S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Zwrot akcji na horyzoncie. Historia mówi, że mimo sytuacji czeka nas hossa i najlepsza część roku

Jaczek Vodiczka
11. 10. 2022
5 min read

Negatywne wiadomości sypią się ze wszystkich stron. Co jednak, jeśli istnieją namacalne dowody na to, że rynek może podskoczyć do końca roku!

Historia mówi nam, że nadchodzą 3 najlepsze miesiące w roku

Wrzesień po raz kolejny zalał rynki krwią. Historia ma jednak dobrą wiadomość dla rynku: Pod koniec roku ceny zwykle rosną. Nawet teraz rynek akcji wchodzi w najlepszy trzymiesięczny okres roku kalendarzowego w historii.

Inwestorzy czekają już na dobre wieści z ostatniej siły. Rynki finansowe zmagały się w tym roku z serią podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, których celem było ograniczenie inflacji . Nie mówiąc już o ciągłym braku surowców i pokłosiu wojny na Ukrainie.

Wrzesień - zwykle najgorszy miesiąc roku dla akcji - doczekał się swojej reputacji i był brutalny. Dow Jones Industrial Average wpadł w zeszłym tygodniu w rynek niedźwiedzia, dołączając do dwóch innych głównych indeksów giełdowych, które spadły już o ponad 20% od swoich ostatnich maksimów - S&P 500 i Nasdaq Composite.

S&P 500 w ciągu ostatniego miesiąca -9,15%
Dow Jones -7,80%

Dobra wiadomość dla inwestorów jest taka, że akcje mają tendencję do osiągania lepszych wyników w ostatnich trzech miesiącach roku po tym, jak ucierpiały we wrześniu.

Przyglądamy się, jak tradycyjnie akcje radziły sobie w październiku, listopadzie i grudniu - i co to może oznaczać dla rynku pod koniec 2022 roku.

Według danych od połowy lat 40. indeks S&P 500 podskakiwał średnio o około 0,9% w październiku, 1,4% w listopadzie i 1,6% w grudniu. Dla porównania, we wrześniu indeks stracił średnio 0,6%.

Od 1945 roku S&P 500 wzrastał w 60% października, 66% listopada i aż 77% grudnia.

Nieco inne dane znajdują się wtedy w statystykach stockanalysis.com, patrzyli oni tylko na lata 1980 - 2018. Źródło.
Indeks ma również tendencję do bycia bardzo konsekwentnym, jeśli chodzi o "kopiowanie" średniej historycznej. Źródło

Oczywiście - należy pamiętać, że nie ma gwarancji, że sezonowe trendy utrzymają się w tym roku. Ponadto, gospodarka jest ostatnio obarczona niepewnością. Fed zasygnalizował, że planuje kontynuować podnoszenie stóp w miarę potrzeby, aby zmniejszyć inflację - ruch, który, co zrozumiałe, również zazwyczaj uderza w ceny aktywów finansowych, takich jak akcje, obligacje i kryptowaluty. Nawiasem mówiąc, wielu ekspertów krytykowało za to Fed. Zwłaszcza ich pochopne działania, które - jak twierdzą - podejmują zbyt pochopnie. Jedną z takich krytyk opisuję na przykład w tym artykule:

Nie inwestuj, nie daj się, od 10 lat nic się nie stanie - znany miliarder odradza inwestowanie

W tym konkretnym przypadku znany miliarder Stanley Druckenmiller określił zachowanie Fed jako "jak huśtawka".

Rezerwa Federalna dokonała do tej pory czterech podwyżek stóp procentowych w tym roku i prawdopodobnie będzie je dalej podnosić, aby poskromić inflację. Wygląda na to, że kolejna podwyżka wyniesie kolejne 75 punktów.

Ze skrajności w skrajność. Najpierw brutalne drukowanie pieniędzy, a potem zatrzaśnięcie hamulców (w postaci skrajnego zacieśnienia).

Czy inne czynniki mogą wpływać na średnie historyczne?

Tak, mogą. Konkretnie chodzi o tegoroczne wybory w USA. W miarę zbliżania się listopada,wybory (tzw. mid-terms) będą w centrum uwagi w stanach,i to nie tylko dla wyborców: Ostatnie trzy miesiące roku, w których odbywają się mid-terms, historycznie dobre dla rynku akcji.

"W latach wyborczych koniec roku ma tendencję do bycia bardzo silnym, podczas gdy pierwsze trzy kwartały są zwykle słabe. Nie zapominajmy, że rynki nie znoszą niepewności, a gdy minie niepewność związana z wyborami, w listopadzie i grudniu rusza sezonowa siła." skomentował strateg Ryan Detrick.

Według CFRA Research, indeks S&P 500 Index w latach wyborczych od 1945 roku notował średnio miesięczne wzrosty cen o 2,5% w październiku, 2,4% w listopadzie i 1,4% w grudniu.

"Historia mówi więc, ale nie gwarantuje, że możemy zobaczyć przedłużone odbicie od obecnego spowolnienia" - mówi główny strateg inwestycyjny CFRA Sam Stovall.

Nie dajcie się jednak zwieść - zmienność, jaką odczuwają inwestorzy na rynku, prawdopodobnie się nie skończyła. W rzeczywistości historia mówi nam, że październik ma tendencję do bycia niezwykle zmiennym dla akcji. Choć market timing może być kuszący, zazwyczaj nie warto się nim zajmować i próbować trafić.

Nadal brałbym to jako tylko możliwość, że sytuacja się poprawi. W końcu ważne jest, aby nie stracić z oczu swojego długoterminowego celu.

https://www.youtube.com/watch?v=lLtma2OP_as

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.