosaki, że istnieją trzy rodzaje dochodów:

  1. Zwykły dochód (wynagrodzenie od pracodawcy)
  2. Dochód z portfela inwestycyjnego (akcje, obligacje itp.)
  3. Dochód pasywny (nieruchomości, dochód z książek, kursów online, reklam na blogu itp.)

Rich Dad zawsze powtarzał Kiyosakiemu, że jeśli naprawdę chce być bezpieczny, powinien przede wszystkim dążyć do osiągnięcia pasywnego dochodu.

3. Zamień tradycyjny dochód na dochód pasywny

Większość ludzi zaczyna zarabiać pieniądze od podjęcia pracy i otrzymywania pieniędzy od pracodawcy. Według Kiyosakiego, droga do bogactwa zaczyna się od wzięcia pieniędzy od pracodawcy i przekształcenia ich w pasywny dochód i portfel inwestycyjny. To, w skrócie, wszystko, co musi zrobić inwestor.

Najłatwiejszym sposobem na przekształcenie tradycyjnego dochodu w dochód pasywny jest traktowanie inwestycji jako rutynowego wydatku i uczynienie z nich swojego priorytetu. "Kim i ja robimy to od lat. Nawet gdy nie było nas stać na opłacenie wszystkich wydatków, zawsze najpierw opłacaliśmy to [inwestycje]. W końcu zawsze znajdowaliśmy sposób, aby pokryć pozostałe wydatki, nawet jeśli trochę później. Pod tym względem zmieniliśmy nasz sposób myślenia o pieniądzach i inwestowaniu."

4. inwestor jest składnikiem aktywów lub pasywów

Wiele osób ma zakorzenione przekonanie, że inwestowanie jest ryzykowne. W rzeczywistości samo bycie złym inwestorem jest ryzykowne. Inwestor jest składnikiem aktywów lub pasywów.

"Widziałem wielu inwestorów, którzy stracili pieniądze, gdy wszyscy inni je zarabiali. W rzeczywistości, dobry inwestor lubi podążać za ryzykownymi inwestorami, ponieważ może znaleźć za nimi naprawdę zyskowne inwestycje" - mówi bogaty tata.

Co to znaczy? Że Twój finansowy IQ może być zarówno aktywem, jak i pasywem. Jeśli nie rozumiesz finansów i inwestowania, a mimo to wchodzisz w to z dużymi kwotami, popełnisz wiele błędów, na których skorzystają inwestorzy o wysokim finansowym IQ.

Jeśli chcesz przejść od ryzykanta do dobrego inwestora, musisz najpierw zainwestować w swoją edukację finansową, uczyć się na błędach i stopniowo zwiększać kwotę, którą inwestujesz.

5. Dobre okazje przyciągają pieniądze

Jednym z pytań, które zadaje sobie każdy początkujący inwestor jest "skąd wezmę pieniądze, jeśli znajdę świetną okazję"? Jeśli jesteś przygotowany - masz dobre wykształcenie finansowe i wystarczające doświadczenie, a natrafisz na świetną okazję, znajdziesz pieniądze lub one znajdą ciebie.

Według Rich Dad, znalezienie pieniędzy jest najłatwiejszą częścią inwestowania. Najtrudniejszą częścią jest znalezienie okazji, która przyciągnie pieniądze. Dlatego tak wiele osób jest skłonnych oddać swoje pieniądze dobremu inwestorowi.

6. Naucz się oceniać ryzyko i korzyści

Ocena ryzyka i potencjalnego zysku jest jedną z podstaw, których skuteczny inwestor musi nauczyć się na początku swojej kariery. Kiyosaki ilustruje ten punkt fragmentem swojej książki:

"Gdybyś miał siostrzeńca z pomysłem na stoisko z hamburgerami, który potrzebowałby 25 000 dolarów, czy byłaby to dobra inwestycja?

Nie, to zbyt duże ryzyko z niewielką perspektywą zysku.

Za dobrze, powiedział bogaty ojciec. Ale co jeśli powiedziałem ci, że siostrzeniec pracował dla głównej sieci burgerów przez ostatnie 15 lat i że był asystent menedżera bardzo ważnym aspektem tej działalności i jest gotowy, aby krok w górę i budować globalną sieć burger? A gdybyś mógł kupić 5% udziałów w firmie za te 25 000 dolarów? Czy byłbyś tym zainteresowany?

Tak, byłoby. Absolutnie. Bo przy tym samym ryzyku jest o wiele więcej korzyści."

Nauka i prawdziwe zrozumienie zasad inwestowania wymaga całego życia. Ale dzięki tym 6 zasadom, według Kiyosakiego, możesz zacząć. To, czy odniesiesz sukces, zależy tylko od Ciebie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet