S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

3 arystokratów dywidendowych, którzy wniosą tłustą i przede wszystkim zrównoważoną dywidendę

Jaczek Vodiczka
11. 10. 2022
6 min read

Arystokraci dywidendowi to elitarna grupa spółek, które przez co najmniej 25 kolejnych lat wypłacały i zwiększały dywidendy. Dziś przedstawimy 3 arystokratów dywidendowych, którzy wnoszą tłustą i co najważniejsze zrównoważoną dywidendę, której nie można przegapić w tych trudnych czasach.

Walgreens Boots Alliance to jedna ze spółek, której się dzisiaj przyjrzymy.

Dlaczego w ogóle warto interesować się inwestowaniem dywidendowym i szukać akcji z tłustą i stabilną dywidendą? Od stycznia 2000 roku do stycznia 2020 roku indeks S&P 500 przyniósł 129,95% zysku bez dywidend. Ale gdybyś zarobił i reinwestował wszystkie dywidendy wypłacone przez akcje w indeksie w tym czasie, stopa zwrotu skoczyłaby do 235,65%. To ogromna różnica i jeden z powodów, dla których inwestorzy kochają dywidendy.

Oto lista 3 akcji, które zaliczają się do arystokratów dywidendowych i wypłacają całkiem grubą dywidendę 👇

Walgreens Boots Alliance $WBA-3.2%

Dywidenda 5,95%

Z mojej strony jest to najbardziej atrakcyjny wybór na tej liście.

Walgreens Boots Alliance to amerykańsko-brytyjsko-szwajcarski holding, który jest właścicielem sieci aptek detalicznych Walgreens i Boots, a także kilku firm produkujących i dystrybuujących leki. Choć kurs akcji od kilku lat (od ok. 2015 r.) spada, spółka wciąż przynosi inwestorom szereg korzyści - od 2015 r. odkupiła ponad 20% wyemitowanych akcji i jest na 46. z rzędu passie wypłat tłustych dywidend (jeśli ten trend się utrzyma, wkrótce znajdzie się w kategorii królów dywidend).

Co więcej, Walgreens handluje na atrakcyjnej wycenie, nawet jeśli rynek nadal karze jego akcje. Uważam, że akcje WBA stały się zbyt tanie i zagubiły się w chaosie spowodowanym spadkiem indeksów i wysoką inflacją. Dziś WBA notowane jest na poziomie 8,86x FCF, z dyskontem do kapitału własnego i z atrakcyjnym wskaźnikiem P/E na poziomie 5,17. Btw - W porównaniu do mediany sektora, mnożniki P/E, P/S i P/B implikują niedowartościowanie na poziomie odpowiednio 71%, 81% i 65%. Historia WBA sugeruje, że przyszłe zakupy i podwyżki dywidendy będą kontynuowane, ponieważ spółka ma nienaganną historię generowania FCF.

  • Mimo atrakcyjnej wyceny wciąż istnieje nadrzędne ryzyko - Należy się obawiać, że zacieśnienie polityki monetarnej i wzrost stóp procentowych może doprowadzić do wzrostu kosztów zadłużenia i spadku rentowności, co znów może znaleźć odzwierciedlenie w cenie akcji WBA. Jednak szansa na ryzyko i zysk jest moim zdaniem atrakcyjna dla akcji $WBA-3.2%.

Kimberly-Clark $KMB-1.5%

Dywidenda 4,14%

Inną ciekawą akcją dywidendową jest $KMB-1.5%, która również ma szansę zostać królem dywidend, gdyż już tylko rok dzieli ją od spełnienia tego benchmarku. Kimberly-Clark Corporation to amerykańska międzynarodowa firma zajmująca się pielęgnacją ciała, która produkuje głównie papierowe produkty konsumenckie. Firma produkuje również papierowe wyroby higieniczne oraz narzędzia chirurgiczne i medyczne.

