S&P 500 ^GSPC 5,308.46 +0.10%
Nvidia NVDA $947.94 +2.50%
Tesla TSLA $173.95 -1.98%
Microsoft MSFT $424.45 +1.01%
Apple AAPL $191.31 +0.76%
Amazon AMZN $183.65 -0.57%
Alphabet GOOG $178.28 +0.56%
Meta META $469.30 -0.55%

Zdaniem znanego miliardera, rząd podejmuje kroki, które doprowadzą do super krachu. Co według niego jest nie tak?

Jaczek Vodiczka
12. 10. 2022
4 min read

Znane osobistości świata inwestycji dość często winą za złą sytuację obarczają sytuację makroekonomiczną i ogólne wydarzenia na świecie. Tym razem jednak legendarny Stanley Druckenmiller wskazał palcem na konkretnego winowajcę!

Stanley Druckenmiller krytykuje działania rządu

Miliarder Stanley Druckenmiller powiedział, że jego zdaniem zacieśnianie polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną może pogrążyć Stany Zjednoczone w większej recesji niż oczekiwano w przyszłym roku.

Przemawiając na konferencji Delivering Alpha, której gospodarzem jest telewizja CNBC w Nowym Jorku, Druckenmiller, założyciel rodzinnego biura Duquesne, które zarządza jego majątkiem, powiedział, że "byłby oszołomiony", gdyby zacieśnienie monetarne Fed nie spowodowało recesji w USA w 2023 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=T1s7O40DDBQ

"Przede wszystkim oczekujemy twardego lądowania do końca '23 roku" - powiedział Druckenmiller. "Nie zdziwię się, jeśli dojdzie do większej niż przeciętna tzw. recesji typu 'garden variety'".

Chodziło mu o to, że ta recesja może być całkowicie poza wszelkimi normalnymi ramami. Czy zakłada wtedy coś w rodzaju słynnego MOAC Burry'ego - Mother of All Crashes? 🤔

Fed podniósł stopy procentowe o 300 punktów bazowych w tym roku, ponieważ walczy z najgorszą inflacją od dziesięcioleci, a decydenci zasygnalizowali kolejny skok stóp, kołysząc obligacjami i wysyłając amerykańskie akcje na rynek niedźwiedzia.

"Zero do stu" tak można by nazwać działania Fed. Źródło

Ten wykres ilustruje zachowanie Fed, które Druckenmiller krytykuje od jakiegoś czasu. Więcej o tym pisałem w tym artykule:

Nie inwestuj, nie daj Boże, od 10 lat nic się nie stanie, zniechęca do inwestycji znany miliarder

W skrócie powiedział tak:

Rezerwa Federalna dokonała do tej pory czterech podwyżek stóp procentowych w tym roku i prawdopodobnie będzie je dalej podnosić, aby poskromić inflację. Wygląda na to, że kolejna podwyżka wyniesie kolejne 75 punktów.

"Przechodzą ze skrajności w skrajność. Najpierw brutalne drukowanie pieniędzy, a potem stopniowe zaciskanie hamulców (w postaci ekstremalnego zacieśniania)"

Druckenmiller skrytykował również brytyjskich polityków po tym, jak w minibudżecie kraju zaznaczono niesfinansowane cięcia podatkowe o wartości 45 mld funtów (48 mld dolarów), wywołując w zeszłym tygodniu zmienność funta i brytyjskich obligacji, zanim Bank Anglii wkroczył, by uspokoić rynki.

Tak gwałtowne wahania kursów walut nie są częste

Działania Stanleya Druckenmillera

Oczywiście miło jest, gdy ostrzega znane nazwisko. Ważniejsze jest jednak to, czy sam również podejmuje działania w odpowiedzi na swoje wypowiedzi. Jak pisałem wyżej - zarządzanie majątkiem Stanleya Druckenmillera jest w rękach biura rodzinnego, które sprawuje pieczę nad ogromnym majątkiem.

Firma w zeszłym kwartale pozbyła się udziałów w dużych spółkach technologicznych, właśnie dlatego, że miliarder ostrzegł, że USA zmierzają do recesji, a akcje utknęły na rynku niedźwiedzia.

https://www.youtube.com/watch?v=ELlmZ7WAMgU&t=1s

Duquesne Family Office sprzedał w II kwartale cały swój udział w Amazonie $AMZN o wartości 199 mln dolarów i zbył ponad jedną czwartą swoich udziałów w Microsofcie $MSFT+1.0%, wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Firma przyjęła podobnie niedźwiedzie stanowisko wobec wielkich technologii w pierwszym kwartale, kiedy to pozbyła się udziałów w Alphabet $GOOG o wartości 274 milionów dolarów.

Czy mają podobne podejście jak Burry? To znaczy, że spora część spółki jest nadal nielogicznie przeceniona i czas wyjść z imprezy wcześniej?

Te 218 firm podobno nie ma szans na przetrwanie. Burry ujawnia listę firm skazanych na zagładę

Druckenmiller zarządza swoim osobistym majątkiem poprzez biuro rodzinne od czasu zamknięcia swojego funduszu hedgingowego Duquesne Capital w 2010 roku. Były główny zarządzający portfelem funduszu Quantum George'a Sorosa ma wartość netto 10,1 mld dolarów - wynika z indeksu miliarderów Bloomberga.

Fortuna znanego inwestora ma sięgnąć 10,1 mld dolarów. Źródło

Legenda inwestowania kilkakrotnie w tym roku wygłaszała swoją pesymistyczną tezę inwestycyjną. W czerwcu powiedział, że prawdopodobnie rynek niedźwiedzia na akcjach ma już sześć miesięcy i jeszcze długo będzie trwał. I najwyraźniej nadal podtrzymuje swój pogląd.

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.