S&P 500 ^GSPC 5,300.88 -0.39%
Tesla TSLA $179.88 -3.60%
Alphabet GOOG $177.82 -0.96%
Apple AAPL $190.88 -0.76%
Meta META $468.06 +0.74%
Nvidia NVDA $948.32 -0.58%
Amazon AMZN $182.82 -0.18%
Microsoft MSFT $429.28 +0.06%

Czy upadek Credit Suisse jest naprawdę nieuchronny? Bank podejmuje ważne kroki w celu uspokojenia sytuacji, a przede…

Jaczek Vodiczka
12. 10. 2022
5 min read

Sprawę Credit Suisse omówiłem już w jednym z ostatnich artykułów, skupiając się na szeregu skandali i wydarzeń, które doprowadzają inwestorów do niepokoju. Czy jednak te obawy są nietrafione? W piątek akcje Credit Suisse zyskały pozytywne 13%, co oczywiście ma swój powód, któremu dziś się przyjrzymy. Czy jest to wskazówka do poprawy całej sytuacji?

Credit Suisse

Dla drobnego przypomnienia, Credit Suisse, jeden z największych europejskich banków, walczy o powrót do równowagi po serii skandali, w tym stracie ponad 5 mld dolarów z powodu upadku firmy inwestycyjnej Archegos w zeszłym roku, kiedy to musiał również zawiesić fundusze klientów związane z upadłym finansistą Greensill. Ale to tylko część problemów, które omawiam w moim poprzednim artykule 👇

Skandale i problemy Credit Suisse: bankructwo Lehman Brothers w 2008 r. było słabym naparem w porównaniu z obecnymi problemami Credit Suisse | Bulios

Co się stało? Dlaczego akcje $CS+1.0% poszybowały w górę?

Credit Suisse wykupi do 3 mld franków szwajcarskich (3 mld dolarów) długu, co jest próbą pokazania przez szwajcarski bank swojej siły finansowej i uspokojenia zaniepokojonych inwestorów.

Spekulacje na temat przyszłości banku nabrały tempa w mediach społecznościowych w ostatnim tygodniu w związku z oczekiwaniami, że może on być zmuszony do pozyskania miliardów franków kapitału, wysyłając jego akcje i niektóre obligacje na nowe minima.

Buyback zmniejsza zadłużenie banku i jest próbą zwiększenia zaufania. Ale główne pytania dotyczące jego restrukturyzacji - i tego, czy będzie potrzebował nowego kapitału do jej sfinansowania - pozostają otwarte.

  • Starając się to podkreślić, bank powiedział, że buyback "pozwoli nam wykorzystać warunki rynkowe do odkupienia długu po atrakcyjnych cenach".

Wykup długu to ważny krok i uspokojenie inwestorów, ponieważ bank przygotowuje się do przekształcenia w mniejszy i bezpieczniejszy bank.

Dużym zmartwieniem dla $CS+1.0% jest pozycja kapitałowa, która jest kwestionowana od kilku kwartałów z rzędu. Tymczasem od dłuższego czasu spadają także wyniki banku, co stawia go w centrum spekulacji, w których inwestorzy dopatrują się kłopotów i ewentualnego tuszowania sprawy przez bank. Niezależnie od prawdy, obawy są nietrafione, w ostatnich latach było wystarczająco dużo skandali.

Wykup długu natychmiast zważył na wyniki akcji $CS+1.0% (+13%).

  • Zmniejszając obciążenie długiem, Credit Suisse próbuje nie tylko zwiększyć zaufanie, ale także wzmocnić własne akcje, które od początku roku znacznie spadły, odpisując ponad 51%.

"Jest to oportunistyczny ruch w celu wykorzystania warunków rynkowych, co może być uspokajające dla niektórych inwestorów" - skomentował analityk Vontobel Andreas Venditti.

Zarząd banku spędził ostatni weekend na uspokajaniu dużych klientów i inwestorów o jego sile finansowej. Szef Ulrich Koerner powiedział też pracownikom, że bank ma wystarczający kapitał i płynność.

Komentarz prezesa Koernera był odpowiedzią na cenę ubezpieczenia od upadłości banku, która w ubiegłym tygodniu zaczęła znacząco rosnąć. Cena tzw. swapów kredytowych, od których zależy koszt ubezpieczenia od bankructwa, wzrosła w ubiegłym tygodniu o 15 proc. i była najwyższa od 2009 r., czyli od szczytu globalnego kryzysu finansowego.

  • Ale w piątek cena pięcioletnich swapów Credit Suisse na ryzyko kredytowe spadła o 24,5 punktu bazowego do 311,5 punktu bazowego, wskazując na wzrost zaufania do banku.

Jakie są oczekiwania?

Agencja ratingowa Moody's spodziewa się, że straty Credit Suisse wzrosną do 3 mld dolarów do końca roku, potencjalnie obniżając jego kapitał podstawowy poniżej kluczowego poziomu 13%, powiedział starszy analityk Moody's.

Tymczasem bank pracuje nad ewentualną sprzedażą niektórych aktywów i biznesów w ramach starań o powrót do rentowności. Na przykład wystawi na sprzedaż swój słynny hotel Savoy w Zurychu, za który może zapłacić około 400 mln franków - podają szwajcarskie media.

"Ponadto CS powinien zobaczyć zysk kapitałowy, ponieważ jego starsze niezabezpieczone obligacje są notowane na poziomie około 75 centów na dolarze. Zysk kapitałowy wzmocni pozycję kapitałową CS, co jest pozytywne kredytowo - powiedział analityk Moody's Alessandro Roccati.

  • Nie znamy jeszcze konkretnego planu i kolejnych kroków, ale Credit Suisse wyjaśni całą sytuację 27 października.

Wniosek

Credit Suisse rzeczywiście ma wiele problemów, a zaufanie inwestorów jest bardzo zachwiane. Nie pomaga sytuacji fakt, że ważni pracownicy i długoletnie kierownictwo uciekają i przenoszą się do innych miejsc pracy, co znacznie bardziej podsyca spekulacje dotyczące bankructwa - Czy w środku coś się dzieje? Czy w środku dzieje się coś, o czym społeczeństwo nie wie? Dlaczego zyski wciąż spadają? Właśnie o tym często mówi się wśród inwestorów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bank i jego prezes nadal wierzą w spokojne przetrwanie tej sytuacji i podejmują ważne kroki, które jak na razie zbierają sukcesy, a dodatkowo cena pięcioletnich swapów ryzyka kredytowego spadła w piątek, co również jest pozytywne. Nie śmiem jednak wyprzedzać siebie i dokonywać oceny, a na razie jestem po stronie obserwatora, który nie inwestuje w ten bank (być może tracę przez to okazję inwestycyjną).

  • Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Czy kupujesz akcje $CS+1.0%?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.