S&P 500 ^GSPC 5,312.74 +0.18%
Nvidia NVDA $948.41 +2.55%
Tesla TSLA $174.48 -1.68%
Microsoft MSFT $424.83 +1.10%
Apple AAPL $191.53 +0.87%
Meta META $469.06 -0.60%
Amazon AMZN $183.72 -0.53%
Alphabet GOOG $178.23 +0.53%

Tyto 3 akcie zaznamenaly 30% růst poté, co nejmocnější muž planety ohlásil velké změny

Pavel Botek
13. 10. 2022
7 min read

Joe Biden se stal strůjcem prudkého 30% růstu konopného sektoru, kde dominují především 3 akcie, které si dnes představíme. Ohledně konopných akcií víme, že je zde poměrně velký potenciál pro růst, ale legislativa jim doposud tak nějak stála v cestě, což se může ale brzy změnit.

Joe Biden

Komentáře prezidenta Joe Bidena o legalizaci konopí vyvolaly 6. října rally v konopném sektoru. Jeho hlavním oznámením bylo, že všechny předchozí federální trestné činy prostého držení marihuany budou omilostněny. Očekává se, že zákon se dotkne přibližně 6 500 lidí odsouzených od roku 1992 do roku 2021. Biden navíc vyzval guvernéry, aby podnikli podobné kroky k odpuštění trestných činů držení. Ještě důležitější pro legální konopný průmysl je, že plánuje nařídit ministerstvu zdravotnictví a sociálních služeb a generálnímu prokurátorovi, aby přezkoumali status produktu jako kontrolované látky Schedule 1, což ho řadí mezi heroin a LSD a vyšší než metamfetamin a fentanyl.

Akcie konopných společností po zprávách vyskočily o desítky procent, navíc těmito slovy Biden potvrzuje mírný optimismus, že by se legalizace konopí mohla rozšířit napříč vícero státy, což by mělo za následek silný růst a rozvoj konopných společností. Dnes se podíváme na 3 společnosti, které nejenže prudce vzrostly po těchto komentářích, ale mohou z možné budoucí legalizace hodně získat.

Tyto 3 akcie mají obrovský potenciál z hlediska růstu, pokud se reálně blížíme k širšímu přijetí konopí 👇

Tilray $TLRY-1.3% 

Akcie $TLRY-1.3% vzrostly o 38.8% poté, co prezident Biden oznámil plány na reformu konopné politiky. 

Tilray je globální farmaceutická společnost zabývající se konopím a spotřebitelským baleným zbožím. Tilray je v centru pozornosti kvůli konkurenční pozici, která však prozatím nepřinesla příliš mnoho úspěchů, jelikož doposud byla legalizace konopí v nedohlednu. Výsledky prozatím nejsou fenomenální, ale i tak si společnost drží jasné postavení na trhu, kde dominuje v Kanadě s 8,5% podílem na trhu s konopím.

Tilray je především průkopník ve výzkumu, pěstování a distribuci konopí, podporuje více než 20 značek ve více než 20 zemích, včetně komplexní nabídky konopí, potravin na bázi konopí a řemeslných nápojů.

Zatímco většina investorů nepochybně zná TLRY jako konopnou společnost, faktem zůstává, že na procentuální bázi většina podnikání TLRY není konopí, přičemž 62% příjmů pochází z jiných zdrojů, jako je alkohol, distribuce ale třeba i wellness.

Společnost Tilray drží ve své rozvaze zhruba 640 milionů dolarů dluhu, který je kompenzován téměř 500 miliony dolarů hotovosti a ekvivalentů. V důsledku toho existuje zhruba 140 milionů dolarů čistého dluhu. Vzhledem k tomu, že volný peněžní tok společnosti Tilray se meziročně podstatně zlepšil ze záporných 102 milionů dolarů na pouhých záporných 49 milionů dolarů, investoři mají z tohoto zlepšení svého profilu volného peněžního toku hodně co jásat.

Nejen, že to odráží zlepšení, které se společnost Tilray pokouší dosáhnout, aby snížila náklady ve svých operacích, ale také propůjčuje důvěryhodnost své ambici dosáhnout pozitivního volného peněžního toku ve svých provozních obchodních jednotkách do Q4 2023.

WM Technology $MAPS-2.8% 

Akcie $MAPS-2.8% vzrostly o 69.33% po komentářích prezidenta Bidena.

