S&P 500 ^GSPC 5,306.04 +0.02%
Nvidia NVDA $1,140.59 +7.13%
Tesla TSLA $176.75 -1.39%
Alphabet GOOG $178.02 +0.96%
Amazon AMZN $182.15 +0.77%
Meta META $479.92 +0.36%
Microsoft MSFT $430.32 +0.04%
Apple AAPL $189.99 +0.01%

UBS: Te 10 akcji pomoże Ci ochronić Twój portfel przed ryzykiem recesji, jednocześnie przygotowując go na przyszłe…

Jaczek Vodiczka
12. 10. 2022
6 min read

Rynki na całym świecie dają sygnały ostrzegawcze, że globalna gospodarka chwieje się na krawędzi klifu. Pytanie o recesję nie brzmi już czy, ale kiedy. Inwestorzy powinni więc postawić na akcje defensywne, zdaniem USB, ale powinni też monitorować cykliczne na wypadek wczesnego ożywienia. Oto 10 akcji, których zakup bank rekomenduje.

USB jest największym bankiem w Szwajcarii i jednym z największych na świecie.

Trio analityków detalicznych UBS $UBS- Michael Lasser, Atul Maheswari i Mark Carden - napisało w nocie z 29 września, że obecna niepewność gospodarcza prawdopodobnie utrzyma akcje "range-bound przynajmniej w najbliższym czasie". Ponieważ jednak prawie niemożliwe jest określenie czasu trwania rynku, analitycy twierdzą, że rozsądnie jest przygotować się na każdy wynik, budując zrównoważony portfel składający się zarówno z akcji defensywnych, jak i wrażliwych ekonomicznie.

"Najlepiej przyjąć postawę defensywną na najbliższe kilka miesięcy, ale utrzymać pewne ofensywne pozycjonowanie w dłuższym okresie" - napisali analitycy w nocie. "Gdy rynek zobaczy szczyt podwyżek stóp, będzie to prawdopodobnie sygnał do przejścia na bardziej cykliczną ekspozycję w ramach grupy".

Skup się na defensywnych akcjach w czasie recesji

W czasach, gdy ceny akcji ulegają gwałtownym wahaniom, a indeksy giełdowe mają tendencję do spadków, inwestorzy powinni skupić się na defensywnych (antycyklicznych) akcjach stabilnych spółek. Akcje te pozornie idą pod prąd naturalnego cyklu rynku, co oznacza, że są to akcje spółek, które osiągają stosunkowo stabilne wyniki niezależnie od ogólnego stanu gospodarki. Akcje defensywne dostarczają towary lub usługi, na które istnieje stabilny popyt w różnych fazach cyklu koniunkturalnego. Najczęstszym przykładem są artykuły pierwszej potrzeby, których konsumenci raczej nie wyeliminują ze swoich budżetów w przypadku spowolnienia gospodarczego. Co więcej, stopy zwrotu z dywidend w przypadku akcji defensywnych są często solidne.

Analitycy podzielili się 5 defensywnymi akcjami, które w przypadku recesji powinny radzić sobie znacznie lepiej niż reszta rynku. Wszystkie pięć nazw ma ocenę kupna od UBS, z wyjątkiem jednej, która ma ocenę neutralną. Są to dyskontowe sieci handlowe Dollar General $DG i-2.0% Dollar Tree $DLTR-2.0%. Detalista dyskontowy to odmiana sieci handlowej, która próbuje konkurować z tradycyjnymi sklepami typu convenience i supermarketami przede wszystkim najniższą możliwą ceną. Analitycy powołują się również na akcje sprzedawców części samochodowych O'Reilly Automotive $ORLY-3.0%, Advance Auto Parts$AAP+0.9% i AutoZone $AZO+0.3%, które w najbliższym czasie będą nadal osiągać dobre wyniki.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej tym ostatnim zapasom. Podczas gdy rynek akcji znalazł się pod presją w tym roku, ale detaliści części samochodowych, takich jak AutoZone, działali lepiej. Inwestorzy postrzegają AutoZone jako firmę defensywną, która może prosperować w każdym środowisku gospodarczym. Ludzie potrzebują swoich samochodów, aby dostać się do pracy, szkoły czy na zakupy spożywcze, niezależnie od stanu gospodarki. Kiedy Twój samochód się psuje, Twoje życie się zatrzymuje i potrzebujesz go jak najszybciej naprawić.

Akcje AZO dodały w tym roku prawie 10% w porównaniu do indeksu S&P 500, który stracił ponad 21% od 6 października.

Oczywiście, niektórzy właściciele samochodów wezmą swój samochód do warsztatu, który dostarcza AutoZone, ale firma głównie przyciąga majsterkowiczów. Aby przyciągnąć tych klientów, AutoZone oferuje bezpłatne usługi, takie jak kontrola akumulatorów i świateł oraz diagnostyka systemów. Wynajmuje również narzędzia majsterkowiczom do realizacji indywidualnych projektów. To logiczne, że w czasie recesji klienci starają się zaoszczędzić pieniądze, np. rezygnując z rachunku za naprawę samochodu i wykonując naprawy samodzielnie.

Oprócz detalistów dyskontowych i sprzedawców części samochodowych, analitycy widzą silny potencjał w Costco $COST+0.4% i Walmart $WMT-0.5%. Najnowsze dane National Retail Federation pokazują, że Walmart nadal wiedzie prym jako najlepszy amerykański detalista. W 2021 r. firma osiągnęła sprzedaż detaliczną w USA na poziomie 459,51 mld dolarów - to wzrost o 6,6 proc. w ujęciu rocznym. Jednak Costco również wypadło dobrze, notując rekordową sprzedaż na poziomie 140,06 mld dolarów.

Nie zapominaj o wrażliwych ekonomicznie akcjach w przypadku ożywienia

W przemówieniu z końca sierpnia przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell otwarcie ostrzegł, że wysiłki Fedu mające na celu ograniczenie inflacji poprzez agresywne podnoszenie stóp procentowych "przyniosą trochę bólu". Czeka nas więc prawdopodobnie kilka trudnych miesięcy. Jednak gdy Fed przestanie podnosić stopy procentowe, czego większość ekonomistów spodziewa się na początku 2023 roku, może dojść do odbicia akcji, które są wrażliwe na sytuację gospodarczą. W tym przypadku, zdaniem analityków, inwestorzy powinni być przygotowani na zakup akcji wrażliwych ekonomicznie detalistów.

Detaliści z twardym asortymentem, którzy sprzedają mniej osobiste towary, takie jak urządzenia i elektronika, zazwyczaj cierpią z powodu rosnących stóp procentowych, ale mają tendencję do odbijania się od dna na początku ożywienia gospodarczego. Mimo to, analitycy zauważyli, że prawdopodobnie jest zbyt wcześnie, aby kupować akcje tych firm detalicznych w tej chwili, nawet jeśli recesja już się zaczęła. Inwestorzy powinni wstrzymać się z zakupem akcji cyklicznych spółek detalicznych do czasu, gdy Rezerwa Federalna ograniczy podwyżki stóp procentowych oraz gdy rewizje zysków w dół staną się pozytywne - zauważają analitycy.

Analitycy Lasser, Maheswari i Carden lubią szczególnie dwóch cyklicznych detalistów: Target $TGT+1.3% i Home Depot $HD+1.1%. Analitycy nazwali w nocie te dwa podmioty "topowymi pomysłami". Podobnie jest w przypadku Floor & Decor $FND-0.4%. Wszystkie nazwy mają oceny "kupuj" od UBS. Teraz przyjrzymy się bardziej szczegółowo jednej z akcji.

Akcje HD przejechały się w tym roku po rynku, spadając o 29%.

HD jest największym sprzedawcą detalicznym artykułów wyposażenia wnętrz pod względem kapitalizacji rynkowej, wypłacającym dywidendę przez 35 lat z rzędu. Obecnie Home Depot wypłaca kwartalną dywidendę w wysokości 1,90 USD na akcję, co stanowi roczną stopę zwrotu z dywidendy na poziomie 2,75%. Pomimo trudnych porównań rok do roku, inflacji i spadającego rynku mieszkaniowego, ta silna firma kontynuuje wzrost sprzedaży i raportuje zyski. Obecne warunki ekonomiczne mogą jeszcze osuszyć Home Depot, a zarząd spodziewa się, że druga połowa 2022 roku będzie bardziej wymagająca niż pierwsza. Jednak pomimo tego, co dzieje się w najbliższym czasie, Home Depot jest firmą o doskonałej kondycji i ogromnym potencjale długoterminowym.

Jeśli spojrzymy na obecną wycenę Home Depot, jej wskaźnik P/E w momencie pisania tego tekstu wynosi około 17. Dla porównania, pięcioletni średni wskaźnik P/E Home Depot wynosi 22,70.

DISCLAIMER: Wszystkie przedstawione tu informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i w żaden sposób nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Zawsze należy przeprowadzić własną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.