S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Šéf investičního oddělení UBS: Tohle jsou 3 nejlepší investice pro všechny možné ekonomické scénáře

Michal Šnobl
16. 10. 2022
5 min read

Až rok 2022 nakonec skončí, nepochybně půjde o jeden z nejnáročnějších roků pro investory za poslední desetiletí. Pro další období potom existuje hned několik ekonomických scénářů, včetně toho, kde ekonomika sklouzne recese. Ať se už však stane cokoli, zde jsou 3 nejlepší investice, které podle Marka Haefela, investičního ředitele společnosti UBS Global Wealth Management nyní můžete udělat.

UBS je jedna z největších švýcarských bank se sídlem v Curychu

Ve své roli globálního investičního ředitele Mark Haefele dohlíží na investiční politiku a strategii ve výši přibližně 2 bilionů USD v investovaných aktivech. Je častým přispěvatelem do mnoha finančních médií, včetně CNBC, Bloomberg a WSJ. Mark je bývalý přednášející a úřadující děkan na Harvardské univerzitě.

V nedávném rozhovoru pro CNBC se Haefele vyjádřil k pokračující vzestupné trajektorii výnosů dluhopisů a řekl, že Fed bude muset vidět několik dalších zpráv o klesajících inflačních tlacích, než ustoupí od této současné rétoriky.

https://youtu.be/fTOTaUv0pPQ

"Při pohledu do budoucna se domníváme, že kombinace historicky slabého sentimentu, lepšího ocenění a poklesu některých měřítek inflačních očekávání by měla přispět k pravidelnému oživení," napsal. "Pro trvalejší rally na akciích budou podle našeho názoru trhy potřebovat náznaky jasného trendu poklesu americké inflace spolu s dalšími známkami ochlazování trhu práce, což by pak mohlo umožnit Fedu pozastavit cyklus zvyšování sazeb."

Hodnotové akcie

Haefele doporučuje investorům, aby své portfolio umístili na některý z řady potenciálních scénářů, které by se mohly naplnit. Stejně jako ostatní investoři na Wall Street se letos zaměřuje zejména na strategii nákupu hodnotových akcií.

Kombinace vyšší inflace a rostoucích úrokových sazeb má tendenci upřednostňovat alokaci do hodnotových akcií oproti růstovým, což je trend, který jsme letos zaznamenali, když hodnota od počátku roku překonala výkonnost o 12 procentních bodů. A vzhledem k názoru trhu, že Fed by měl v blízké budoucnosti pozastavit zvyšování sazeb, Haefele poukázal na svůj výzkum, který ukazuje, že historicky hodnotové akcie překonaly své růstové protějšky o 4,3 procentního bodu v roce následujícím po posledním zvýšení sazeb Fedu.

Jak na to: Haefel sice neuvedl žádná konkrétní investiční doporučení, ale jedním ze způsobů, jak mohou investoři získat přístup k tomuto sektoru je Vanguard Value Index Fund (VTV). Vanguard Value ETF se snaží sledovat výkonnost srovnávacího indexu, který měří návratnost investic hodnotných akcií s velkou kapitalizací.

Pětiletý graf ETF VTV

Mezi největší pozice fondu patří společnosti UnitedHealth Group, Berkshire Hathaway Inc Class B, Johnson & Johnson, Exxon Mobil Corp nebo JPMorgan Chase & Co. Fond od jeho spuštění na začátku roku 2004 přinesl investorům průměrnou roční návratnost 7.74 %. Správní poplatek činí 0,04 %. 

Akcie energetických firem

Na sektorové úrovni se Haefele domnívá, že snížení produkce ze strany OPEC by mohlo v blízké budoucnosti zvýšit ceny ropy a připravit tak půdu pro další rally v energetických akciích.

Jak hrát: Mezi ETF, které se zaměřují na společnosti spojené s energetickým sektorem, patří například Energy Select Sector SPDR Fund (XLE). Index energetického sektoru se snaží poskytnout efektivní reprezentaci energetického sektoru indexu S&P 500. Index zahrnuje společnosti z následujících odvětví: ropa, plyn a spotřební paliva; a energetická zařízení a služby.

Pětiletý graf ETF XLE

Mezi dvě největší pozice fondu patří společnosti Exxon Mobil Corporation a Chevron Corporation. Dalšími pozicemi jsou ConocoPhillips, Schlumberger NV, Pioneer Natural Resources Company, EOG Resources Inc. nebo Marathon Petroleum Corporation. Fond od jeho spuštění na konci roku 1998 přinesl investorům průměrnou roční návratnost 7.41 %. Správní poplatek činí 0,10 %. 

Akcie ze sektoru spotřebního zboží a bezpečné měny 

Vzhledem k tomu, že zpřísňování měnové politiky také brzdí hospodářský růst, Haefele investorům doporučil, aby do svého portfolia přidali expozici vůči defenzivnějším aktivům. Konkrétně doporučil akcie spadající do sektoru spotřebního zboží a také bezpečné měny včetně švýcarského franku a amerického dolaru.

Jak na to: Investoři se zájmem o tento sektor by mohli zvážit například Vanguard Consumer Staples ETF (VDC). ETF se snaží sledovat výkonnost srovnávacího indexu, který měří návratnost investic do akcií v sektoru spotřebního zboží.
Zahrnuje akcie společností, které poskytují přímo spotřebiteli produkty.

Pětiletý graf ETF VDC

Mezi největší pozice fondu patří společnosti Procter & Gamble, Coca-Cola, PepsiCo, Costco Wholesale nebo Walmart. Fond od jeho spuštění na začátku roku 2004 přinesl investorům průměrnou roční návratnost 9,18 %. Správní poplatek činí 0,10 %. 

DISCLAIMER: Veškeré informace zde uvedené mají pouze informační charakter a žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Vždy si dělejte vlastní analýzu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.