S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2008 říká, že propad na trhu s bydlením je nevyhnutelný

Pavel Botek
11. 10. 2022
5 min read

Paul Krugman je velice uznávaným ekonomem, jelikož jeho teorie byly ceněny na tolik, že se stal v roce 2008 držitelem Nobelovy ceny za ekonomii. Krugman se vyjádřil k aktuálním krokům Fedu a představil svůj pohled na budoucí problémy s tím spojené.

Paul Krugman

Krugman je americký ekonom, držitel Nobelovy ceny, akademik, spisovatel a mediální sloupkař, známý svou prací na teorii mezinárodního obchodu a ekonomické geografii. V roce 1979 napsal Krugman obsáhlý článek, který mu v roce 2008 přinesl Nobelovu cenu za ekonomické vědy za zavedení zcela nové teorie mezinárodního obchodu.

Co Krugman očekává?

Americká ekonomika je dle jeho názoru připravena trpět bolestivým poklesem trhu s bydlením a podstatným poklesem vývozu, a to pravděpodobně znamená, že Federální rezervní systém již udělal dost, aby porazil inflaci.

Krugman, nositel Nobelovy ceny za ekonomii řekl, že vyšší úrokové sazby zatěžují poptávku po bydlení, když se promítají do vyšších sazeb hypotečních půjček. To vede k menšímu počtu staveb, lidé v tomto odvětví méně utrácejí a nakonec to vede ke zpomalení širší ekonomiky.

Zatímco žádosti o stavební povolení klesly, zaměstnanost ve stavebnictví se ještě nezačala snižovat - pravděpodobně proto, že existují nevyřízené bytové projekty, které byly zahájeny před zvýšením sazeb, řekl Krugman. V důsledku toho neočekává, že by vyšší sazby v dohledné době snížily ceny domů a poptávku po bydlení.

"Širší ekonomické dopady nadcházejícího propadu bydlení jsou ještě mnoho měsíců daleko," řekl.

Krugman také zdůraznil, že letošní vzestup amerického dolaru na 20leté maximum učinil americký vývoz méně konkurenceschopným a dovoz dostupnějším, což představuje protivítr pro domácí růst.

"Klesající vývoz a rostoucí dovoz budou nakonec hlavní ekonomickou brzdou," řekl. "Přechod k novým dodavatelům však nějakou dobu trvá, takže k tomuto efektu skutečně nedojde až do příštího roku."

Krugman také nastínil důvody, proč vidí, že inflace klesá. Za prvé poukázal na klesající poptávku po bytech, protože růst nájemného je klíčovým hnacím motorem růstu cen.

Poznamenal také, že náklady na transpacifickou přepravu klesly z přibližně 21 000 dolarů za kontejner v září 2021 na přibližně 2 300 dolarů dnes. To naznačuje, že narušení dodavatelského řetězce během pandemie, které vyvolalo rozsáhlý nedostatek a podnítilo inflaci, se vyjasňuje.

"Řekl bych, že tyto ukazatele nám říkají, že Fed již udělal dost, aby zajistil velký pokles inflace - ale také se pravděpodobně dost přiblížil recesi," řekl.

Krugman dále zdůraznil rostoucí riziko bankovní krize nebo zhroucení trhu a citoval nedávné fiasko britských vládních dluhopisů jako příklad chaosu, který by rychlé zvýšení sazeb a silný dolar mohly způsobit.

"Nechceme dovolit, aby finanční trhy diktovaly politiku Fedu, ale to neznamená, že by měl ignorovat finanční nebezpečí," řekl.

Názor Krugmana je, že by Fed mohl klidně povolit ve své agresivní strategii, protože jejich zvýšení sazeb se dosud plně neprojevilo a údaje o inflaci, které sleduje, zaostávají za realitou.

"Nezáleží na tom, co říkají údaje o inflaci a pracovních místech právě teď; existuje mnoho snížení inflačních tlaků - a mnoho brzd na výstupu a zaměstnanosti - již v plánu, "řekl. "Opravdu si myslíte, že jsme viděli něco podobného plným účinkům finančního zpřísnění, ke kterému již došlo?"

"Vidím silný argument, že Fed už udělal dost," dodal. "Chcete střílet před pohyblivým cílem, ne za ním."

Takže i vzhledem k velmi mainstreamovému pohledu na to, jak tyto věci fungují, vidí silný argument v tom, že Fed již udělal dost, i když poslední čísla o zaměstnanosti byla silná a inflace ještě neklesla.

Pokud vás tato tématika zajímá, tak vám rozhodně doporučuji sledovat i jeho Twitter účet, kde je poměrně aktivní a přispívá tam řadou zajímavostí z finančního světa - odkaz na profil.

Závěr

Obavy ohledně budoucnosti nemovitostního trhu se poslední dobou opravdu množí. Navíc argumenty Krugmana dávají smysl, jelikož následky a zásah nemovitostního trhu teprve může přijít, což zároveň opodstatnil argumenty - Ceny domů se drží stále dost vysoko, stále se poměrně dost staví a dodělávají se konečné stavby, zatímco v sektoru stavebnictví se nezaměstnanost ještě pořádně nepromítla. Na druhé straně pak hodnotí kroky Fedu jako dostačující a rád by viděl Fed, který už nepůjde tak agresivně po navyšování sazeb.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.