Ani v tomto případě snad nemusím zmiňovat, že se společnost potýká s problémy, co se týká růstu, jelikož jim zkrátka zákony nepřejí. Změnit by se to však mohlo s legalizací, což ostatně jde vidět na silném 69% skoku po jedné pozitivní zprávě.

Navzdory všem slibům spotřebitelské a technologické platformy obsluhující rostoucí americký konopný prostor se WM Technology i nadále snaží splnit poněkud agresivní finanční cíle. Za červnové čtvrtletí společnost WM Technology vykázala silný růst platících klientů, ale průměrný měsíční výnos na platícího klienta masivně poklesl.

Kde vidím pozitiva? 

WM Tech. je společnost s tržní kapitalizaci pouze 251 milionů dolarů. Ať už tomu věříte nebo ne, společnost je stále na cestě k tomu, aby v tomto náročném maloobchodním prostředí generovala roční příjmy ve výši až 220 milionů dolarů.

Takové státy od Illinois po Nové Mexiko, New Jersey a New York plánují vydat tisíce licencí, které rozšíří trh pro WM Tech. Samotné trhy s rekreačním konopím v New Jersey a New Yorku jsou připraveny zvýšit prodej konopí v USA až o 8 miliard dolarů. To už vypadá dost dobře, když by reálně došlo k širšímu přijetí konopí.

Společnost má příležitosti k růstu v Kanadě, Evropě a Mexiku a nakonec se bude podílet na růstu konopného sektoru v USA ze současných ročních tržeb ve výši 25 miliard dolarů na více než 100 miliard dolarů v dlouhodobém horizontu.

Sundial Growers $SNDL-1.4% 

Akcie $SNDL-1.4% jsou další z mnoha, které reagovaly prudkým růstem na slova Bidena.

Společnost Sundial Growers je nyní největším distributorem konopí a alkoholu na kanadském trhu s 354 maloobchodními prodejnami.

Poslední dobou se hodně mluví o akvizici společnosti Alcanna, která zcela změnila to, co $SNDL-1.4% je v oblasti příjmů, zisků a hrubé marže. Je mnohem větší, než byla na začátku roku 2022, a nyní má obrovskou přítomnost v celé západní Kanadě.

Společnost se postupně začíná zotavovat, což potvrzují i výsledky za Q2, kde tržby vzrostly meziročně o 2 344 % na 223,7 milionu USD. Hrubé tržby za maloobchodní prodej alkoholu činily ve 2. čtvrtletí 148,6 milionu USD. Společnost uvedla, že díky akvizici společnosti Alcanna je nyní největším kanadským maloobchodním prodejcem alkoholu v soukromém sektoru, který provozuje až 170 prodejen. Tržby ze segmentu Cannabis Retail vzrostly o +746 % Q/Q na 63,5 mil. USD.

Mezitím investiční segment zaznamenal ztrátu ve výši 35,1 milionu USD ve srovnání s 2,4 milionu USD ve 2. čtvrtletí 2021. Společnost uvedla, že pokles byl způsoben především účetními úpravami reálné hodnoty, které odrážejí nárůst předpokládané bezrizikové sazby a zhoršení celkových podmínek na trhu s konopnými úvěry.

Závěr

Prozatím se nedá říct, že by se jednalo o výběr ve smyslu - Wow, zajímavá společnost, kterou bych si koupil. Všechny 3 zmíněné jsou brutálně zasaženy omezeními v konopném sektoru, kde řada investorů vyhlíží možné zlepšení do budoucna. Pokud se ukáže, že je změna v dohlednu, tak můžeme být svědky velkolepých comebacků, jelikož řada společností z tohoto sektoru ztratila mnohdy 80-90% z ATH. Konopný sektor je jedním z nejhůře prosperujících, nejde tak ani o jednotlivé businessy, ale o ty omezení, což jim doposud neumožnilo poodkrýt svůj plný potenciál. A věřte nebo ne, ten potenciál zde je, oslovitelné trhy a možnosti jsou zde miliardové. Co vám však mohu doporučit? Sledujte vývoj a prozkoumejte akcie v tomto sektoru. Doufejme, že ústupky dřív nebo později přijdou, což by mohlo znamenat výrazný posun pro tyto společnosti.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.