Wycena $KMB-1.5% nie podoba mi się aż tak bardzo, gdyż kurs akcji w większości stoi w miejscu i patrząc na wykres długoterminowy, inwestor zyskałby +-0%, gdyby zainwestował w spółkę w 2014 roku i trzymał do dziś. Arystokrata dywidendowy wkrótce zostanie ukoronowany na króla dywidend, ponieważ inwestorzy cieszyli się godnym szacunku 49 kolejnym rokiem wzrostu dywidendy. Jeśli chodzi o dywidendę, to nie ma na co narzekać. O ile wypłata dywidendy ma tendencję wzrostową, to wyniki akcji nie są aż tak atrakcyjne, co by mi przeszkadzało. Gdybym miał pozbawić się wysokich procentów, jakie może przynieść inna akcja, zażądałbym nieco wyższej dywidendy, albo znaczniejszej przeceny.

  • Kimberly-Clark jest firmą dojrzałą. W związku z tym wydaje się, że wzrost przychodów brutto osiągnął swój szczyt. Ale nie zmniejszyła się. Marże brutto i operacyjne Kimberly-Clark były dość spójne. Zysk netto spółki był nieco bardziej zmienny, ale w ciągu ostatnich 11 lat podatkowych był dodatni.
  • Kimberly-Clark Corporation od pewnego czasu zmaga się z eskalacją kosztów czynników produkcji. W rzeczywistości inflacja kosztów wywiera presję na zyski firmy. Dlatego też, gdybym miał myśleć o tej inwestycji, domagałbym się większej zniżki, ale na pewno jest ona warta rozważenia i z większą zniżką byłaby to znowu inna historia.

AbbVie $ABBV-0.8%

Dywidenda 4,02%

AbbVie jest amerykańską, notowaną na giełdzie firmą biofarmaceutyczną, która oferuje produkty z zakresu immunologii, onkologii, neuronauki, okulistyki, wirusologii, gastroenterologii i medycyny estetycznej.

Choć spółka wykazuje wzrost, to wciąż nie jest on taki, jakiego życzyliby sobie inwestorzy i analitycy. Jednak do 2025 roku firma ma powrócić na ścieżkę wzrostu. Tymczasem inwestorzy nie muszą się martwić o swoje pieniądze, gdyż spółka wykazuje umiarkowany wzrost i utrzymuje dywidendę na poziomie ponad 4%.

Największym ryzykiem dla firmy i jej inwestorów jest zbliżająca się utrata wyłączności na swój blockbuster (LOE) Humira, który ma zostać wprowadzony na rynek w 2023 r. Humira, lek stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Leśniowskiego-Crohna i innych chorób autoimmunologicznych, jest jednym z najbardziej udanych leków w historii, ze sprzedażą w 2019 r. na poziomie 19,2 mld USD i regularnie znajduje się na szczycie listy najlepiej sprzedających się leków. Od momentu wprowadzenia na rynek w 2002 roku Humira wygenerowała dla AbbVie prawie 200 miliardów dolarów sprzedaży. Wkrótce jednak straci ochronę patentową, co jest problemem.

  • Mimo ryzyka, spółka nadal posiada kluczowe patenty produkcyjne, które wygasają dopiero w 2034 roku, co daje nam przyzwoity oddech.

Ale już widzimy nowe katalizatory wzrostu - Jednym z przykładów potencjalnego wzrostu AbbVie są Skyrizi i Rinvoq, stosowane w leczeniu łuszczycy i ciężkiego reumatoidalnego zapalenia stawów. AbbVie uważa, że te dwie terapie mogą osiągnąć 15 mld USD przychodów do 2025 r., co znacznie kompensuje lek Humira LOE.

Wniosek

Magia dywidend, krótko mówiąc, nigdy nie zaniknie, a wybierając arystokratów dywidendowych i królów dywidendowych, możemy zaopatrzyć się w stabilnych płatników dywidend, gdzie mamy większą pewność i opcje zwiększenia tych regularnych wypłat. Tak jak piszę na początku, moim faworytem w tym zestawieniu będzie ewidentnie $WBA-3.2%, gdyż jest atrakcyjnie wyceniony i wkrótce osiągnie status króla dywidend, co mówi coś o ich dywidendzie. Do tego dochodzi m.in. korzyść z buybacku akcji, którego również nie należy dyskontować biorąc pod uwagę trend spadkowy akcji WBA.

  • Czy myślisz/posiadasz któreś z tych akcji w swoim portfelu ?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.