S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Super afera w świecie kryptowalut. Czy po tej sytuacji ktokolwiek może już zaufać cyfrowym walutom?

Jaczek Vodiczka
13. 10. 2022
4 min read

Przeciwnicy kryptowalut zawsze znajdą wymówkę i powód do nienawiści. Ale prawda jest taka, że czasami na tym świecie dzieją się rzeczy, które są wręcz komiczne. Konkretnie chodzi o kolejną super aferę związaną z projektem Celsius, w wyniku której wyciekło 14 tysięcy stron danych użytkowników.

Celsius to jeden z największych skandali kryptowalutowych wszech czasów

W niektórych przypadkach jednostki nie bardzo dbają o reputację reszty społeczności czy technologii. Przypomina to projekt Celsius, który kilka miesięcy wstecz rezonował w internecie.

Niedługo po katastrofie Terra Luna, Celsius również wpadł w kłopoty. Celsius Network $CELUSD+6.1%, jeden z wiodących pożyczkodawców kryptowalut, zdecydował się około trzy miesiące wstecz na wstrzymanie wypłat, swapów i transferów między kontami, powołując się na wysoką zmienność rynku w tym czasie. Tyle, że potem wpadł w kolejne kłopoty. A teraz wygląda na to, że po prostu nie patrzą na ofiary i po prostu dalej spadają coraz głębiej w przepaść.

Co to w ogóle jest Celsjusz?

Celsius Network to zbankrutowana firma pożyczająca kryptowaluty. Użytkownicy mogli zdeponować szereg aktywów cyfrowych - kryptowalut, w tym bitcoin $BTCUSD-0.4% i ethereum $ETHUSD+5.0%- w portfelu Celsius, aby zarobić procentowy zwrot, a także mogli zaciągnąć pożyczki, dostarczając swoje kryptowaluty jako zabezpieczenie. Według stanu na maj 2022 roku firma pożyczyła klientom 8 mld dolarów i zarządzała aktywami o wartości prawie 12 mld dolarów.

https://www.youtube.com/watch?v=1bp5S2LKcjQ

W czerwcu 2022 roku firma stała się sławna, gdy zawiesiła wszystkie przelewy i wypłaty na czas nieokreślony z powodu "ekstremalnych warunków rynkowych ", co doprowadziło do gwałtownego spadku ceny bitcoina i innych kryptowalut. 13 lipca 2022 roku Celsius złożył wniosek o upadłość.

Jaki problem ma teraz?

Również, zastanawiacie się, firma, która zbankrutowała i której założyciele rzekomo wyciągnęli po 50 milionów funtów z firmy tuż przed jej upadkiem? Może. I z pewnością nie rzuca dobrego światła na kryptowaluty per se.

W rzeczywistości, w ramach postępowania upadłościowego , Celsius ujawnił 14 000 stron dokumentu, w którym wymieniono pełne imię i nazwisko każdego użytkownika, znaczniki czasu i kwotę każdej wpłaty/wypłaty/likwidacji. Jak można zrozumieć - jest to przerażające i bezprecedensowe naruszenie prywatności.

Lista ta jest dostępna online w niezabezpieczonej formie PDF i każdy może ją przeszukać, a nawet pobrać.

Niesie to oczywiście niewyobrażalną ilość zagrożeń i konsekwencji. Wścibski sąsiad? Małżonek? Pracodawca? Dowiesz się o nich wszystkiego. A może też służyć jako absolutnie doskonała lista kontrolna dla oszustów kryptowalutowych. Konsekwencje są niezmierzone.

Czy człowiek może jeszcze zaufać krypcie?

Jeśli rozumiesz przynajmniej bardzo podstawowe zasady działania kryptowalut, to powinno być dla Ciebie jasne, że tak.

Ale uważaj. Sama kryptowaluta jest nadal fundamentalnie zdrowa. Problemem jest jednak (jak to zwykle bywa) czynnik ludzki i infrastruktura wokół niego. Tutaj doszło do uchybień na kilku frontach. Na początku, po prostu z powodu szumu kryptowalutowego, wielu użytkowników wierzyło w projekty, które miały niewiele wspólnego z samą kryptowalutą i bezpieczeństwem. Co więcej, sami założyciele i ludzie odpowiedzialni za Celsjusza również błądzili. I teraz znowu - gdy dane wyciekły.

https://www.youtube.com/watch?v=R_o12cQO_Y4

Jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych przykładów"nie twoje klucze, nie twoje krypto". Po prostu - jeśli polegasz na kimś innym niż na sobie, jesteś zagrożony.

Oczywiście w internecie można znaleźć opinie opowiadające się za tym, że jest to normalna część procesu. Niestety, wyciek listy transakcji w świecie kryptowalut to absolutnie piekielny scenariusz dla każdego właściciela cyfrowych aktywów. Lepiej zostawić na otwartych drzwiach tabliczkę "nie ma mnie w domu i mam ze sobą psa".

Co gorsza, najbardziej obrywa się tym bitom, które już raz zostały skrzywdzone - czyli klientom.

Jeśli podobają Ci się moje artykuły i posty, zapraszam do wrzucenia follow. Dzięki! 🔥

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. To jest wyłącznie moje podsumowanie i analiza na podstawie danych z internetu i kilku innych analiz. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.